Про проєкт

Системна співпраця влади та громади є важливою умовою для впровадження якісних реформ. Якщо вона ґрунтуються на засадах верховенства права, поваги один до одного, можливим є й успішне втілення реформ, й підтримання їх позитивного ефекту.

Приємно, що є приклад успішної співпраці судової влади та громадянського суспільства завдяки чому стали можливими зміни, що ведуть до підвищення стандартів у здійсненні судочинства.

Проєкт «Суд людською мовою» створений у 2015 році для захисту права на справедливий суд та просвітницької роботи для широкого кола населення у даній галузі. Сьогодні «Суд людською мовою» - один з основних напрямків діяльності ГО «Вектор прав людини».

Завдання «Суд людською мовою»:

  1. Підвищення рівня доступності та відкритості судів.
  2. Підвищення правової обізнаності населення.
  3. Підвищення довіри до суду.
  4. Підвищення кваліфікації ЗМІ та сприяння формуванню судової журналістики.
  5. Підвищення якості навчання студентів правничих професій.
  6. Підвищення кваліфікації адвокатів, представників правоохоронної системи, працівників суду і суддів.
  7. Зниження соціальної напруги, попередження конфліктних ситуацій у судах.
  8. Формування культури конструктивного діалогу між представниками судів, органів судової влади та громадою.
  9. Сприяння здійсненню судової реформи в Україні.
  10. Впровадження нових інструментів моніторингу якості правосуддя як для громадськості, так і для судової системи, прокуратури.
  11. Впровадження ефективних інструментів для полегшення процесу підготовки справедливого рішення, а саме використання відеозаписів засідань для аналізу суддями та помічниками суддів.

Інструменти досягнення мети «Суд людською мовою» та результатів в рамках поставлених завдань:

  1. Розвиток механізму транслювання судових засідань технічними засобами судів.
  2. Коментування судових засідань трансльованих технічними засобами судів.
  3. Освітні та просвітницькі заходи.
  4. Створення інформаційних матеріалів.
  5. Моніторинг судів та судових процесів, інші дослідження.
  6. Кампанії громадської дії.

Вперше в Україні та інших країнах завдяки ефективній співпраці осередків громадянського суспільства та органів судової вдалося досягнути, що суди самостійно записують і транслюють судові засідання для необмеженого кола осіб. Усі відео можна переглянути на сайтах судів та на офіційному You Tube каналі «Судова влада України». ГО «Вектор прав людини» єдина організація, що активно розвиває даний механізм.

Така діяльність здійснюється у співпраці з органами судової влади. Зокрема 29.11.2016 року між Радою суддів України і громадською організацією «Вектор прав людини» підписано меморандум про співпрацю. ГО «Вектор прав людини» стала першою громадською організацією, з якою підписаний подібний меморандум з Радою суддів України. В межах реалізації проєкту «Суд людською мовою»: Коментування судових процесів, що транслюються технічними засобами судів як інноваційний інструмент забезпечення права на відкриті слухання та принципу гласності судових процесів», який здійснювався у 2017-2018 рр. за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках програми «Нове правосуддя» здійснювалась інформаційна співпраця з Вищою радою правосуддя.

Важливим напрямком у захисті права на відкриті слухання, забезпеченні доступу до правосуддя, просвітництві є розвиток механізму коментування судових трансляцій судовими коментаторами «Суд людською мовою» з 2015 року. За допомогою відеокоментарів судові коментатори (адвокати, юристи, експерти у сфері правосуддя) роз’яснюють глядачам процесуальні аспекти засідань, що транслюються технічними засобами судів. Станом на серпень 2018 року команда судових коментаторів налічує 9 людей, які коментують різні види судових процесів. Нами розроблено унікальну тренінгову програму, у які взяли участь 65 учасників з 14 областей та м. Києва протягом 2016-2018 років.

Велику увагу Організація приділяє освітньому напрямку, працюючи з представниками судів, студентами, активістами, правничою спільнотою. Наприклад, у 2016 році запроваджено першу системну тренінгову програму «Комунікативні інструменти в роботі судів: діалог суду та громади» для прес-секретарів судів та суддів-спікерів спільно з Радою суддів України, Прес-службою органів суддівського самоврядування та Представництвом Фонду Еберта в Україні. У 2016-2018 роках проведено навчання для працівників 323 судів 20 областей України, що складає 48 % усіх судів України.

ГО «Вектор прав людини» розроблено унікальну методологію з використанням відео судових засідань, трансльованих технічними засобами судів, та їх коментування для підготовки майбутніх спеціалістів у галузі права у закладах вищої освіти для освіти. У 2018 році проведено 6 пробних занять. До розробки та апробації даної методики долучились наступні ЗВО: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Академія адвокатури України, Київський університет права НАН України. Підготовлено та поширено публікацію «Використання судових трансляцій при навчанні праву методичні рекомендації».

Позитивним результатом такої діяльності також стало підписання Меморандуму про співпрацю між ГО «Вектор прав людини» та Академією адвокатури України.

Важливим напрямком роботи є також подолання наслідків збройної агресії РФ у системі правосуддя. ГО «Вектор прав людини» у листопаді 2016 – квітні 2017 років підготовлено судових моніторів та проведено моніторинг 214 судових процесів у судах, дотичних до зони проведення АТО, а також в інших судах у справах, пов’язаних зі збройним конфліктом на Сході України та матеріально-технічного стану 52 будівель, забезпечення адміністративної роботи судів Луганської та Донецької областей, аналіз Інтернет-ЗМІ (741 джерело) в рамках дослідження спроможності судової системи забезпечувати належне правосуддя в умовах збройної агресії РФ на Сході України. Наразі робота продовжується по адвокатуванню рекомендацій. Зі звітами можна ознайомитись на нашому сайті. 

Наша діяльність підкріплена різного типу дослідженнями, наприклад, для визначення результатів роботи із працівниками судів, які відповідальні за комунікації в судах, та напрямків подальшої роботи проведено всеукраїнське опитування працівників судів «Медіавідкритість судів України: результати всеукраїнського опитування працівників судів, 2017 рік», інфографіка для ілюстрації дослідження.

Невід'ємною частиною роботи є й громадські кампанії. ГО «Вектор прав людини», проєкт «Суд людською мовою» ініціювали та спільно з партнерськими громадськими організаціями, зокрема Центр політико-правових реформ, Адвокатська дорадча група, Центр громадянських свобод, Медійна ініціатива за права людини, організували написання звернень, медіазаходи, публічні дискусії для:

  • недопущення обмеження гласності судочинства законопроєктом №6232 «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів»;
  • забезпечення трансляцій судових засідань технічними засобами судів судових справ щодо подій Революції Гідності.