Відеотрансляції судових засідань технічними засобами судів

Вперше в Україні та інших країнах громадськість досягла того, що суд самостійно записує і транслює судові засідання, що в ньому відбуваються.

Як спостерігати за перебігом судового засідання, якщо ти не в суді, а у новинах з’являються окремі фрагменти? Як журналісту оперативно підготувати матеріал, коли він не зміг побувати на судовому засіданні? Як «дисциплінувати» всіх учасників процесу, щоб дотримувались процесуальних норм та захистити право на справедливий суд? Як з судом/суду вести конструктивний діалог про те, що відбулось в судовому засіданні?

Ви можете користуватись важливим механізмом забезпечення гласності судочинства - трансляції судових засідань технічними засобами судів.

На сьогодні існують трансляції судових засідань технічними засобами судів до мережі Інтернет. Тобто суд самостійно за допомогою відеокамер, що розміщені у залах судових засідань, транслює судові засідання на YouTube портал «Судова влада України»  http://bit.ly/2qJsIaB. Оновлення доступні й на сайтах судів: http://court.gov.ua/affairs/online/

Як це відбулося? Аналіз процесів слухання судових справ, пов’язаних з подіями Євромайдану (Революції Гідності), виявив неналежний рівень їх гласності. Наприклад, на судові слухання не могли потрапити не тільки активісти, ЗМІ, співчуваючі, спостерігачі в достатній кількості, але й самі учасники судового процесу, адже їх загальна кількість у одній з справ станом на 2015 рік перевищувала 220 осіб.  У квітні 2015 року було проведена зустріч з головою Ради суддів України, правозахисниками, адвокатами для вирішення цієї проблеми. Валерією Рибак, на той час координаторкою групи громадського спостереження «ОЗОН» Центру Громадянських Свобод, було запропоновано організувати трансляцію засідання у сусідні приміщення суду, щоб більше людей могли спостерігати за повним ходом судового процесу в реальному часі. Перша така трансляція відбулась 3 червня 2015 року, дві судові зали у Святошинському районному суді м. Києва  (м. Київ, вул. Жилянська,142) та Апеляційному суді Львівської області (м. Львів пл. Соборна,7) були обладнані для перегляду трансляції представниками ЗМІ, українськими та міжнародними спостерігачами, вільними слухачами.  В ході роботи правозахисників, адвокатів, прес-служби судової влади України, Державної судової адміністрації України, Ради суддів України ідея була доопрацьована і засідання почали транслювати із зали суду в You Tube.  Перша трансляція судового засідання онлайн відбулась 6 липня 2015 року у Святошинському районному суді м. Києва у справі № 759/3498/15-к про «Вбивства людей 20.02.2014 під час Євромайдану». З того часу станом на 1 квітня 2019 року трансляції судових засідань технічними засобами судів здійснюються у 210 судових справах у 23 областях України у 102 судах і їх кількість постійно зростає!

Для таких трансляцій використовуються відеокамери, що встановлені в залі суду. Вони знаходяться  в залах більшості судів України, встановлені вже давно для забезпечення дії процесуальних кодексів України і використовуються для дистанційного судового провадження. Проте вперше відеокамери, встановлені в судах використовуються для трансляції судового засідання в You Tube для необмеженої кількості людей!

Детально, але простими словами ГО «Вектор прав людини» та проект «Суд людською мовою» роз’яснюють як можна транслювати судові засідання. Завантажити інфографіку «Трансляції та коментування відкритих судових засідань в Україні»:  https://adobe.ly/2zyTG9w

Ви можете ознайомитись з прикладом типового клопотання про судові трансляції за посиланням: http://hrvector.org/podiyi/18-04-23-klopotannya 

29.11.2016 року між Радою суддів України і громадською організацією «Вектор прав людини» підписано меморандум про співпрацю. ГО «Вектор прав людини» стала першою громадською організацією, з якою підписаний подібний меморандум з Радою суддів України.