Проведено навчання з судового моніторингу для представників(-ць) громадянського суспільства
Запорукою потужного захисту і утвердження прав людини є сильне і спроможне громадянське суспільство. Важливим інструментом для нього у такій важливій функції є інструмент моніторингу судових процесів. 16-18 квітня 2025 року Програма підтримки ОБСЄ для України у співпраці з ГО «Вектор прав людини» та Національною школою суддів України провела навчання для 25 представників(-ць) громадянського суспільства з використання методології моніторингу судових процесів ОБСЄ БДІПЛ відповідно до міжнародних стандартів з врахуванням поточних викликів в Україні.

Провідні тренерки заходу, Валерія Рибак, директорка ГО Вектор прав людини / Human Rights Vector NGO, експертка з моніторингу судових процесів, та Лілія Олійник, адвокатка, тренерка, медіаторка, фасилітаторка діалогів, учасниця проєктів ГО «ЮрФем» та ГО «Вектор прав людини», детально розповіли про поняття моніторингу судових процесів, особливості моніторингу для різних форм правосуддя, навели приклади моніторингових програм в Україні та пояснили принципи розробки програми моніторингу судових процесів. Під час інтерактивних сесій учасники розбирали практичні кейси, вчилися визначати мету та фокус моніторингу, заповнювати моніторингову анкету, формувати команду, опанували правила роботи спостерігача в судових засіданнях.

«Моніторинг судових процесів – це можливість жити в правовій державі, захищати право на справедливий суд і відстоювати цінності прав людини. Також це спосіб і можливість конструктивної взаємодії з органами державної влади, адже, наприклад, у звітах за результатами моніторингу надаються не тільки факти, але й їх аналіз та пропозиції змін для покращення діяльності судової влади та інших дотичних органів державної влади або підтримки позитивних практик. Щоб використати ці можливості в повній мірі, важливо опанувати цей правозахисний інструмент. Розробляючи навчальну програму поточного тренінгу, ми з експертною командою в першу чергу опирались на методологію ОБСЄ БДІПЛ, яка є визнаною у світі, а також на власний український досвід моніторингової діяльності з врахуванням сучасних викликів.» - коментує захід пані Валерія Рибак.
«Тренінг із моніторингу судових процесів як інструменту дотримання права на справедливий суд, який ми провели спільно з Валерією, став простором глибокого професійного обміну та натхненної співпраці. Досвід взаємодії щодо розробки методології та інструменту моніторингу сприяв взаємному збагаченню експертизи, відкритому діалогу, підтримці й довірі як між тренерками, так і між учасниками та учасницями тренінгу.» – зазначає пані Лілія Олійник.
Експертка Аксана Філіпішина, заступниця керівника аналітичного напряму Української Гельсінської Спілки з прав людини, представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (2012-2022), виступила з інтерактивною презентацією про роль Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у захисті права на справедливий суд та детальніше представила співпрацю з громадським сектором у проведенні моніторингу судових процесів.
Учасники(-ці) заходу мали можливість познайомитися із різним досвідом моніторингу судових процесів: кримінального, цивільного. Була представлена практика моніторингу з боку представників громадськості та державного сектору в особі Уповноваженого Верховної Ради з прав людини з фокусом на правах людини. Це дозволить учасникам використовувати різні методи моніторингу судових процесів та аналізувати його результати. – зазначила пані Аксана Філіпішина.

Здійснення судового моніторингу в Україні має також важливе значення для держави і на міжнародному рівні, адже це можливість обґрунтовано показати діяльність судової влади і відповідність міжнародним стандартам як правосуддя так і загалом дотримання прав людини Україною. Міжнародні аспекти моніторингу судових процесів окреслила Ольга Кавран, наукова співробітниця Брюссельського вільного університету і директорка-засновниця IUSTICOM. Вона представила досвід забезпечення публічності у справі Спеціального трибуналу щодо Лівану, Міжнародного трибуналу щодо колишньої Югославії та окреслила перспективи моніторингу судових процесів в Україні з точки зору міжнародного правосуддя. Безумовно зараз в умовах війни росії проти України це ще більш актуально, адже щодо України та українського народу має бути відновлена справедливість на рівні міжнародного правосуддя.
«Для мене було честю поділитися з нашими колегами та колежанками в Україні інформацією про важливість прозорості та моніторингу міжнародних судових процесів, а також досвідом міжнародних юрисдикцій у цьому питанні. У той час, коли забезпечення відповідальності за злочини, скоєні в Україні, є критично важливим, посилення моніторингу судових процесів підтримує ширшу мету дотримання прав людини, зміцнення довіри громадськості та забезпечення надійного правосуддя.» — ділиться враженнями пані Ольга Кавран.

