Про ГО «Вектор прав людини»
Громадська організація «Вектор прав людини» є правозахисною організацією, яка заснована у 2016 році, головною метою якої є реалізація та захист основоположних свобод, прав людини через сприяння практичному виконанню норм та принципів, викладених у міжнародних документах, ратифікованих Україною та усіх інших зобов’язань України у сфері прав людини та основоположних свобод.
Свою діяльність організація розпочала з проєкту «Суд людською мовою» у 2015 році, який сьогодні є одним із основних напрямків її діяльності. Громадська організація «Вектор прав людини» та проєкт «Суд людською мовою» діють для захисту права на справедливий суд, зокрема права на публічні судові слухання і принципу гласності судових процесів.
Вперше в Україні та інших країнах завдяки ефективній співпраці інститутів громадянського суспільства та органів судової вдалося досягнути того, що суди самостійно транслюють відкриті судові засідання для необмеженого кола осіб. Усі відео можна переглянути на сайтах судів та на офіційному YouTube каналі «Судова влада України». ГО «Вектор прав людини» єдина організація, яка активно розвиває даний механізм.
Така діяльність здійснюється у співпраці з органами судової влади. Зокрема 29.11.2016 року між Радою суддів України й громадською організацією «Вектор прав людини» підписано меморандум про співпрацю. ГО «Вектор прав людини» стала першою громадською організацією, з якою підписаний подібний меморандум з Радою суддів України.
Механізм транслювання судових засідань технічними засобами суду ліг в основу багатьох інших активностей, як наприклад, коментування судових трансляцій судовими коментаторами(-ками) «Суд людською мовою», підготовка спеціалістів(-ок) правничих професій.
За допомогою відеокоментарів судові коментатори(-ки) (адвокати(-ки), юристи(-ки), експерти(-ки) у сфері правосуддя) роз’яснювали глядачам(-кам) процесуальні аспекти засідань, що транслюються технічними засобами судів. Це загалом сприяло розвитку українського правопросвітницького влогінгу.
ГО «Вектор прав людини» розроблено унікальну методологію з використанням відео судових засідань, трансльованих технічними засобами судів, та їх коментування для підготовки майбутніх спеціалістів(-ок) у галузі права у закладах вищої освіти для освіти. До розробки та апробації даної методики долучились Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Академія адвокатури України, Київський університет права НАН України. Експертами(-ками) ГО «Вектор прав людини» підготовлені публікації «Використання судових трансляцій при навчанні праву: методичні рекомендації», «Навчаємо через практику: досвід використання судових трансляцій у викладанні права», які надалі поширені за підтримки Міністерства освіти і науки України та Національної академії правових наук України.
ГО «Вектор прав людини» налагоджено співпрацю з багатьма закладами вищої освіти України, що зокрема закріплено меморандумами про співпрацю та напрацьовано широку мережу контактів з викладачами(-ками), які здійснюють підготовку майбутніх спеціалістів(-ок) правничих, журналістських спеціальностей.
Протягом 7 років наша організація системно працює з судами з метою підвищення їх рівня комунікації із суспільством. Наші навчальні програми охопили майже всі суди України та користуються значним попитом. Наприклад, у 15 тренінгах «Комунікативні інструменти в роботі судів: діалог суду та громади» протягом 2016-2018 років взяло участь представників(-ць) 323 судів 20 областей України (в т.ч. по представнику(-ці) із кожного суду Луганської та Донецької областей), що становить 48% усіх судів України.
ГО «Вектор прав людини» разом із партнерами здійснювали перше комплексне дослідження спроможності судової системи забезпечувати правосуддя в умовах збройного конфлікту на сході України. Для діагностування проблем силами організації, партнерів та залучених експертів(-ок) проведено моніторинг 214 судових засідань у різних категоріях справ у судах Донецької та Луганської областей, дотичних до зони проведення АТО, а також в інших судах у справах, пов’язаних зі збройним конфліктом на сході України, моніторинг матеріально-технічного стану 52 будівель, забезпечення адміністративної роботи судів Луганської та Донецької областей протягом листопада 2016 року – квітня 2017 року; проведено аналіз майже 750 публікацій в електронних засобах масової інформації з тематики дослідження (звіт: http://hrvector.org/zviti/18-07-16-court?fbclid=IwAR2spXYOlog80Sijz_nn6L2WPZn_-NwLnPI6rexMziFtvWvujkoIWH3n-Cg).
У подальші роки, наприклад, впроваджені проєкти за підтримки Ради суддів України, Департаменту Офісу Генерального прокурора України з нагляду за розслідуваннями злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту в Україні, ОГПУ, Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим з метою забезпечення права знати правду про перебіг подій збройного конфлікту через налагодження співпраці та підвищення компетенцій залучених у розслідування, розгляд та висвітлення судових справ сторін; покращення рівня довіри та ставлення до судової гілки влади через належне висвітлення судових рішень у справах, пов’язаних зі збройним конфліктом на сході України. В межах проєктів команда активно працювала як з судами, правоохоронними органами, так і з медіа щодо висвітлення судових процесів, пов'язаних із збройним конфліктом в Україні. https://hrvector.org/podiyi/21-02-03-w-2021 https://hrvector.org/podiyi/21-07-28-undpb
Із початком повномасштабної війни в Україні ГО «Вектор прав людини» продовжує працювати задля забезпечення права на справедливий суд, зокрема в частині права на відкриті слухання, налагодження діалогу судової влади та громади та розвитку судових комунікацій. Важливим стратегічним напрямком є підвищенням рівня спроможності судів та інших акторів у висвітленні судових процесів, пов’язаних з агресією РФ щодо України з особливою увагою до воєнних злочинів.
