Громадські організації закликають забезпечити гласність судових процесів, пов’язаних із війною Росії проти України, за допомогою судових трансляцій!

Громадські організації закликають забезпечити гласність судових процесів, пов’язаних із війною Росії проти України, за допомогою судових трансляцій!
 
  Сьогодні як ніколи важлива якісна робота усіх державних органів. Судова влада створює важливий фундамент і каркас для побудови і функціонування правової держави. Тож можливість для населення спостерігати за тим як здійснюється судочинство – це не лише про збільшення довіри до судової влади, а й про  підсилення віри у базові принципи правової держави та спільна побудова нашого майбутнього.
 
  Весь світ спостерігає, як Україна бореться за свою свободу на полі бою, і ще десятки років всі будуть спостерігати, як ця війна точитиметься у судах. Надзвичайно важливо як для українців, так і міжнародної спільноти забезпечити гласність судових процесів, пов’язаних з війною Росії проти України, щоб показати якість здійснення судочинства та невідворотність покарання.
 
  3 червня 2022 року минає 7 років з започаткування механізму судових трансляцій технічними засобами судів.
 
  Механізм судових трансляцій – один із важливих здобутків Революції Гідності і продовження боротьби і відновлення справедливості у судах. 3 червня 2015 року відбулась перша онлайн-трансляція судового засідання технічними засобами Святошинського районного суду м. Києва до сусідніх приміщень та Львівського апеляційного суду (до реформування — Апеляційний суд львівської області) у справі, щодо подій 20 лютого 2014 року у м. Києві під час Революції Гідності. А вже 6 липня 2015 р. судове слухання було трансльовано наживо до YouTube — каналу «Судова влада України». Станом на 25 травня на цей YouTube-канал вже підписались 5,97 тис. користувачів(-ок), канал має 1 684 001 перегляд.
 
  Створення та розробка механізму відбувалась представниками(-цями) громадянського суспільства у співпраці з Радою суддів України та пресслужбою Ради суддів України. ГО «Вектор прав людини» та проєкт «Суд людською мовою» постійно підтримують розвиток механізму трансляцій судових засідань технічними засобами судів, тож можемо констатувати, що сьогодні механізм поширено по всій Україні і він суттєво підвищує рівень гласності судочинства в Україні.
  Статтею 129 Конституції України гласність судового процесу визначено одним із основних засад судочинства в Україні. Гласність судового процесу, що полягає у можливості вільного доступу до судового засідання з розгляду справи для всіх заінтересованих осіб, можна розглядати як невід’ємний елемент концепції верховенства права. Більше того, відкритість судових засідань через форму трансляцій у мережі Інтернет та шляхом забезпечення доступу представників ЗМІ до зали судового засідання є забезпечення права на справедливий суд і відповідає положенням Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
 
  Відповідно до закону України «Про судоустрій і статус суддів» трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Якщо всі учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, здійснюється транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет в обов’язковому порядку. Відповідно до норм процесуального законодавства суддя також може ухвалити рішення про розгляд судової справи у закритому судовому засіданні тоді трансляція здійснюватися не може. У випадку проведення відкритого судового розгляду суддя також має зважати на суспільний інтерес судової справи, під час вирішення питання про здійснення трансляції. Зокрема, відповідно до законодавства предметом суспільного інтересу вважається інформація про порушення прав людини, загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності України.
 
  Ми вітаємо дії Солом'янського районного суду м. Києва, де розпочато трансляцію по справі №760/5257/22 у кримінальному провадженні за обвинуваченням Шишимаріна Вадима Євгенійовича за ч. 2 ст. 438 КК України (Порушення законів та звичаїв війни). Тепер вся Україна і люди закордоном уважно стежать за судовими засіданнями на офіційномуYouTube-каналітавеб-порталі «Судова влада України». Лише на YouTube-каналі станом на 25 травня 2022 року відеозаписи чотирьох засідань, що відбулися по справі Шишимаріна, набрали понад 8 тисяч переглядів. 
 
  Тому ми звертаємось до суддів України в усіх можливих випадках у справах, пов’язаних із війною, ухвалювати рішення про здійснення трансляції судових засідань на  офіційномуYouTube-каналітавеб-порталі «Судова влада України».
 
  Важливою є злагоджена робота комунікаційних команд судів для вчасного анонсування здійснення трансляцій та висвітлення судового розгляду судових справ, пов’язаних з війною, на інформаційних майданчиках судів.
 
  Закликаємо органи судової влади та самоврядування підтримувати й надалі розвивати використання судами механізму судових трансляцій судових засідань технічними засобами судів.
 
  Підписанти: 
Вектор прав людини
Освітній центр «Простір толерантності»
Українська Гельсінська спілка з прав людини — УГСПЛ
ZMINA. Центр прав людини
Український Рух Пацифістів
Міжнародне товариство прав людини (МТПЛ) Українська секція
Медійна ініціатива за права людини
Правозахисний центр Дія
Адвокатська дорадча група / Advocacy Advisory Panel
Ромське радіо Chiriklo
Ґрати
МГО "Ідейна варта"

  Підаисати заяву можна за посиланням: https://bit.ly/3md9s3M

Коментарі ()