Юристка онлайнової лінії допомоги «Психологічна та правова допомога людям з інвалідністю в умовах воєнного стану» Лілія Олійник: ця діяльність про людську підтримку

Юридичні питання часто потребують термінового вирішення, а у ході війни – найчастіше їх потрібно вирішувати негайно, бо зволікання може коштувати дуже дорого. Правова допомога для людей з інвалідністю – це про взаємодопомогу, підтримку  та беззбар’єрність у широкому розумінні цього слова. В умовах війни люди з інвалідністю найчастіше не мають жодної офлайнової можливості на отримання якісної безоплатної правової консультації. 
 
Спочатку повномасштабного вторгнення РФ на територію України команди ГО «Вектор прав людини» та FightForRight / Боротьба за права об’єднали  зусилля для надання психологічної та правової допомоги людям з інвалідністю в умовах воєнного стану. Люди з інвалідністю, близькі родичі та опікуни/ки, які знаходяться закордоном чи в Україні, можуть звернутись за допомогою в межах проєкту – і отримати фахову допомогу, яку вони потребують. Зробити це просто – потрібно зв’язатись з операторами гарячої лінії проєкту у зручний та можливий спосіб (телефонні дзвінки, заповнення онлайн-форми, повідомлення у  Viber, Telegram, WhatsApp) за телефоном +38050 224-72-36. 
 
Сьогодні про правову допомогу та роботу в межах проєкту запитуємо в Лілії Олійник, адвокатки, медіаторки, учасниці ініціатив ГО «Вектор прав людини» щодо правової допомоги людям з інвалідністю в умовах воєнного стану та ЮрФем: підтримки щодо допомоги постраждалим від сексуального насильства та всіх видів гендерної дискримінації. Лілія Анатолівна має досвід роботи з конфліктами у місцях надання допомоги внутрішньо переміщеним особам. Є авторкою наукових публікацій та посібників щодо дотримання прав дитини, практики Європейського суду з прав людини.

  — Ліліє Анатолівно, чому Ви вирішили розпочати свою роботу на лінії допомоги «Психологічна та правова допомога людям з інвалідністю в умовах воєнного стану»? 
  • Все дуже просто: з перших днів повномасштабного вторгнення я відчувала гостру потребу допомагати. Найефективніша моя допомога – це робота за фахом, консультування людей, а особливо – вразливих верств населення, допомога у вирішенні їхніх правових питань, проблем, спорів. 
 
— Як відбувається Ваша взаємодія з клієнтами(-ками)?
 
  • Механізм взаємодії простий: людина  обирає зручний спосіб для запиту, оператори  гарячої лінії опрацьовують запит та передають його мені. Інколисамого запиту достатньо, — аби проконсультувати людину. Інколи недостатньо, тому потрібен безпосередній контакт з людиною. Траплялись випадки, коли одна правова проблема вирішувалась, людина знову зверталась до нас із новим запитом – і жодних обмежень правила проєкту не ставили. Якщо у людей є потреба, то спільними зусиллями ми намагаємося допомагати усім тим, хто звертається до нас з конкретним запитом чи сподіванням на вирішення певних проблем.
 
— Ліліє Анатолівно, які запити, що надходили на лінію допомоги «Психологічна та правова допомога людям з інвалідністю в умовах воєнного стану»Вам доводилось опрацьовувати? 
 
  • Доволі різні. Це запити, пов’язані з трудовими правами, евакуацією, перетинанням  кордону, військової служби, отриманням статусу біженця чи тимчасового захисту в країнах ЄС…… Навіть були запити щодо облаштування побуту, але при детальнішому вивченні, з’ясовувалося, що це питання комунікації та взаємодії із сусідами. Часом, достатньо надати інформацію про права людини, пояснити, запропонувати варіанти вирішення ситуації, а інколи людям потрібно просто «виговоритись». Кожен має право на правову допомогу та, вірю, — людську підтримку. А в умовах війни – це також вартує багато.
 
— Пані Ліліє, що для Вас означає надавати правову допомогу для людей з інвалідністю в умовах воєнного часу?
 
  • Сьогодні вкрай важливою є своєчасна якісна юридична підтримка та правовий супровід, – особливо, -  вразливих верств населення. Є такий вислів: «право – це ми» (автора не пам’ятаю), який свого часу став мотивуючим для мене. Це, власне, про те, що означає надавати правову допомогу в умовах війни. Моя праця в межах онлайнової  лінії допомоги «Психологічна та правова допомога людям з інвалідністю в умовах воєнного стану»є частинкою тієї боротьби проти ворога, де в єдності — наша сила і перемога.
 
Психологічна та правова допомога людям з інвалідністю в умовах воєнного стану надається в межах проєкту «Гаряча лінія допомоги для людей з інвалідністю в умовах воєнного стану», що реалізується ГО «Вектор прав людини» у співпраці з ГО «Боротьба за права» за підтримки проєкту «Права людини для України», який виконується Програмою розвитку ООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2019-2023 роках. Наразі оператори гарячої лінії допомоги вже мають позитивні відгуки та слова вдячності від людей з інвалідністю, які звернулись за правовою допомогою в межах проєкту. Це є результатом роботи цілої команди. Також ми підготували корисну інфографіку для тих, хто знаходиться закордоном чи планує виїзд в Угорщину «Інформація для людей з інвалідністю, які виїхали в Угорщину, рятуючись від війни.». Запрошуємо переглянути відео з субтитрами та прочитати нотатки вебінару «Соціальні гарантії в Україні для людей з інвалідністю в умовах війни». А також дізнатись більше про психологічну допомогу ви можете  у статті «Психологічні виклики людей з інвалідністю сьогодні: як на допомогу прийшла лінія допомоги «Психологічна та правова допомога для людей з інвалідністю в умовах воєнного стану».
 
Як звернутись за допомогою на лінію допомоги “Психологічна та правова допомога для людей з інвалідністю в умовах воєнного стану”?
  • Заповнити онлайн-форму: https://bit.ly/36ZxDPd , після чого з вами зв’яжеться оператор у обраний вами спосіб;
  • зателефонувати (дзвінки по Україні) за ном.тел.: +38050 224-72-36;
  • зателефонувати або написати в Viber, Telegram, WhatsApp: +38050 224-72-36.
  •  
Гаряча лінія працює з 10:00 до 19:00 з понеділка по суботу. Оператори приймуть звернення та знайдуть спеціаліста(-ку), хто допоможе з запитом.
 
 

Коментарі ()