Заходи в межах Програми «Допомога допомагаючим»

Сьогодні як ніколи населення України потребує допомоги з підтримки психологічного, психічного здоров’я, юридичної, соціальної допомоги та послуг, якісного медичного супроводу та іншої допомоги, адже щодня ми потерпаємо від подій війни, спричиненої росією.
 
Особливість ситуації України – відновлення в часи руйнувань. У нас немає часу чекати допоки припиняться бойові дії, а вже потім відбудовувати Україну. Це відбувається вже зараз у всіх сферах нашого життя. Ба більше, напрацьовуються інноваційні методи й унікальний досвід допомоги. Зі свого боку, це забезпечує нам щоденний невпинний рух до перемоги України і післявоєнного розвитку.
 
Сьогодні громадські організації, ініціативи, органи центральної та місцевої влади, самоврядування об’єднуються для подолання наслідків війни у співпраці. Це надзвичайно важливо для ефективної допомоги.
 
З метою допомоги спеціалістам(-кам) допомагаючих професій психологічного, психосоціального та правничого напрямів діяльності Громадською організацією «Вектор прав людини» розроблено та впроваджено проєкт «Допомога допомагаючим» за підтримки та фінансової допомоги Європейського Союзу в межах Програми «Стійкість». Протягом 2023 – 2024 років проведені освітні заходи, супервізійні та підтримуючі заходи, опитування, конференції для спеціалістів(-ок) допомагаючих професій, у яких взяли участь представниці державного і недержавного секторів. Спеціалісти(-ки) з різних областей поділились своїм досвідом одне з одним та з експертною командою проєкту з України, США та Ізраїлю.
 
Починаючи з червня 2023 року ГО «Вектор прав людини» провели 8 дводенних онлайн та офлайн тренінгів для спеціалістів(-ок) правничих, психологічних та психосоціальних спеціальностей. Тренінги були направлені не лише на теоретичну складову, а й на практичну. Під час теоретично-практичної частини учасники та учасниці ознайомилися та вдосконалили знання по темам:
 
«Що таке «норма» в екстремальних та швидкозмінних умовах» під час заходу учасники(-ці) з тренерками працювали над особистими ресурсами подолання кризових/травмуючих ситуацій, також на кроссекторальною взаємодією спеціалістів(-ок) з надання психологічної та психосоціальної допомоги. Детальніше про захід:
✔українською мовою https://hrvector.org/podiyi/23-06-07-02-03.06.23
✔англійською мовою https://hrvector.org/en/events/23-06-11-online-training
 
«ПТСР та життя в пролонгованому стресі» офлайновий тренінг, на якому психологи та психологині прослухали лекції тренерів(-ок) про допомогу родинам військових і ветеранів, техніку «Безпечне місце», протокол лікування ПТСР та диференційну діагностику стресових розладів. Детальніше про захід:
✔українською мовою https://hrvector.org/podiyi/23-07-05-ptsr
✔англійською мовою https://hrvector.org/en/events/23-07-05-ptsd-training
 
«Норма життя в пролонгованому стресі» під час тренінгу тренерки обговорили ризики допомагаючих професій та додаткове навантаження при зіткненні з травмою. Детальніше про захід:
✔українською мовою https://hrvector.org/podiyi/23-07-07-04-05.07.23
✔англійською мовою https://hrvector.org/en/events/23-07-12-online-training
 
«Адаптація до нових умов. Прискорене відновлення та прискорені зміни» психологи та психологині говорили про нейробіологію та лікування травми, вивчали методику See Far CBT. Детальніше про захід:
✔українською мовою https://hrvector.org/podiyi/23-08-09-22-23.07.23
✔англійською мовою https://hrvector.org/en/events/23-08-11-online-training
 
«Побудова діалогу з клієнтами(-ками)» під час тренінгу правники працювали над схемою інтерв'ювання та моделлю PEACE і її ефективним застосуванням, також професійні ризики, під впливом яких можуть опинитися правники(-чині). Відбулася лекція про психологічні стани залежно від строку отримання травматичного досвіду і вторинну травматизація правника(-чині). Детальніше про захід:
✔українською мовою https://hrvector.org/podiyi/23-08-02-31.07-01.08.23
✔англійською мовою https://hrvector.org/en/events/23-08-08-online-training
 
«Підхід орієнтований на потерпілого: психологічні аспекти у роботі юриста(-ки)» тренінг, під час якого юристи(-ки) працювали над правами та потребами потерпілих. Обговорили ретравматизацію клієнта(-ки) та травми свідків злочинів. Детальніше про захід:
✔українською мовою https://hrvector.org/podiyi/23-08-21-15-16.08.2023
✔англійською мовою https://hrvector.org/en/events/23-08-15-16-online-training
 
