Діяльність в межах проєкту «Судові комунікації справ щодо воєнних злочинів»

ГО «Вектор прав людини» спільно з партнерами у 2023 – 2024 роках реалізовано проєкт «Судові комунікації справ щодо воєнних злочинів» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми USAID «Справедливість для всіх». Метою проєкту було посилити спроможність судів у частині здійснення комунікаційної діяльності щодо справ про воєнні злочини.
 
У судах України вже розглядаються десятки справ про воєнні злочини, надалі їх кількість значно збільшуватиметься та тривалість розглядів триватиме роки у повоєнний період. Ці справи мають надзвичайне значення як для України, так і міжнародної спільноти. Встановлення справедливості у цих справах – важливий елемент Перемоги України.
 
Дослідження та серія освітніх заходів, проведені у межах зазначеного проєкту проілюстрували, що досі залишається багато чинників, які сповільнюють комунікаційну діяльність судової влади, проте є певні зрушення і роботу у цьому напрямку потрібно продовжувати, зокрема об’єднуючи зусилля судової влади з громадськими організаціями, медіа, іншими державними органами та установами, міжнародними експертами(-ками).
 
Протягом проєкту «Судові комунікації справ щодо воєнних злочинів»  експертна та адміністративна команди ГО «Вектор прав людини» втілили наступні активності:
 
  • провели дослідження та підготували звіт «Моніторинг медіа та аналіз сайтів судів щодо висвітлення справ про воєнні злочини». Звіт складається з двох основних частин, присвячених моніторингу українських та закордонних медіа і моніторингу сайтів судів першої та апеляційної інстанцій. Авторки звіту аналізують матеріали, опубліковані протягом року після повномасштабного вторгнення росії на територію України, а саме з 1 березня 2022 року до 1 квітня 2023 року. Ознайомитись з публікацією українською — https://hrvector.org/zviti/23-09-06-monitoryng, також доступна версія англійською — https://hrvector.org/en/reports/24-02-20-monitoryng
 
  • провели 12 годин стратегічних сесій з представниками(-цями) органів судової влади, комунікаційними командами судів, де розглядалися воєнні злочини. Заходи здійснено для допомоги у налагодженні комунікаційної роботи у справах про воєнні злочини. Під час зустрічей обговорено спільне бачення та роботу над принципами та алгоритмами інформування про справи щодо воєнних злочинів;

 
  • підготували та презентували документ, який фактично можна використовувати як посібник з комунікації цих справ — «Керівні принципи комунікації судових процесів та рішень про воєнні злочини. Для судів першої та апеляційної інстанцій», що схвалені рішенням Ради суддів України № 47 від 02.11.2023 року https://hrvector.org/podiyi/23-11-20-02.22.23. Презентацію документу відвідало 102 представників(-ць) судової влади, детальніше https://hrvector.org/podiyi/23-09-11-presentation;
 
  • провели два триденних тренінги для комунікаційних команд судів, які відвідало 71 учасників(ць), з національними та міжнародними експертами(-ками) з міжнародного гуманітарного права, комунікаційної роботи. Під час тренінгів було представлено український та міжнародний досвід висвітлення справ про воєнні злочини, опрацьовані комунікаційні інструменти. Заходи, зокрема були спрямовані на практичне втілення Керівних принципів комунікації судових процесів та рішень про воєнні злочини, напрацьованих у співпраці з судовою владою;
                                                       
  • реалізували 22 години програми менторської підтримки та заходів з обміну досвідом для комунікаційних команд судів щодо висвітлення справ про воєнні злочини. Під час заходів надавалась практична інформація, а також проводилось обговорення питань учасників(-ць) з експертками та експертами проєкту;
 
  • 15 лютого 2024 року провели круглий стіл «Перешкоди на шляху комунікації судових справ про воєнні злочини, що розглядаються в українських судах», до якого доєднались 81 учасників та учасниць, які представляли суди України, Раду суддів України, Вищу раду правосуддя, Державну судову адміністрацію України, Національну школу суддів України, Службу судової охорони, Міністерство юстиції України, Офіс Генерального прокурора, українські громадські організації та міжнародні експерти(-ки). Під час заходу обговорили попередні активності 2023 – 2024 років в межах проєкту та обговорили вплив проблем із фінансовим забезпеченням, кадровою політикою та системою підготовки представників(-ць) комунікаційних команд судів на здійснення комунікації у справах про воєнні злочини. Детальніше https://hrvector.org/podiyi/24-02-16-15.02.24.
 
Тренери та тренерки освітніх та комунікаційних заходів проєкту «Судові комунікації справ щодо воєнних злочинів»:
 
  Анастасія Розлуцька, кандидатка політичних наук, експертка з урядових комунікацій, проєктна менеджерка Work.ua.
 
  Ольга Кавран, наукова співробітниця, кандидатка наук Брюссельського вільного університету та директорка-засновниця IUSTICOM.
 
  Максим Єлігулашвілі, член правління Інституту миру та порозуміння, представник секретаріату Коаліції «Україна. П'ята ранку», фасилітатор діалогів.
 
  Віталія Лебідь, магістр з міжнародного права, юристка Європейського суду з прав людини.
 
  Ольга Решетилова, співзасновниця та керівниця «Медійна ініціатива за права людини», координаторка напрямку «Війна і правосуддя».
 
  Марина Бондаренко, суддя-спікер Дарницького районного суду міста Києва, кандидат юридичних наук.
 
  Валерія Рибак, директорка ГО «Вектор прав людини».
 
Команда ГО «Вектор прав людини» щиро вдячні партнерам проєкту Раді суддів України за дієву співпрацю, тренерам та тренеркам, екпертам та експерткам проєту за вагомий внесок в активності проєкту, учасникам та учасницям за плідну комунікацію.
 
Ми активно працювали й продовжуємо працювати над підвищенням рівня спроможності судів та інших акторів у висвітленні судових процесів, пов’язаних з агресією рф щодо України.

Коментарі ()