Відбувся онлайн-тренінг «Підхід орієнтований на потерпілих: психологічні аспекти у роботі юриста(-ки)»

Робота з людьми – одна з найтяжчих. Люди допомагаючих професій, зокрема юристи(-ки), у постійній зоні ризику професійного вигорання.
 
Дуже важливо вміти дбати про власну психологічну безпеку і враховувати психологічний та емоційний стан клієнта(-ки), зберігати людяність, шукати системні рішення проблем та зберігати індивідуальний підхід до кожної людини, яка звертається по допомогу. Ці та інші складні завдання стоять перед юридичною спільнотою. Завдяки Програмі «Допомога допомагаючим» командою експертів, об’єднаних ГО «Вектор прав людини», ми спільно з учасниками та учасницями тренінгів рухаємось до їх вирішення.
 
Так, 15-16 серпня 2023 року відбувся вже третій тренінг для спеціалістів(-ок) правничих професій «Підхід орієнтований на потерпілих: психологічні аспекти у роботі юриста(-ки)».
 
У тренінгу взяли участь як спеціалісти(-ки), які надають як юридичну допомогу, так і психологічну. Це допомогло обмінятись практичним досвідом допомоги потерпілим від подій війни та краще зануритись в специфіку роботи кожної зі спеціальностей.
 
Тренінги Програми «Допомога допомагаючим» традиційно об'єднують теоретичну та практичну частини.
 
В перший день заходу відбулася лекція Лілії Олійник та була присвячена наступним питанням:
 
  • права та потреби потерпілих: їх співвідношення;
  • підхід, орієнтований на потерпілого(-у): поняття, принципи та практичні аспекти роботи із застосування підходу.
 
Після лекції учасники та учасниці перейшли до роботи в групах, де працювали над кейсами, запропонованими тренеркою. Кожна з груп отримала короткий опис справи та запитання. Завданням було використовуючи підхід, орієнтований на потерпілого(-лу), проаналізувати кейс та запропонувати алгоритм комунікації та допомоги. Після роботи в групах учасники та учасниці представили свої напрацювання і обговорили результати з тренеркою та іншими учасниками(-цями).
 
На другий день заходу відбулася лекція Наталії Підкалюк «Диференційна діагностика стресових розладів» та загальне обговорення представленого матеріалу. Учасники та учасниці у групах з тренерками Наталією Підкалюк, Іриною Ратцке-Рибак та Русланою Руденко відпрацювали практичні навички за допомогою аналізу реальних кейсів. Групи напрацювали алгоритми комунікацій та дій у випадку звернення клієнтів(-ок), які мають психічні розлади або родичі яких мають такі розлади. Подальше загальне обговорення допомогло обмінятися ширшою палітрою власного досвіду. 
 
Детальніше про досвід тренерок заходу:
 
Лілія Олійник (Україна), адвокатка, медіаторка, юристка.
Пані Лілія була юристкою лінії психологічної та правової допомоги від ГО «Вектор прав людини» та продовжує діяльність у громадській організації за цією тематикою. Лілія Олійник учасниця ініціатив ЮрФем щодо підтримки щодо допомоги постраждалим від сексуального насильства та всіх видів гендерної дискримінації. Має досвід роботи з конфліктами у місцях надання допомоги внутрішньо переміщеним особам. Є авторкою наукових публікацій та посібників щодо дотримання прав дитини, практики Європейського суду з прав людини.
 
 
Наталя Підкалюк (Україна), лікарка-психіатриня, тренерка з Травмафокусу (інститут нейропсихотерапії, Австрія), голова ГО «IPSI».

Пані Наталя учасниця навчальних проєктів з групового психоаналізу (АППУ), клінічного гіпнозу (АППУ), реконсолідації травматичних спогадів (randrproject), програми кризового лідерства (Center for Humanitarian leadership).