«Резильєнтність та відновлення. Або як продовжити життя з «усім цим» учасники та учасниці обговорили розбудову послуг психічного здоров’я в громадах та створили власну мапу психічного здоров’я в громадах в України. Також працювали над особистими та груповими ресурсами подолання пролонгованих кризових станів та ситуацій. Детальніше про захід:
✔українською мовою https://hrvector.org/podiyi/23-08-17-12-13.08.2023
✔англійською мовою https://hrvector.org/en/events/23-08-12-13-online-training
 
«Ресурси для подолання та стійкості» під час заходу правники(-чині) поговорили про інформовану згоду як елемент стійкості, також учасники та учасниці поділилися власними напрацюваннями, розробивши карту надання юридичної та психологічної допомоги по регіонам нашої країни. детальніше про захід:
✔українською мовою https://hrvector.org/podiyi/23-09-12-05-06.09.23
✔англійською мовою https://hrvector.org/en/events/23-09-14-online-training
 
В період листопад-грудень 2023 року було проведено чотири супервізійні групові онлайнові сесії з тренерками Програми для розгляду кейсів з юридичної та психологічної практики учасників та учасниць. Завдяки спільній роботі групи та тренерок учасникам(-цям) вдалося розглянути під іншим кутом та пропрацювати саме ті справи, в яких у них виникали труднощі. Основна увага була спрямована на психологічні аспекти справ, оскільки в умовах сьогодення турбота про психологічне та ментальне здоров’я суспільства є одним із важливих чинників для відновлення нашої держави. Детальніше про супервізії Програми за посиланнями:
✔українською мовою https://hrvector.org/podiyi/23-12-14-14.12.23
✔англійською мовою https://hrvector.org/en/events/23-12-18-supervisory-group-sessions
 
Навчання Програми «Допомога допомагаючим» та роботу в супервізійних онлайнових групових сесіях пройшло 246 спеціалістів(-ок). А загалом у заходах проєкту взяло участь понад тисячу учасників(-ць).
 
                                           
 
3 квітня 2024 року відбулася конференція «Допомога допомагаючим: виклики у роботі та підтримці власного робочого стану спеціалістів(-ок), які надають психологічну і юридичну допомогу», присвячена підведенню підсумків проєкту «Допомога домомагаючим», об’єднанню зусиль перед новими викликами та пошуку ефективних рішень. Захід відвідало 910 учасників та учасниць з усіх областей України та закордону. Конференція складалася з двох частин: психологічного та правничого напрямів, де учасники(ці) прослухали виступи експерток Програми та запрошених спікерів(-ок). Детальніше про захід за посиланнями:
✔українською мовою https://hrvector.org/podiyi/24-04-05-03.04.24
✔англійською мовою https://hrvector.org/en/events/24-04-12-conference
 
За підсумками роботи Програми «Допомога допомагаючим» створено публікацію «Допомога допомагаючим»: психоедукаційна, навчальна, психологічна та підтримувальна допомога в умовах повномасштабної війни росії проти України», яка презентована ГО «Вектор прав людини» 8 травня 2024 року. Детальніше про захід за посиланням https://hrvector.org/podiyi/24-05-09-presentation
 
У публікації розкрито теми психологічної витривалості в умовах війни, робота з дітьми, підлітками та їхніми сім’ями під час війни, підхід орієнтований на потерпілого в дії, піклування про себе – необхідність забезпечити здатність піклуватися про інших, спостереження та приклади кейсів учасників(-ць) проєкту «Допомога допомагаючим». Детальніше у публікації:
✔українською мовою https://hrvector.org/publikacziyi/24-05-06-publication-of-the-program
✔англійською мовою https://hrvector.org/en/publications/24-05-06-publication-of-the-program
 
Додатково в межах Програми проведено опитування щодо потреб та викликів ініціатив/організацій, що надають психологічну та юридичну допомогу в умовах війни росії проти України, де учасники(-ці) опитування поділилися досвідом надання психологічної та правової допомоги в умовах війни росії проти України та зазначили які є поточні виклики та потреби для здійснення такої діяльності. За підсумками опитування підготовлено звіт «Огляд потреб та викликів спеціалістів(-ок) допомагаючих професій, які надають допомогу потерпілим від війни». Ознайомитися з публікацією запрошуємо за посиланням: https://hrvector.org/zviti/24-05-31-zvit
 
Ми щиро вдячні експерткам та експертам за цінні знання????Учасникам та учасницям Програми за активну участь та плідну роботу????
 
