Відбувся вебінар «Відшкодування шкоди в умовах війни»

24 листопада відбувся вебінар «Відшкодування шкоди в умовах війни». Захід став корисним  для людей, які зазнали шкоди від збройної агресії рф, представникам(-цям) громадських організацій, які надають допомогу потерпілим в ході збройної агресії рф, правничої, судової, викладацької спільнот та всім, кого зацікавила ця важлива тема.
Під час вебінару учасники заходу мали змогу отримати відповіді на наступні питання:
  1. Шкода: яка вона буває та як зафіксувати?
  2. Репарації, компенсації, сатисфакції: про що йдеться сьогодні?
  3. Які існують національні механізми відшкодування шкоди, завданої рф?
  4. Чи існує судовий імунітет держави-агресора?
  5. Яка наявна судова практика про відшкодування шкоди, завданої рф?
  6. Які існують пільги, додаткові умови, якщо потерпілою особою є людина з інвалідністю?
Спікеркою вебінару стала Лілія Олійник, адвокатка, медіаторка, юристка лінії допомоги людям з інвалідністю та постраждалим в умовах війни від ГО «Вектор прав людини», учасниця ініціативи ЮрФем: підтримки щодо допомоги постраждалим від сексуального насильства та всіх видів гендерної дискримінації. Лілія Анатолівна має досвід роботи з конфліктами у місцях надання допомоги внутрішньо переміщеним особам. Є авторкою наукових публікацій та посібників щодо дотримання прав дитини, практики Європейського суду з прав людини.
Модераторкою заходу стала Валерія Рибак, директорка ГО «Вектор прав людини».
Лілія Олійник у своїй промові зауважила, що кожен переживає війну по-своєму. Питання про відшкодування шкоди в умовах війни є дуже об’ємним, проте потребує ретельного вивчення, адже зараз в теорії і в практиці виникає безліч запитань, пов’язаних з цією темою.
  • Якщо раніше, до 24 лютого термін «війна» дещо уникався в інформаційному просторі, ЗМІ та виступах посадових осіб, то зараз ситуація докорінно змінилась, — зазначила спікерка та пояснила різницю між термінами війна, конфлікт та збройна агресія.
Лілія Олійник торкнулась тем репарацій, компенсацій та сатисфакцій, які зараз активно обговорюють в інформаційному просторі та чи є між ними різниця:
  • Одразу зауважу, що різниця між цими поняттями є, хоча вони можуть вживатись як взаємодоповнюючі. Що стосується з терміном «репарація», то з ним все зрозуміло (повне або часткове відшкодування державою, що розпочала агресивну війну, збитків, заподіяних державою – авт.), то між правознавцями відносно термінів «сатисфакція» та «компенсація» (одна з форм відшкодування шкоди. – авт.) точаться дискусії: чи є ці поняття тотожними чи різняться між собою.
Разом з цим, спікерка вебінару наголосила, що якщо говорити про людей, які постраждали від війни, то жодні грошові компенсації не здатні повернути їх в той стан, який був «до». За час. Відведений для вебінару, Лілія Олійник не лише розгорнуто дала відповіді на заплановані в ході зустрічі запитання, а й встигла дати пояснення на питання, яких цікавили учасників заходу.
Директорка «Вектор прав людини» та модераторка заходу Валерія Рибак подякувала спікерці та учасникам заходу  за співпрацю та наголосила, що усі, хто потребують юридичної чи правової допомоги можуть звернутись за вказаними контактами та отримати безкоштовну підтримку фахівців у межах проєкту.
  • 24 листопада — 9 місяців повномасштабного вторгнення рф. Коли більшість Києва без світла, телефонного зв'язку, води і інтернету, нам вдалось провести дуже важливий і потрібний людям захід, який домоможе їм у вирішенні їхніх проблем сьогодні, — підсумувала Валерія Рибак
 
 
З повним записом вебінару можна ознайомитись тут:
https://www.youtube.com/watch?v=DSD8xXICViQ
 
Нагадуємо, що можна звернутись за отриманням онлайнової психологічної та правової допомоги.
Ви можете звернутись до психологинь, психологів та юристки Вектор прав людини для отримання психологічних та юридичних онлайнових консультацій за номером телефону (також Viber, Telegram, WhatsApp): +38050 224-72-36 або заповнивши гугл-форму — https://bit.ly/36ZxDPd, після чого з вами зв’яжеться оператор у обраний вами спосіб.
Ми працюємо для людей з інвалідністю, їх родичів(-ок) та опікунів(-ок), людей, які отримали травми, військовослужбовців(-виць), літніх людей та інших, хто постраждав та страждає від війни росії проти України.
З яких питань  можна завернутись?
Юридичні запити:
-майнові права людей з інвалідністю,
-юридичні особливості догляду та встановлення опіки щодо людей з інвалідністю,
-трудові права людей з інвалідністю,
-встановлення та продовження інвалідності,
-порядок оскарження рішень МСЕК,
-питання проходження ВЛК,
-питання щодо висновків про придатність до військової служби,
та інші.
Запити приймаються операторам та юристка надає письмові відповіді.
Психологічні:
-збереження психічного здоров'я,
-нормалізація психоемоційного стану в умовах війни,
-допомога у разі підвищеної тривожності, страхів, довготривалих наслідків психологічних травм, депресії,
-збереження стосунків,
-підтримка дітей,
-робота з почуттям провини,
-підтримка після втрати близьких,
-підтримка людей, які вимушені були покинути рідні домівки через війну,
та інші.
Запити приймаються операторам, після чого з Вами зв’яжеться психолог(-гиня). Консультування здійснюється онлайн з відео/без відео у месенджерах, Zoom, телефоном. Кількість консультацій обговорюється з психологом(-гинею). Можливі індивідуальні консультації або участь у групових підтримуючих зустрічах.
 
Захід відбувається в межах проєкту «Гаряча лінія допомоги для людей з інвалідністю в умовах воєнного стану», що реалізується ГО «Вектор прав людини» у співпраці з ГО «Боротьба за права» за підтримки проєкту «Права людини для України», який впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2019-2023 роках.

Коментарі ()