Ставлення голови Ради суддів України до питаннь висвітлення справ пов’язаних із збройним конфліктом України

Як Рада суддів України працює над питаннями висвітлення справ пов’язаних із збройним конфліктом України розповідає Богдан Моніч, голова Ради суддів України, суддя Сьомого апеляційного адміністративного суду під час онлайн-дискусії «Висвітлення судових справ в умовах збройного конфлікту в Україні: публічність заради справедливості».
 
Переглянути виступ Богдана Моніча можна на YouYube-каналі ГО «Вектор прав людини» — https://youtu.be/wzVjsP179MU (24 хв 35 сек – 32 хв 28 сек).
 
Із початком збройного конфлікту першочерговим завданням було загалом відновлення правосуддя у прифронтових зонах, коли загалом в Україні вже активно піднімались питання розвитку комунікацій судової влади, зазначає, пан Богдан Сильвестрович:
 
«Рада суддів України одна з перших посилювала комунікацію судової гілки влади у всіх сферах. Але в перші роки збройного конфлікту ми зосереджувались в першу чергу на організації судочинства на прифронтових територіях та загалом опікувались питаннями перенесення судів, переведенням суддів та працівників апарату, облаштування приміщень, відновлення фактично правосуддя як такого. Безумовно були і рішення Ради суддів України, які стосувались відкритості, прозорості судових процесів, їх висвітлення. Але вони все ж таки стосувались судової гілки влади загалом і вони, мабуть, не враховували тих особливостей судочинства, які є на прифронтових територіях.».

ГО «Вектор прав людини» системно працює над подоланням наслідків збройного конфлікту в Україні, забезпеченням права на справедливий суд. Активно та плідно працює з Радою суддів України та пресслужбою органів суддівського самоврядування для налагодження діалогу суду та громади, забезпечення належної комунікаційної роботи судової влади. В межах проєкту «Збройний конфлікт в Україні: комунікація заради справедливості» ГО «Вектор прав  людини» спільно з партнерами провели низку онлайн-дискусій, вебінарів, тренінгів, майстерень для представників (-ць) усіх залучених державних органів та громадянського суспільства спрямованих на пошук як проблемних питань комунікації з суспільством справ, пов’язаних із збройним конфліктом, так і спільних підходів до покращення цього процесу. У своєму виступі Голова Ради суддів України відмітив важливість цієї діяльності: «Насправді, хочу ще раз подякувати громадській організації «Вектор прав людини» за те, що цю важливу тему ви підняли,  тому що її так ґрунтовно ніхто не досліджував.».
 
Важливим результатом в межах поточного проєкту є публікація посібника «Настільний путівник висвітлення справ, пов’язаних із збройним конфліктом в Україні». Посібник містить інформацію про особливості комунікації справ, пов'язаних з збройним конфліктом і буде корисним не лише прессекретарям/кам судів, а у усім, хто висвітлює такі справи. Завантажити посібник можна за посиланням: hrvector.org/publikacziyi/21-10-25-ww1
 
Пан Моніч зазначив: «Очікуємо посібник, сподівається що дозволять побачити сильні слабкі сторони комунікації і  покращити роботу.».  Дійсно, тепер в одному посібнику зібрані вимоги українського законодавства, кращі міжнародні та українські практики.
 
Висвітлення справ, пов’язаних із збройним конфліктом в Україні мають свої особливості, це складний та багатогранний процес, що підкреслив у виступі Богдан Сильвестрович: «Публічність у судах, які розглядають справи, пов’язані із збройним конфліктом, обмежується. І там кожне судове рішення суду проти злочинців ставить під фізичну загрозу життя і здоров’я, насправді, не лише представників суду, а й тих, хто провадили досудове слідство, розслідування, направляли справу до суду.
 
Якщо пригадати, то одним з перших таких рішень Ради суддів України, які були спрямовані на посилення комунікації судової гілки влади, це ми зобов’язували суди публікувати фото суддів на сайтах судів з усією інформацією, яка стосується їх роботи, наприклад, телефони, номер кабінету, електронна пошта. В подальшому ми відмінили цю рекомендацію для судів в прифронтових територіях.
 
Ще одна з особливостей висвітлення справ в умовах збройного конфлікту, це те, що в українському суспільстві більш відомі справи щодо українських військовослужбовців, але не щодо збройних груп. А висвітлювати їх дуже важливо для розуміння того, що судочинство відбувається: «Ми більше знаємо та обізнані, хоча, мабуть і не так широко, про ті судові процеси, які відбулись над нашими військовослужбовцями, які притягнуті до відповідальності, отримали міри покарання на мирних територіях. Тут, безумовно, теж є питання наскільки потрібно висвітлювати цю інформацію. З одного боку це право на правду, з іншого – це може підривати до певної міри авторитет Збройних сил України. Але якщо ми будемо говорити про ті судові процеси, які стосуються бойовиків, представників терористичних угруповань, військовослужбовців незаконних збройних формувань, то тут, мабуть, взагалі, інформації практично немає. І дійсно у суспільства складається така думка, що ці люди взагалі не отримують жодного покарання. Тому, безумовно, нам потрібно подумати яким чином нам висвітлювати ці процеси. Вони мають бути систематизовані. Реєстр судових рішень повинен працювати так, щоб журналіст чи громадськість змогла би знайти вироки у цих справах. Можливо, навіть треба запровадити окремий фільтр вироків, що стосуються військових злочинів або злочинів проти людства.
Проблем є багато і до реальної публічності у цих справах багато чого ще потрібно зробити.»
 
Важливим є те, що Голова ради суддів України рішуче заявляє про важливість комунікації із суспільством справ пов’язаних із збройним конфліктом та готовність працювати в цьому напрямку:«Я не знаю чи постануть люди, які здійснювали і здійснюють сьогодні злочини проти держави, вбивства мирних громадян, інші військові злочини, перед таким публічним судом на кшталт Нюрнберзького процесу. Але сьогодні вже відбувається безліч судових процесів у наших українських судах, і ці люди постають перед ними. І, безумовно, українці мають знати про тих, хто здійснюють ці злочини, мають про це говорити свідки, документи, і, безумовно, судові рішення. Це однозначно.
Тому ми все ж таки очікуємо, що за результатами, вказаного проєкту («Збройний конфлікт в Україні: комунікація заради справедливості»   — прим. автора) і Рада суддів України зможе отримати певну допомогу, певні пропозиції і я вам гарантую, що ми імплементуємо усі напрацювання цього проєкту в нашій роботі і будемо їх впроваджувати у діяльність судової гілки влади.».
 
Онлайн-дискусія «Висвітлення судових справ в умовах збройного конфлікту в Україні: публічність заради справедливості» є підсумковим заходом проєкту «Збройний конфлікт в Україні: комунікація заради справедливості» відбулась 25 жовтня 2021 року. Захід проводився ГО «Вектор прав людини» спільно з Медійною ініціативою за права людини. Ідею проєкту підтримали Рада суддів України, Департамент Офісу Генерального прокурора України з нагляду за розслідуваннями злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту в Україні, Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим та Координаційний центр з надання правової допомоги.
Проєкт «Збройний конфлікт в Україні: комунікація заради справедливості» реалізується в межах спільного конкурсу програми «Права людини і правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» та проєкту ПРООН «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні», що реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії. Більше дізнатись про проєкт та переглянути відео попередніх заходів можна за посиланням: http://hrvector.org/podiyi/21-06-21-sr
 
 

Коментарі ()