Допомогти сильним духом: психологи(-гині) лінії психологічної та правової допомоги в умовах війни ГО «Вектор прав людини»

        Близько 5 %  громадян України – люди з інвалідністю. Щоденно, до війни їм доводилось стикатись з чималими труднощами – непристосованістю навколишнього середовища, проблематичний доступ до багатьох адмінпослуг чи заходів, відсутність необхідних засобів пересування, аби бути мобільними… Спілкування обмежується, а подекуди впирається у зверхнє відношення навколишніх або й повну соціальну ізоляцію, часто – номінальну турботу оточуючих. Це складає травматичний досвід спілкування із зовнішнім світом взагалі. Накопичення таких негативних факторів потребувало вирішення щоденних проблем, а після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну наприкінці лютого, проблем, у тому числі психологічних, лише додалося. 
 
       У квітні 2022 року ГО «Вектор прав людини» спільно з партнерами організували лінію допомоги «Психологічна та правова допомога людям з інвалідністю в умовах воєнного стану». Мета цього проєкту булаполегшити життя та допомогти вирішити ряд юридичних та психологічних проблем людей з інвалідністю, їх родичів(-ок) чи опікунів(-ок), близьких в Україні чи всюди, куди розкидала війна, та  забезпечити належні, абсолютно безкоштовні консультації фахівців(-чинь) лінії допомоги. Після декількох місяців роботи наша діяльність розширилась та  сьогодні психологічні та правові консультації надаються також і літнім людям, людям, які отримали травми від бойових дій, та постраждав від війни росії проти України, військовослужбовцям(-вицям).Лінія допомоги зібрала навколо себе компетентних, фахових та небайдужих психологів(-гинь), операторів та юристку проєкту, які охоплюють  нагальні запити від людей які звертаються за допомогою.
 
        Важливою складовою роботи  команди психологів/психологинь лінії допомоги ГО «Вектор прав людини» є обов’язкове пропрацювання питань та обговорення важливих ситуацій  на спільних зустрічах з супервізоркою проєкту – Іриною Ратцке-Рибак.
 
«Наявність супервізора в команді – свідчить про високий рівень проєкту», — всі, як один, зазначають психологи(-гині) проєкту та дякують супервізорці, один одному, операторам та юристці за злагоджену роботу, яка дозволяє вирішити найскладніші життєві ситуації. Кожен(-а) відновлює свої ресурси у надважкій роботі з людьми по-різному: читання книг, зустрічі з друзями та близькими, прогулянки на свіжому повітрі. Проте усі фахівці(-чині) зазначають, що основоположним елементом для відновлення сил, розвитку в професії та можливості побачити проблему та її розв’язання під іншим кутом є супервізійні зустрічі психологів(-гинь). Супервізія, зазвичай, в психологів(-гинь) – це частина психологічної, психотерапевтичної освіти, але в проєкті – це дієва частина відновлення життєвих ресурсів фахівців. Спільний пошук спільних вірних рішень для допомоги клієнту(-ці) через обговорення проблем з колегами(-жанками) та наставником(-цею) або супервізором(-кою). 
 