Детальніше про експертів та експерток Програми:
 
Валерія Рибак (Україна), директорка ГО «Вектор прав людини», українська правозахисниця.
Пані Валерія має досвід роботи як в державних установах, так громадських організаціях, авторка та розробниця механізму трансляцій судових засідань технічними засобами судів, експертка з судового моніторингу, авторка досліджень, публікацій та посібників щодо комунікаційної діяльності судової влади, дотримання права на справедливий суд в Україні, розвитку психологічної допомоги потерпілим від подій війни та подолання наслідків війни росії проти України (https://hrvector.org/valeriya-ribak, перелік постійно оновлюється).

Працює над захистом прав людини у громадському секторі з 2008 року. З 2010 по 2012 роки працювала аналітикинею ДУ «Урядовий контактний центр». З 2012 по 2016 роки розвивала та координувала групу громадського спостереження «ОЗОН», що здійснює моніторинг судових процесів та мирних зібрань. Група громадського спостереження «ОЗОН» діє в межах громадської організації «Центр Громадянських Свобод», що отримала Нобелівську премію миру у 2022 році за важливу роботу із захисту прав людини.

У 2015 році пані Рибак здійснювала професійну підготовку підрозділів патрулювання МВС м. Києва за темою «Партнерство поліції і суспільства».

Валерія Рибак є однією із засновниць ГО «Вектор прав людини» та її директоркою з 2016 року.
 
Ірина Ратцке-Рибак (Україна-Німеччина), психологиня, супервізорка, тренінг-аналітикиня, групова аналітикиня.
Пані Ірина має понад 20-річний досвід терапевтки та тренінг-аналітикині індивідуальної та групової терапії 10 з них в обласній клінічній лікарні з різними психо-соматичними розладами.

Членкиня президії ГО «Асоціації психологів та психотерапевтів України» (ГО АППУ), голова Секції психоаналітичної психотерапії пар та сім’ї (Україна). Делегатка Європейської федерації психоаналітиків(-кинь) та психотерапевтів(-ок) (EFPP) від ГО АППУ в Секції психотерапії пар і сімей. Дійсна повна членкиня Групаналітичної міжнародної спільноти (GASI). Запрошений викладач в Evangelisches Bildungswerk Regensburg. (Німеччина). Сертифікована майстер-тренерка із психічного здоров’я, спеціалізація в галузі психотерапії травми та лікуванні ПТСР, Community Stress Prevention Center מרכז משאבים  (Ізраїль). Засновниця Хмельницької Школи Психотерапії (Україна).
 
Приватна практика і засновниця керівниця Творчої лабораторії розвитку Людини «Lebenskompetenzen», Regensburg (Німеччина).
 
Здійснює групову психологічну та психосоціальну підтримку жінкам та дітям, які є вимушеними переселенцями(-ками) з України в Німеччині в EBW (Євангелістська академія).
 
Наталя Підкалюк (Україна), лікарка-психіатриня, тренерка з Травмафокусу (інститут нейропсихотерапії, Австрія).
Пані Наталя учасниця навчальних проєктів з групового психоаналізу (АППУ), клінічного гіпнозу (АППУ), реконсолідації травматичних спогадів (RTM), програми кризового лідерства (Center for Humanitarian leadership).
 
Наталя Підкалюк має стаж роботи за фахом 20 років, з них 12 працювала у психіатричній лікарні, потім в центрі  медико-психологічної реабілітації стресових розладів, з грудня 2021 року здійснює приватну практику та є головою громадської організації.
 
Пані Наталя є головою громадської організації «IPSI». З початку повномасштабної війни ГО «IPSI» надає послуги з психосоціальної підтримки людям, які постраждали від війни, у вигляді індивідуальних консультацій та групових занять. На базі ГО «IPSI» з серпня 2022 року функціонує ветеранський простір «Плюс Плюс», як партнерський простір Veteran Hub, де надаються послуги з психологічної, соціальної та юридичної підтримки для ветеранів та їх родин. Також проводить тренінги для людей допомагаючих професій із профілактики професійного вигорання, займається організацією освітніх заходів для психологів(-гинь).
 
Лілія Олійник (Україна), адвокатка, медіаторка, фасилітаторка діалогів, тренерка.
Пані Лілія є учасницею ініціатив ГО «ЮрФем» щодо надання допомоги постраждалим від сексуального насильства та всіх видів гендерної дискримінації, проєктів ГО «Вектор прав людини» щодо психологічної та правової допомоги й підтримки. Має досвід роботи з конфліктами у місцях надання допомоги внутрішньо переміщеним особам. Є авторкою наукових публікацій та посібників щодо дотримання прав дитини, впливу війни на права ВПО, практики Європейського суду з прав людини (Україна).
 