Під час відкриття заходу Наталія Ступницька, керівниця проєктного відділу Демократизація, належне урядування, верховенство права та права людини Програми підтримки ОБСЄ для України, наголосила, що ключовим завданням моніторингу судових процесів є підвищення прозорості та довіри суспільства до здійснення правосуддя, а також обізнаності громадян щодо судочинства та стандартів справедливого суду. Серед прикладів позитивного впливу моніторингу судових процесів можна назвати безпосередню зміну практик учасників судових процесів, розробку нових нормативно-правових актів та кодексу етики учасників судових процесів, розробку та впровадження програмних документів та нових інструментів моніторингу, а також реформу чинного законодавства. З вітальним словом до учасників також звернулися ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук та радниця з питань верховенства права БДІПЛ ОБСЄ Карін Сімонсен.

Особливістю тренінгу також стали інтерактивні блоки та зустрічі-дискусії з представниками(-цями) судової влади та Офісу Генерального прокурора. Це викликало великий інтерес та високу включеність учасників(-ць) і допомогло їм і одразу попрактикуватись, і поглянути на судовий моніторинг з різних перспектив.
Учасники(-ці) відвідали Святошинський районний суд м. Києва, де відбулась зустріч з заступницею керівника апарату, прессекретаркою Катериною Роганьковою та здійснено навчальний моніторинг приміщення суду. Саме у цьому суді десять років тому розпочато впровадження важливого інструменту захисту права на відкриті слухання і принципу гласності судового процесу – транслювання відкритих судових засідань технічними засобами судів (https://hrvector.org/podiyi/25-02-24-2025) у справі про вбивства учасників Революції Гідності у м. Києві. Сьогодні суд продовжує використовувати започатковані тоді позитивні практики та вже діє у новому приміщенні, яке у багато чому може бути гарним прикладом для інших судів.

Учасники(-ці) тренінгу отримали можливість поставити десятки запитань про організацію роботи суду та здійснення комунікаційної роботи, відвідали як загальнодоступні приміщення суду, так і, наприклад, конвойні, щоб максимально повно ознайомитись з умовами у яких працюють працівники суду та перебувають учасники(-ці) судових процесів, відвідувачі(-ки) суду.

Важливою частиною тренінгу стала інтерактивна дискусія з суддями-спікерками Дарницького районного суду міста Києва, Мариною Бондаренко, Деснянського районного суду міста Києва Валерією Бабко, Печерського районного суду міста Києва Марією-Маргаритою Пилаєвою та представником Ради суддів України, головою Комітету РСУ з питань співпраці з ЗМІ, державними та недержавними органами та організаціями, суддею Ржищівського міського суду Київської області Андрієм Потапенком.
Як зазначив Андрій Потапенко, присутність представників(-ць) громадянського суспільства в системному моніторингу судових процесів, дозволить більш активно інформувати українське та міжнародне суспільство про порушення прав людини в умовах війни. А також поділився з учасниками(-цями) навчання успішними результатами співпраці Ради суддів України з ГО «Вектор прав людини», зокрема, у напрямках моніторингу та висвітлення судових процесів щодо справ про воєнні злочини, схвалення Радою звітів та керівних принципів комунікації таких справ тощо. Загалом, на його думку, співпраця між суддями та судовими моніторами має грунтуватися на засадах взаємної поваги та налагодження постійних контактів з суддями-спікерами та пресслужбами судів. Судді поділились власним досвідом участі у судових моніторингах та чому вважають його важливим інструментом захисту прав людини, чому він актальний у поточних умовах та, наприклад, пані Марина Бондаренко також перелічила які питання варто дослідити, що могло б допомогти судовій владі краще проаналізувати свою діяльність.

Моніторинг судових процесів може включати спостереження не лише за судовими процесами, а й за іншими аспектами судочинства та іншими інститутами правової сфери, тому last but not the least під час тренінгу стала зустріч з Вікторією Настиною, заступницю начальника другого відділу Координаційного центру підтримки потерпілих і свідків Офісу Генерального прокурора, яка провела розмову з учасниками(-цями) тренінгу та поділилась напрацюваннями Центру. Це надало учасникам(-цям) ще одну перспективу та ідеї в побудові моніторингових програм в поточних умовах. Про поточні умови не дали забути й повітряні тривоги під час заходу. Але важливі розмови ми все одно продовжили хоч і в бомбосховищі.

