Отримання та надання психологічної допомоги в умовах війни.

Отримання та надання психологічної допомоги в умовах війни є досить складним та глибоким питанням. Однією із спікерок конференції «Психологічна та правова допомога потерпілим від війни: рік досвіду після повномасштабного вторгнення РФ в Україну та сучасні виклики» стала Наталя Підкалюк, яка є головою ГО «IPSI», лікарка-психіатриня, тренерка з Травмафокусу.

«В грудні 2021 року ми заснували громадську організацію, щоб розвивати напрямок травматерапії в сфері надання допомоги людям зі стресовими розладами. Нашою ідеєю було створити місце з медичною командою, але не в медичному закладі. В нашій команді є психіатри(-ні), неврологи(-ні), психологи(-ні), дорослі та дитячі спеціалісти(-ки).

В перші дні повномасштабного вторгнення мені було важко працювати, оскільки необхідно було стабілізуватися самій. Найперше, що ми зробили, це створили гарячу лінію та почали проводити онлайн групи підтримки для містян(-ок) у м. Хмельницький. Також розпочали надавати кризову допомогу в центрі з напрямку психосоціальної підтримки.

Пізніше, за підтримки чеської організації СКТ «Людина в біді» ми почали працювати на виїздах. Це було індивідуальне консультування і групова робота. Спершу ми робили групи для внутрішньо переміщених осіб, надалі групи стали змішаними, тобто наші місцеві клієнти(-ки) об’єдналися з внутрішньо переміщеними. В цих розмовах вони знаходили для себе сенси, тому що мають схожі ситуації, наприклад дружини чоловіків, які пішли на війну добровольцями, могли обговорити спільні теми. В цих діалогах вибудовувалося розуміння, єднання і дуже велика підтримка, тому групи діють досі у відкритому та змішаному форматі. У співпраці з центрами зайнятості та соціальними службами ми їздили в регіони, де також збирали групи підтримки.

В нас є декілька програм. Наші арт-терапевти(-ки) проводять групи з дітьми, також є групи для дорослих. Наші лікарі(-ки) неврологи(-ні) проводять групи нейросенсорної регуляції – це йога з елементами мануальної терапії.

Середній вік людей, які до нас звертаються від 18 до 59 років, серед яких більшість жінки, але частково були люди старшого віку та діти.

Звичайно, виклики змінювалися за цей період. Наприклад, поки було тепло, наші групи ми могли проводити у нас в просторі або на виїздах, іноді під відкритим небом. Коли почали вимикати світло, ми запаслися лампами, ковдрами та продовжили роботу, оскільки люди продовжували приходити, а це значить, що потреба в нашій роботі є.

Окремою ланкою нашої діяльності є робота з ветеранами(-ками) та їх родинами. Зараз це вже мережа просторів, які мають однаковий спектр послуг та однакові стандарти допомоги. Безпосередньо в просторі ми надаємо психологічну допомогу, а за юридичною та соціальною допомогою ми перескеровуємо до наших партнерів «Veteran Hub». Також є потреба в навчанні військових психологів(-инь) і ми вже проводили інтервізійні зустрічі.

Разом із місцевою владою ми розробляємо програму ретритів з родинами загиблих, яких, на жаль, серед наших клієнток(-ів) вже є багато.

Наш досвід є унікальним і з цього досвіду може вирости щось хороше, незважаючи на обставини при яких ми його отримали. Ми вже вистояли і вистоїмо до Перемоги. Найважливіше що необхідно пам’ятати в таких умовах, що ми є інструментом для наших клієнтів(-ок), тому зберегти себе є досить важливою частиною розбудови сфери послуг у нашій галузі.» — поділилася досвідом пані Наталя.

Наталя Олексіївна є лікаркою-психіатром 1 категорії. Стаж роботи за фахом 20 років, з них 12 працювала у психіатричній лікарні в різних відділеннях (гострих станів, неврозів, геронтологічному, завідувала відділенням примусових заходів медичного характеру з посиленим наглядом). В 2017 на базі поліклініки спільно з місцевою владою створили центр медико-психологічної реабілітації стресових розладів), з січня працює як приватний практик та голова громадської організації.

З початку повномасштабної війни ГО «IPSI» надає послуги з  психосоціальної підтримки людям, які постраждали, у вигляді індивідуальних консультацій та групових занять. Загалом це вже  більше 10 000 людей. Робота проводиться, як на базі центру, так і по регіону. Також проводяться тренінги для людей допомагаючих професій з профілактики професійного вигорання, організація освітніх заходів для психологів.

Щиро вдячні пані Наталі за інформативну доповідь та приділений час.

Рекомендуємо ознайомитися з повним виступом нашої спікерки за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=NmmpsXtb5JY, таймкод 01:05:50 – 01:19:53.

Нагадаємо, що захід відбувся 17-18 лютого цього року та ми продовжили роботу щодо аналізу потреб спеціалістів(-ок) у сфері надання психологічної та правової допомоги, а також поширення важливих досвідів надання такої допомоги.

Пропонуємо прочитати про неймовірні команди, які діють в Україні у наших публікаціях:

«Психологічна і правова допомога онлайн упродовж першого року після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Короткий огляд потреб надавачів провайдерів психологічної та правової допомоги. Частина 1.» — https://hrvector.org/zviti/23-03-15-1.
Текст звіту англійською — https://hrvector.org/en/reports/23-03-20-p1.

«Психологічна і правова допомога онлайн упродовж першого року після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Довідник провайдерів, які надають психологічну та правову допомогу постраждалим від війни РФ проти України. Частина 2.» — https://hrvector.org/publikacziyi/23-03-15-2.
Текст публікації англійською — https://hrvector.org/en/publications/23-04-03-p2.

Захід та публікації здійснені ГО «Вектор прав людини» за підтримки Eastern Partnership Civil Society Forum.

    
     Конференція організована ГО «Вектор прав людини» в межах проєкту «Психологічна та правова допомога задля реагування та пом’якшення наслідків війни в Україні», що отримує підтримку від Форуму громадянського суспільства Східного партнерства для членів і фінансується Європейським Союзом у рамках підтримки громадянського суспільства в регіоні. У рамках своєї схеми регрантів Форум громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС Східного партнерства) підтримує проєкти своїх членів, які сприяють досягненню місії та цілей Форуму. Гранти доступні для ОГС із країн Східного партнерства та ЄС. Ключові сфери підтримки – демократія та права людини, економічна інтеграція, навколишнє середовище та енергетика, контакти між людьми, соціальна та трудова політика.

Коментарі ()