Марк Шерман (Ізраїль), голова відділу медичної психології північного округу, Ізраїль.
Експерт з травм і криз See Far CBT. Супервізор. Викладач академічного коледжу Джаффо в Тель-Авіві. Працює з цивільними, військовими та поліцією за інтегрованим підходом. Робота та супервізія в Україні з 2011 року по теперішній час.
 
Руслана Руденко, психоаналітично орієнтована психологиня у роботі з дітьми, підлітками, дорослими та сім’ями.
Пані Руслана має додакову спеціалізацію в роботі з травмою та юнгианській Sand Play терапії. Супервізорка, навчаюча аналітикиня Одеського Психоаналітичного Товариства. Викладачка Одеського Психоаналітичного Інституту післядипломної освіти.
 
Руслана Олександрівна проводить лекції для батьків, для слухачів(-ок) ОПІ з теорії прив’язанності, дитячої психології, ігрової психотерапії та дитячого психоаналізу, а також неаналітичних методів терапії травми. Приймає участь в організації семінарів та конференцій ОПТ.
 
Соціальная діяльність: організація соціальних проєктів з подолання травми та профілактики психологічного вигорання для волонтерів(-ок), військовослужбовців(-виць), ВПО та соцпрацівників(-ць); психологічна підтримка військослужбовців(-виць) та членів їх сімей.
 
Доктор Джошуа Креймейєр (Dr. Joshua Kreimeyer), доктор філософії, сертифікований професійний консультант (LPC).
Пан Джошуа сертифікований шлюбний і сімейний терапевт (LMFT), супервізор, затверджений Американською асоціацією шлюбної та сімейної терапії (AAMFT).
 
Доктор Креймейєр закінчив Університет штату Міннесота зі ступенем бакалавра рекреації. Звідти він пішов до армії США як лінгвіст-криптолог. Він і його родина служили в Каліфорнії, Техасі та Німеччині. Брав участь у бойових операціях в Косово (1999) та Іраку (2003). Після поранення, яке унеможливило повторний призов, він перейшов до цивільного життя та скористався програмою професійної реабілітації, щоб перекваліфікуватися в сферу клінічного консультування з питань психічного здоров’я. Він також отримав сертифікат післядипломної освіти з питань шлюбної та сімейної терапії, тож тепер практикує в США як ліцензований професійний консультант, ліцензований шлюбний та сімейний терапевт і супервізор. Він працював у громадських амбулаторних клініках, приватній практиці, лікарні з питань наркотиків та алкоголю програми в Бюро в'язниць США, а також протягом кількох років як консультант з адаптації та сімейний терапевт у Департаменті справ ветеранів США. Окрім клінічної роботи, д-р Креймейєр викладав FT з 2016 року спочатку як викладач університету Реджіс (Regis University) як координатор їхньої післядипломної програми отримання сертифікатів із консультування сімей військовослужбовців(-виць), а останнім часом (січень 2023 року) як доцент кафедри клінічного консультування з питань психічного здоров’я в Християнському університеті Колорадо (Colorado Christian University). Доктор Креймейєр отримав ступінь доктора в галузі підготовки та супервізії консультантів в Регентському університеті (Regent University).
 
Доктор Креймайєр прагне допомогти військовослужбовцям(-вицям) та їхнім родинам пережити перехід від війни та від військового до цивільного життя, а також пом’якшити наслідки травми. Під час навчання в Regent University д-р Креймейєр брав участь у новаторських підходах, спрямованих на те, щоб надати психологічне консультування в Україні на основі інформації про травми. Він був частиною команди, яка допомогла створити Міжнародний інститут післядипломної освіти в Києві, Україна (https://americanprogram.net/) та пов’язану з ним клініку, що обслуговує громаду (https://odukraine.com/). З 2019 року д-р Креймейєр також проводив численні тренінги для українських психологів(-гинь), а також фасилітував ретріти для сімей українських військових через Міжнародний офіс Міжнародної організація з міграції.
 
Для довідки. Проєкт «Допомога допомагаючим» реалізовується ГО «Вектор прав людини» за  фінансової допомоги Європейського Союзу в межах Програми «Стійкість».  Програми «Стійкість» — це 30-місячний проєкт, який фінансується Європейським Союзом і виконується ERIM у партнерстві з Black Sea Trust, Фондом Східної Європи, Фондом Домів Прав Людини та Будинком Прав Людини в Тбілісі. Проєкт спрямований на посилення стійкості та ефективності постраждалих від війни ОГС та учасників(-ць) громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включаючи незалежні ЗМІ та правозахисників(-ць).

Коментарі ()