Підтримку у проведенні тренінгу було надано в межах проєкту «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя, Фаза ІІ» Програми підтримки ОБСЄ для України.

Провідні тренерки заходу, Валерія Рибак, директорка ГО Вектор прав людини / Human Rights Vector NGO, експертка з моніторингу судових процесів, та Лілія Олійник, адвокатка, тренерка, медіаторка, фасилітаторка діалогів, учасниця проєктів ГО «ЮрФем» та ГО «Вектор прав людини», детально розповіли про поняття моніторингу судових процесів, особливості моніторингу для різних форм правосуддя, навели приклади моніторингових програм в Україні та пояснили принципи розробки програми моніторингу судових процесів. Під час інтерактивних сесій учасники розбирали практичні кейси, вчилися визначати мету та фокус моніторингу, заповнювати моніторингову анкету, формувати команду, опанували правила роботи спостерігача в судових засіданнях.

«Моніторинг судових процесів – це можливість жити в правовій державі, захищати право на справедливий суд і відстоювати цінності прав людини. Також це спосіб і можливість конструктивної взаємодії з органами державної влади, адже, наприклад, у звітах за результатами моніторингу надаються не тільки факти, але й їх аналіз та пропозиції змін для покращення діяльності судової влади та інших дотичних органів державної влади або підтримки позитивних практик. Щоб використати ці можливості в повній мірі, важливо опанувати цей правозахисний інструмент. Розробляючи навчальну програму поточного тренінгу, ми з експертною командою в першу чергу опирались на методологію ОБСЄ БДІПЛ, яка є визнаною у світі, а також на власний український досвід моніторингової діяльності з врахуванням сучасних викликів.» - коментує захід пані Валерія Рибак.
«Тренінг із моніторингу судових процесів як інструменту дотримання права на справедливий суд, який ми провели спільно з Валерією, став простором глибокого професійного обміну та натхненної співпраці. Досвід взаємодії щодо розробки методології та інструменту моніторингу сприяв взаємному збагаченню експертизи, відкритому діалогу, підтримці й довірі як між тренерками, так і між учасниками та учасницями тренінгу.» – зазначає пані Лілія Олійник.
Експертка Аксана Філіпішина, заступниця керівника аналітичного напряму Української Гельсінської Спілки з прав людини, представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (2012-2022), виступила з інтерактивною презентацією про роль Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у захисті права на справедливий суд та детальніше представила співпрацю з громадським сектором у проведенні моніторингу судових процесів.
Учасники(-ці) заходу мали можливість познайомитися із різним досвідом моніторингу судових процесів: кримінального, цивільного. Була представлена практика моніторингу з боку представників громадськості та державного сектору в особі Уповноваженого Верховної Ради з прав людини з фокусом на правах людини. Це дозволить учасникам використовувати різні методи моніторингу судових процесів та аналізувати його результати. – зазначила пані Аксана Філіпішина.

Здійснення судового моніторингу в Україні має також важливе значення для держави і на міжнародному рівні, адже це можливість обґрунтовано показати діяльність судової влади і відповідність міжнародним стандартам як правосуддя так і загалом дотримання прав людини Україною. Міжнародні аспекти моніторингу судових процесів окреслила Ольга Кавран, наукова співробітниця Брюссельського вільного університету і директорка-засновниця IUSTICOM. Вона представила досвід забезпечення публічності у справі Спеціального трибуналу щодо Лівану, Міжнародного трибуналу щодо колишньої Югославії та окреслила перспективи моніторингу судових процесів в Україні з точки зору міжнародного правосуддя. Безумовно зараз в умовах війни росії проти України це ще більш актуально, адже щодо України та українського народу має бути відновлена справедливість на рівні міжнародного правосуддя.
«Для мене було честю поділитися з нашими колегами та колежанками в Україні інформацією про важливість прозорості та моніторингу міжнародних судових процесів, а також досвідом міжнародних юрисдикцій у цьому питанні. У той час, коли забезпечення відповідальності за злочини, скоєні в Україні, є критично важливим, посилення моніторингу судових процесів підтримує ширшу мету дотримання прав людини, зміцнення довіри громадськості та забезпечення надійного правосуддя.» — ділиться враженнями пані Ольга Кавран.

