Презентація та обговорення документу «Керівні принципи комунікації судових процесів та рішень про воєнні злочини. Для судів першої та апеляційної інстанцій»

Відбулись презентація та обговорення документу «Керівні принципи комунікації судових процесів та рішень про воєнні злочини. Для судів першої та апеляційної інстанцій», напрацьованого ГО «Вектор прав людини» у співпраці з судовою владою та за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх».
 
Захід відбувся 7 вересня 2023 року в онлайн режимі та зібрав понад 100 представників(-ць) судової влади.
 
Судові справи про воєнні злочини, які нині розглядаються в судах України після повномасштабного вторгнення російських військ є без перебільшень надзвичайно важливими для суспільства, для держави як інституції, для історії України та світу як концепції для формування майбутнього. Кожен новий день війни росії проти України стає черговим днем новин про воєнні злочини Кремля на українській землі. Президент України неодноразово заявляв і продовжує заявляти про притягнення винних до відповідальності за скоєні воєнні злочини в Україні, що не може залишитися непокараним вбивство величезної кількості людей: “Головне — довести до кінця справу справедливості”.
 
Органи судової влади продемонстрували розуміння необхідності висвітлення судових справ про воєнні злочини. Підтвердженням цьому є рішення Ради суддів України № 33 від 06 жовтня 2022 року, яким схвалено звіт ГО «Вектор прав людини» «Комунікація судовою владою справ, пов’язаних з війною: 10 питань-відповідей». У рекомендаціях звіту зазначається про важливість здійснення постійної, системної комунікації судових справ, пов’язаних з війною в Україні, насамперед приділяючи увагу воєнним злочинам, до яких існує великий інтерес з боку українського суспільства та міжнародної спільноти.
 
Комунікація справ про воєнні злочини – необхідне і водночас складне завдання. Саме тому так важлива співпраця судової влади та інститутів громадянського суспільства. І ми раді, що ГО «Вектор прав людини» може надавати підтримку у складному процесі налагодження судових комунікацій.
 
Презентацію вступними промовами відкривали Богдан Моніч, Голова Ради суддів України, Андрій Потапенко, Голова Комітету з питань співпраці з ЗМІ, державними та недержавними органами та організаціями, і Наталія Петрова, заступниця керівника Програми USAID  «Справедливість для всіх».
 
Спікери та спікерки наголосили на важливості системності у висвітлення судових справ про воєнні злочини та готовності активно працювати в цьому напрямку.
 
Напрацювання представили експерти, співавтори(-ки) документу «Керівні принципи комунікації судових процесів та рішень про воєнні злочини. Для судів першої та апеляційної інстанцій» Анастасія Розлуцька, кандидатка політичних наук, проєктна менеджерка, експертка з урядових комунікацій, Максим Єлігулашвілі, член правління Інституту миру та порозуміння, представник коаліції «Україна. П‘ята ранку».
 
На заході був представлений звіт «Моніторинг медіа та аналіз сайтів судів щодо висвітлення справ про воєнні злочини», з яким запрошуємо ознайомитись за посиланням: https://hrvector.org/zviti/23-09-06-monitoryng
 
Дякуємо за виступи під час дискусії представникам(-цям) суддівського корпусу та апарату судів, а також Ользі Решетиловій, співзасновниці ГО «Медійна ініціатива за права людини», координаторці напрямку «Війна і правосуддя», та Уляні Пашинній, юридичній радниці Програми USAID «Справедливість для всіх». Також щиро дякуємо усім, хто працював над представленими документами, зокрема Віталії Лебідь, магістрині з міжнародного права, юристці, експертці у сфері міжнародного гуманітарного права, Валерії Рибак, директорці ГО «Вектор прав людини».

Коментарі ()