У 2022 році ГО «Вектор прав людини» проведено дослідження та підготовлено звіт «Комунікація судовою владою справ, пов’язаних з війною: 10 питань-відповідей», що був схвалений повністю рішенням Ради суддів України № 33 від 06 жовтня 2022 року. Таким чином органи судової влади продемонстрували розуміння необхідності висвітлення судових справ про воєнні злочини. У рекомендаціях звіту зазначається про важливість здійснення постійної, системної комунікації судових справ, пов’язаних з війною в Україні, насамперед приділяючи увагу воєнним злочинам, до яких існує великий інтерес з боку українського суспільства та міжнародної спільноти.
Поточного 2023 року у співпраці з судовими органами ГО «Вектор прав людини» активно працює над налагодженням процесу комунікації судових процесів та рішень про воєнні злочини. Вже можна ознайомитись зі звітом «Моніторинг медіа та аналіз сайтів судів щодо висвітлення справ про воєнні злочини».
У контексті правопросвітницької діяльності та налагодження діалогу судової влади та громади команда ГО «Вектор прав людини» активно працювала також над розвитком судової журналістики, наприклад, проведено всеукраїнське онлайн-опитування журналістів і журналісток щодо співпраці з судами (http://hrvector.org/zviti/19-03-11-mediacourts), за результатами якого було проведено ряд освітніх та комунікаційних заходів для медіа і судів, результати широко використовувались судами у плануванні їх комунікаційної роботи. У 2019 році ГО «Вектор прав людини» започатковано Конкурс журналістських робіт «Суд людською мовою», у якому взяли участь журналісти(-ки), блогери(-ки) зі всієї України. З результатами Конкурсу у 2019 році можна ознайомитись за посиланням: http://hrvector.org/publikacziyi/19-11-19-konkurs-sud, у 2020 - http://hrvector.org/publikacziyi/20-12-21-materials-of-participants, у 2021 - https://hrvector.org/podiyi/22-06-14-konkurs-2021
Для нас важливим є дослідження потреб цільових аудиторій налагодження комунікаційних та координаційних майданчиків. Так, наприклад, 17-18 лютого 2023 року проведено конференцію з обміну досвідом спеціалістів(-ок) допомагаючих професій «Психологічна та правова допомога потерпілим від війни: рік досвіду після повномасштабного вторгнення РФ в Україну та сучасні виклики». Записи дводенної конференції можна подивитись на ютуб-каналі ГО «Вектор прав людини» за активними посиланнями: https://bit.ly/3XFjNFJ та https://bit.ly/413VGn8, а також на сторінці Фейсбук ГО «Вектор прав людини». Конференцію відвідали протягом двох днів 117 учасників та учасниць з України та з-за кордону з різних професійних спільнот: юридичної, психотерапевтичної, медичної та інших, які представляли як державні органи, так і громадські організації.
Підготовлено дві важливі публікації: «Психологічна і правова допомога онлайн упродовж першого року після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Короткий огляд потреб надавачів провайдерів психологічної та правової допомоги. Частина 1» — https://hrvector.org/podiyi/23-03-20-rp «Психологічна і правова допомога онлайн упродовж першого року після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Довідник провайдерів, які надають психологічну та правову допомогу постраждалим від війни РФ проти України. Частина 2» — https://hrvector.org/podiyi/23-03-30-2-p
Ці активності допомогли виявити важливі потреби професійних спільнот у навчанні та підтримці, тому зараз реалізовується проєкт «Допомога допомагаючим», який спрямований на підсилення спроможностей спеціалістів(-ок) допомагаючих професій. Станом на вереснь 2023 року у межах освітніх заходів цієї програми участь взяли 230 спеціалістів(-ок) зі 628 аплікантів(-ок). Детальніше за посиланням: https://hrvector.org/podiyi/
Важливим є й розвиток міжнародної солідарності, тому ГО “Вектор прав людини” впроваджує й міжнародні проєкти, наприклад «У пошуках прав людини», «У пошуках солідарності», «Роль правозахисників(-ць) у євроінтеграційних процесах» у співпраці з громадськими організаціями з України, Сакартвело, Молдови. У проєктах приділяється увага історичній пам’яті, розвитку правозахисного руху, правопросвітницькій діяльності.
Посилання:
Офіційний сайт ГО «Вектор прав людини» - https://hrvector.org/
Instagram – https://www.instagram.com/hrvector_official
Facebook – https://www.facebook.com/hrvector.org
Telegram – https://t.me/HumanRightsVector
YouTube - https://www.youtube.com/channel/UCqjeimokzHuf4-v6TmfXZ5w