Матеріалами про використання судових трансляцій

Трансляції судових засідань технічними засобами судів – важливий механізм, розроблений та втілений у життя завдяки спільним зусиллям громадського сектору і судової влади. Команда ГО «Вектор прав людини» пройшла довгий шлях від розробки пропозиції про судові трансляції директоркою організації, Валерією Рибак, до усіх етапів впровадження і поширення цього механізму. Це можливість як для громадських організацій, медіа, судових моніторів, викладацької спільноти, громадськості, так і для представників(-ць) судової влади відстежувати, аналізувати судові процеси, покращувати процес здійснення правосуддя, захищати право на справедливий суд.
 
Запрошуємо активно застосовувати судові трансляції, звертатись із клопотаннями, щоб ініціювати їх у відкритих, суспільно важливих судових процесах, переглядати трансляції і відеозаписи судових засідань у мережі  YouTube (www.youtube.com/@CourtGovUa) та на сайті суду (https://court.gov.ua/affairs/online/).
 
На запит ГО «Вектор прав людини» про поточний стан порядку здійснення судових трансляцій Державна судова адміністрація України надала копію листа, що поширений судами України, «про можливість онлайн-трансляції судових засідань у справах, які мають значний суспільний інтерес» № 15-11450/23 від 27 вересня 2023 року:
 
«На виконання пункту 4 рішення Ради суддів України від 30.08.2023 №36 «Про організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади» державні підприємства «Інформаційні судові системи» та «Центр судових сервісів» (далі – Підприємства) за дорученням ДСА України здійснили заходи щодо відновлення процедури проведення онлайн-трансляцій судових засідань на каналі «Судова влада України», створеному на YouTube.
Здійснити онлайн-трансляцію судового засідання можливо за умови дотримання таких правил:
  1. Не пізніше ніж за три робочих дні до проведення судового засідання надіслати на адреси електронної пошти Підприємств inbox@ics.gov.ua таinbox@ccs.court.gov.ua офіційний лист суду із заявкою на забезпечення проведення відеотрансляції судового засідання із зазначенням у ньому:
1) єдиного унікального номера справи;
2) інформації про справу (назва сторони в справі, суть позову, стаття обвинувачення тощо) – не більше 50 символів;
3) дати та часу, на які призначено засідання;
4) номер телефону та прізвище, ім’я та по батькові особи, відповідальної за технічне забезпечення трансляції в суді.
  1. Назва трансляції утворюється у форматі:
1) засідання «дата засідання», справа;
2) № «єдиний_унікальний_номер_справи»: «інформація про справу».
  1. Технічне проведення відеотрансляції судових засідань має бути дотримано шляхом:
1) проведення судового засідання лише в залі, обладнаному системою відеоконференцзв’язку;
2) попередження судом сторін та учасників судового процесу про необхідність розмовляти в мікрофон;
3) у разі проголошення під час засідання чутливої інформації трансляцію необхідно в ручному режимі переривати, а через деякий час знову її поновлювати.
Після отримання листів суду фахівці Підприємств здійснюють заходи щодо тестування онлайн-трансляції та створення відповідного банера на вебсторінці суду, розміщеної на офіційному вебпорталі «Судова влада України».»
 

Цей лист можна використовувати у підготовці звернень до суду з проханнями розпочати трансляцію у відкритих судових засіданнях.
 
Також надаємо посилання на матеріали, підготовлені ГО «Вектор прав людини» про процес впровадження судових трансляцій в Україні та його використання:
 
«Транслювання судових засідань технічними засобами судів та їх коментування у рамках проекту «Суд людською мовою» як ефективні механізми захисту права на справедливий суд» — https://hrvector.org/publikacziyi/18-06-11-translaweffect
 
Інфографіка «Трансляції судових засідань технічними засобами судів, 2020» — https://hrvector.org/publikacziyi/20-07-02-transl-5
 

Коментарі (0)