Відбувся круглий стіл «Перешкоди на шляху комунікації судових справ про воєнні злочини, що розглядаються в українських судах»

У судах України вже розглядаються десятки справ про воєнні злочини, надалі їх кількість значно збільшуватиметься та тривалість розглядів може тривати десятиліття. Ці справи мають надзвичайне значення як для України, так і міжнародної спільноти, адже встановлення правосуддя у справах про воєнні злочини це є частина перемоги України над росією.
 
Сьогодні є важливим завдання вести роз'яснювальну роботу серед суспільства про значення здійснення правосуддя у справах про воєнні злочини, процесуальні особливості цих справ, їх перебіг та результати. Це складна робота, яку проте можливо виконати спільними зусиллями судової влади, інших державних органів, громадських організацій, медіа. ГО «Вектор прав людини» у співпраці з Радою суддів України провели круглий стіл «Перешкоди на шляху комунікації судових справ про воєнні злочини, що розглядаються в українських судах» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми USAID «Справедливість для всіх». Захід відбувся 15 лютого онлайн.
 
«Протягом 10 років війни в Україні не переставало здійснюватись судочинство. Суди працюють попри усі складнощі війни, які зараз переживаємо усі ми. Правосуддя не може чекати завершення бойових дій. Вже сьогодні встановлюється справедливість для потерпілих, збирається загальна картина для розгляду у міжнародних судах. Це частина великої Перемоги України та й світу, адже це можливість швидшої реакції на акти воєнної агресії у світі, загалом попередження таких воєн. Тому це питання як внутрішньо державне, так і міжнародне.
 
Розуміння і прийняття цих процесів відбувається через комунікацію.
 
Це загальнодержавне завдання щоб судочинство здійснилось і його значення і внесок у Перемогу був зрозумілий.
 
Саме тому виникла ідея цього круглого столу і ми сьогодні зібрались колом спеціалістів(-ок) різних інституцій для об’єднання зусиль та більш ефективного пошуку рішень як забезпечити комунікацію справ про воєнні злочини» — зазначила Валерія Рибак, директорка ГО «Вектор прав людини», яка модерувала захід.

До круглого столу доєднались 81 учасників та учасниць, які представляли суди України, Раду суддів України, Вищу раду правосуддя, Державну судову адміністрацію України, Національну школу суддів України, Службу судової охорони, Міністерство юстиції України, Офіс Генерального прокурора, українські громадські організації та міжнародні експерти(-ки).
 
Відкрили захід Андрій Вікторович Потапенко, голова Комітету Ради суддів України з питань співпраці з ЗМІ, державними та недержавними органами та організаціями, Олександр Сасевич, член Вищої ради правосуддя та Наталія Петрова, заступниця керівника Програми USAID «Справедливість для всіх».
 
Під час заходу: 
 
— розглянули активності, здійснені у 2023 – початку 2024 роках для посилення комунікації судових справ про воєнні злочини в межах проєкту «Судові комунікації справ щодо воєнних злочинів» ГО «Вектор прав людини» що здійснюється у співпраці з судовою владою та за підтримки Програми «Справедливість для всіх»;
 
— обговорили вплив проблем із фінансовим забезпеченням, кадровою політикою та системою підготовки представників(-ць) комунікаційних команд судів на здійснення комунікації у справах про воєнні злочини. Зокрема розглянуто як висновки попередніх досліджень, висновків органів державної влади в системі правосуддя та суддівського самоврядування, так і приклади комунікаційної діяльності конкретних судів.
 
Учасники(-ці) круглого столу погодились продовжувати спільну роботу над посиленням якості комунікації судових справ про воєнні злочини.
 
Важливо, що до вирішення цих питань залучаються і міжнародні експерти(-ки). Так, до обговорення долучились Лія Гуровітц, колишня директорка по зв’язках судів з громадськістю і ЗМІ в окрузі Колумбія, США, а також Ольга Кавран, директорка-засновниця IUSTICOM, наукова співробітниця і кандидатка наук Брюссельського вільного університету, колишня керівниця Відділу зв’язків із громадськістю Спеціального трибуналу по Лівану, заступниця координатора зв’язків з громадськістю в Міжнародному кримінальному трибуналі щодо колишньої Югославії та речниця Прокурора трибуналу.
 
Дякуємо спікерам(-кам) заходу: Анастасії Розлуцькій, експертці з урядових комунікацій, проєктній менеджерці Work.ua, Максиму Єлігулашвілі, члену правління Інституту миру та порозуміння, представнику секретаріату Коаліції «Україна. П'ята ранку», фасилітатору діалогів, Віталії Лебідь, юристці Європейського суду з прав людини, Яні Шестопаловій, судді-спікерці Ірпінського міського суду Київської області, Ірині Шаповаловій, судді-спікерці Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області, Тетяні Опанасюк, керівниці юридичного управління Державної судової адміністрації України та Тетяні Фулей, начальниці відділу наукових досліджень проблем судочинства Національної школи суддів України. А також дякуємо за плідну дискусію та готовність надалі продовжувати спільну роботу усім учасникам(-цям) заходу.
 
Читайте також інформацію про захід на сайті Ради суддів України за посиланням: https://bit.ly/3wlVzbP  
 

Коментарі ()