Під час відкриття заходу Наталія Ступницька, керівниця проєктного відділу Демократизація, належне урядування, верховенство права та права людини Програми підтримки ОБСЄ для України, наголосила, що ключовим завданням моніторингу судових процесів є підвищення прозорості та довіри суспільства до здійснення правосуддя, а також обізнаності громадян щодо судочинства та стандартів справедливого суду. Серед прикладів позитивного впливу моніторингу судових процесів можна назвати безпосередню зміну практик учасників судових процесів, розробку нових нормативно-правових актів та кодексу етики учасників судових процесів, розробку та впровадження програмних документів та нових інструментів моніторингу, а також реформу чинного законодавства. З вітальним словом до учасників також звернулися ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук та радниця з питань верховенства права БДІПЛ ОБСЄ Карін Сімонсен.

Особливістю тренінгу також стали інтерактивні блоки та зустрічі-дискусії з представниками(-цями) судової влади та Офісу Генерального прокурора. Це викликало великий інтерес та високу включеність учасників(-ць) і допомогло їм і одразу попрактикуватись, і поглянути на судовий моніторинг з різних перспектив.
Учасники(-ці) відвідали Святошинський районний суд м. Києва, де відбулась зустріч з заступницею керівника апарату, прессекретаркою Катериною Роганьковою та здійснено навчальний моніторинг приміщення суду. Саме у цьому суді десять років тому розпочато впровадження важливого інструменту захисту права на відкриті слухання і принципу гласності судового процесу – транслювання відкритих судових засідань технічними засобами судів (https://hrvector.org/podiyi/25-02-24-2025) у справі про вбивства учасників Революції Гідності у м. Києві. Сьогодні суд продовжує використовувати започатковані тоді позитивні практики та вже діє у новому приміщенні, яке у багато чому може бути гарним прикладом для інших судів.

Учасники(-ці) тренінгу отримали можливість поставити десятки запитань про організацію роботи суду та здійснення комунікаційної роботи, відвідали як загальнодоступні приміщення суду, так і, наприклад, конвойні, щоб максимально повно ознайомитись з умовами у яких працюють працівники суду та перебувають учасники(-ці) судових процесів, відвідувачі(-ки) суду.

Важливою частиною тренінгу стала інтерактивна дискусія з суддями-спікерками Дарницького районного суду міста Києва, Мариною Бондаренко, Деснянського районного суду міста Києва Валерією Бабко, Печерського районного суду міста Києва Марією-Маргаритою Пилаєвою та представником Ради суддів України, головою Комітету РСУ з питань співпраці з ЗМІ, державними та недержавними органами та організаціями, суддею Ржищівського міського суду Київської області Андрієм Потапенком.
Як зазначив Андрій Потапенко, присутність представників(-ць) громадянського суспільства в системному моніторингу судових процесів, дозволить більш активно інформувати українське та міжнародне суспільство про порушення прав людини в умовах війни. А також поділився з учасниками(-цями) навчання успішними результатами співпраці Ради суддів України з ГО «Вектор прав людини», зокрема, у напрямках моніторингу та висвітлення судових процесів щодо справ про воєнні злочини, схвалення Радою звітів та керівних принципів комунікації таких справ тощо. Загалом, на його думку, співпраця між суддями та судовими моніторами має грунтуватися на засадах взаємної поваги та налагодження постійних контактів з суддями-спікерами та пресслужбами судів. Судді поділились власним досвідом участі у судових моніторингах та чому вважають його важливим інструментом захисту прав людини, чому він актальний у поточних умовах та, наприклад, пані Марина Бондаренко також перелічила які питання варто дослідити, що могло б допомогти судовій владі краще проаналізувати свою діяльність.

Моніторинг судових процесів може включати спостереження не лише за судовими процесами, а й за іншими аспектами судочинства та іншими інститутами правової сфери, тому last but not the least під час тренінгу стала зустріч з Вікторією Настиною, заступницю начальника другого відділу Координаційного центру підтримки потерпілих і свідків Офісу Генерального прокурора, яка провела розмову з учасниками(-цями) тренінгу та поділилась напрацюваннями Центру. Це надало учасникам(-цям) ще одну перспективу та ідеї в побудові моніторингових програм в поточних умовах. Про поточні умови не дали забути й повітряні тривоги під час заходу. Але важливі розмови ми все одно продовжили хоч і в бомбосховищі.

Підтримку у проведенні тренінгу було надано в межах проєкту «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя, Фаза ІІ» Програми підтримки ОБСЄ для України.
Коментарі ()