Наталя Підкалюк має стаж роботи за фахом 20 років, з них 12 працювала у психіатричній лікарні в різних відділеннях (гострих станів, неврозів, геронтологічному, завідувала відділенням примусових заходів медичного характеру з посиленим наглядом). В 2017 році на базі поліклініки спільно з місцевою владою створили центр медико-психологічної реабілітації стресових розладів, з грудня 2021 року здійснює приватну практику та є головою громадської організації.

З початку повномасштабної війни ГО «IPSI» надає послуги з психосоціальної підтримки людям, які постраждали від війни, у вигляді індивідуальних консультацій та групових занять. Загалом це вже більше 10 000 людей та кількість постійно зростає. Робота проводиться, як на базі Центру, так і по Хмельницького регіону. Також проводить тренінги для людей допомагаючих професій з профілактики професійного вигорання, займається організацією освітніх заходів для психологів(-гинь).
 
 
Ірина Ратцке-Рибак (Україна-Німеччина),психологиня, психоаналітикиня, групаналітикиня, тренінг-аналітикиня, супервізорка.
Ірина Вікторівна є Головою Секції психоаналітичної психотерапії пар та сім’ї, супервізоркою та тренінг-аналітикинею у Асоціації психологів та психотерапевтів України (АППУ), делегаткою Європейської федерації психоаналітиків(-кинь) та психотерапевтів(-ок) (ЕFРР), повною членкинею Групаналітичної міжнародної спільноти (GASI). Має понад 20-річний досвід терапевтки та тренінг-аналітикині індивідуальної та групової терапії. Важливим аспектом роботи є підготовка спеціалістів(-ок) та здійснення супервізії супервізантів(-ок). Має міжнародну підготовку по роботі з травмою (Ізраїль).
 
Здійснює групову психологічну та психосоціальну підтримку жінкам та дітям, які є вимушеними переселенцями(-ками) з України в Німеччині в EBW (Євангелістська академія).
 
Руслана Руденко (Україна), психоаналітично орієнтована психологиня у роботі з дітьми, підлітками, дорослими та сім’ями.
Пані Руслана має додакову спеціалізацію в роботі з травмою та юнгианській Sand Play терапії. Супервізорка, навчаюча аналітикиня Одеського Психоаналітичного Товариства. Викладачка Одеського Психоаналітичного Інституту післядипломної освіти.
 
Руслана Олександрівна проводить лекції для батьків, для слухачів(-ок) ОПІ з теорії прив’язанності, дитячої психології, ігрової психотерапії та дитячого психоаналізу, а також неаналітичних методів терапії травми. Приймає участь в організації семінарів та конференцій ОПТ.
 
Соціальная діяльність: організація соціальних проєктів з подолання травми та профілактики психологічного вигорання для волонтерів(-ок), військовослужбовців(-виць), ВПО та соцпрацівників(-ць); психологічна підтримка військослужбовців(-виць) та членів їх сімей.
 
Модерувала захід Валерія Рибак, директорка ГО «Вектор прав людини».
 
Дякуємо тренеркам, учасникам та учасницям за активну участь та плідну роботу ????????
 
Наступний тренінг в межах Програми «Допомога допомагаючим» для спеціалістів(-ок) юридичного напряму відбудеться 5 та 6 вересня 2023 року.
 
Загальна програма заходів проєкту «Допомога допомагаючим» https://hrvector.org/podiyi/23-07-19-programa
 
Для довідки: тренінг проводиться в межах Програми «Допомога допомагаючим» та однойменного проєкту, що реалізовується ГО «Вектор прав людини» за фінансової допомоги Європейського Союзу в межах Програми «Стійкість». Програми «Стійкість» — це 30-місячний проєкт, який фінансується Європейським Союзом і виконується ERIM (Equal Rights & Independent Media) у партнерстві з Black Sea Trust, Фондом Східної Європи, Фондом Домів Прав Людини та Будинком Прав Людини в Тбілісі. Проєкт спрямований на посилення стійкості та ефективності постраждалих від війни ОГС та учасників(-ць) громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включаючи незалежні ЗМІ та правозахисників(-ць).

Коментарі ()