Через півтора місяці після внесення Законом № 2108-ІХ до Кримінального кодексу (далі – КК) статті 111-1, що зробила колабораційну діяльність злочином, законодавець уніс до цього кодексу ще одну нову суміжну статтю. 23 квітня 2022 р. набув чинності № 2198-ІХ, яким КК доповнено статтею 111-2 “Пособництво державі-агресору”. Спробуємо в цій статті проаналізувати, які дії визнаються злочинами за цією новою статтею.
Читати даліДля надання психологічної та правової допомоги людям з інвалідністю в умовах воєнного стану створено гарячу лінію допомоги.
Читати даліЧинне законодавство вдосконалюється в умовах ведення війни. Судді аналізують зміни.
Пропонуємо статтю «КОЛАБОРАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ: аналіз нової статті 111-1 Кримінального кодексу України» від Олексія Кравчука – доктора юридичних наук, доцента, судді Вищого антикорупційного суду та Марини Бондаренко – кандидатки юридичних наук, судді Дарницького районного суду міста Києва, учасниці тренінгів ГО «Вектор прав людини», автори також є слухачами програми Української Гельсінської спілки з прав людини «Права людини в умовах збройого конфлікту» (2021 р.).
Наразі ми перебуваємо у воєнному стані, що був введений указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022.
Цього дня о 5-ій ранку кардинально змінилося наше життя, причому в усіх сферах.
Саме під час збройних конфліктів починає діяти міжнародне гуманітарне право (або право війни, право військових конфліктів), яке водночас є незастосовним у мирний час. Основними завданнями цієї галузі міжнародного публічного права є захист цивільних осіб та тих, хто припинив брати участь у збройних діях (поранених та позбавлених волі осіб), а також регулювання засобів і методів ведення війни.
Команда ГО Вектор прав людини запрошує на церемонію нагородження за результатами
Третього щорічного конкурсу журналістських робіт «Суд людською мовою», що відбудеться
25 лютого 2022 року о 16:00. Церемонія проводитиметься онлайн, на платформі ZOOM.
Висвітлення здійснення судочинства — важливий елемент підтримки довіри суспільства до судової влади та системи кримінальної юстиції. Саме тому у 2021-2022 роках було проведено дослідження, яке мало на меті дослідити взаємозв’язок між рівнем довіри до судів та висвітленням судових рішень у справах, пов’язаних зі збройним конфліктом на сході України, аби покращити ставлення громадян до судової гілки влади.
Читати даліМедіа відіграють важливу роль у висвітленні судових справ, пов’язаних зі збройним конфліктом в Україні, адже вони є основним джерелом інформації для населення України. Це суттєво впливає на формування думки населення, щодо судової гілки влади та інших дежавних органів.
Під час вебінару спікерки розібрали практичні кейси з прикладами помилок, що трапляються під час висвітлення справ, пов’язаних зі збройним конфліктом в Україні, та надали поради і рекомендації, як їх уникати.
Реагуючи на запит суспільства про забезпечення права на правду ГО «Вектор прав людини» спільно з Департаментом нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора провели вебінар «Як висвітлювати здобутки органів прокуратури та досудового розслідування у справах щодо збройного конфлікту в Україні?». Захід відбувся 14 лютого онлайн.
Читати даліМедіа відіграють важливу роль у взаємодії судової влади та громадськості. Створення ефективної комунікації судових процесів, пов’язаних зі збройним конфліктом в Україні, необхідна для захисту права на справедливий суд, права знати правду про перебіг подій збройного конфлікту та забезпечення громадського контролю.
Читати даліГромадська організація «Вектор прав людини» рада повідомити, що з 1 лютого поточного року розпочала проєкт «Комунікація судових справ, пов’язаних із збройним конфліктом в Україні як важлива складова імплементації перехідного правосуддя», який впроваджується за підтримки проєкту «Права людини для України», який виконується Програмою розвитку ООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2019-2023 роках.
Читати далі