У лінії психологічної та правової допомоги ГО «Вектор прав людини»  такою супервізоркою є психологиня, психоаналітикиня, групаналітикиня, тренінг-аналітикиня, супервізорка Ірина Ратцке-Рибак. Ірина Вікторівна є Головою Секції психоаналітичної психотерапії пар та сім’ї Асоціації психологів та психотерапевтів України (АППУ), делегаткою Європейської федерації психоаналітиків та психотерапевтів (ЕFРР), дійсною членкинею Групаналітичної міжнародної спільноти (GASI). Про проєкт та важливість супервізії для команди психологинь/психологів Ірина Ратцке-Рибак пояснює доступно та просто:
  • Початок повномасштабного вторгнення став для усіх українців(-ок) (в Україні та поза її межами) справжнім шокомта викликом. Тому з перших днів наші психологи(-гині) продовжили свою роботу ще інтенсивніше. Боротьба почалася не лише за фізичне життя та здоров’я наших незламних українців(-ок), а й за збереження їхньої психіки. Війна принесла так багато болю та горя. Але вона обов’язково завершиться, нам треба буде загоювати спричинені нею душевні рани. Психологи(-гині), попри те, що кожного дня допомагають людям вирішувати їхні проблеми та відновити ментальне здоров’я, — самі потребують сил та ресурсів для відновлення. Ми всі знаємо важливе правило у літаку: спочатку кисневу маску ми одягаємо саме собі, щоб впевнено допомогти тим, хто поряд з нами. Це логічно, це справедливо: ми не можемо надати якісну психологічну допомогу тим, хто цього потребує, якщо самі відчуваємо моральне, фізичне виснаження, тривогу та знесилення. Моя задача як супервізорки, наставниці створити творчий та цілющий простір, який допоможе знайти відповіді на питання, що турбують колег(-жанок), відновити внутрішню стабільність, душевні сили та натхнення працювати далі для цілої команди фахівців(-чинь) лінії допомоги. «Допомогти допомагаючим» — саме так я називаю наші супервізійні зустрічі в межах проєкту, які ми проводимо щомісяця. Робота психологинь/психологів з людьми з інвалідністю – це, в першу чергу, акт доброї волі, бажання підтримати та допомогти вразливим категоріям населення, прагнення бути корисними нашій країні в надважкі часи. Такі зустрічі попереджують професійне вигорання, «вторинні травми» та «втому від співчуття» і дають можливість працювати, попри усі складнощі. У війні важливо розуміти, що усі ми воюємо за наш спільний дім. Кожен на своєму місці — підсумувала Ірина Ратцке-Рибак.

Докторка психологічних наук, професорка кафедри психології та соціальної роботи Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, практична психологиня, кандидатка 2 рівня з групового аналізу, дитяча та підліткова психотерапевтка (АППУ) Інна Чухрій ділиться думками про роботу у проєкті та необхідність його продовження:
  • Для мене честь,- брати участь у роботі лінії психологічної та правової допомоги ГО «Вектор прав людини». Команда психологів(-гинь)-психотерапевтів(-ок) та адміністраторів-операторів – не просто однодумці-професіонали, але й колеги(-жанки), які підтримують один одного, надають максимум ресурсу та підкріплюють бажання надавати допомогу тим, хто її потребує. І, звісно, проєкт існує тоді, коли у ньому є потреба, коли є люди, котрі не лише потребують психологічної та психотерапевтичної підтримки, але й розуміють її важливість для всього населення нашої мужньої країни. Саме учасники(-ці) проєкту визначали його напрямок та місію, його можливості та крихкі місця. Психологічна та психотерапевтична робота – це двосторонній процес: з одного боку підтримка надання консультацій та психотерапевтична робота, з іншого – відкритість, щирість, відкриття неперевершеного внутрішнього світу учасників(-ць). Зауважу, що велике захоплення у мене викликала внутрішня сила, чуйність, чутливе сприйняття світу та бажання допомагати іншим учасників(-ць) проєкту. Враховуючи те, що військові дії на території України тривають, і щодня збільшується кількість людей, які потребують психологічної та психотерапевтичної допомоги, зокрема і серед людей із інвалідністю, варто не лише продовжувати всі психологічні та психотерапевтичні ініціативи, але й впроваджувати нові, для найважливішого – допомоги всім, хто її потребує.

Свою історію співпраці з ГО «Вектор прав людини» розповідає Тетяна Бойко, лікарка-психологиня, психоаналітикиня, груп-аналітикиня, членкиня Асоціації Психотерапевтів та Психоаналітиків України та Асоціації Поведінкових Аналітиків:
  • Я з Чернігова, — цих три слова досить, щоб пояснити, чому я була змушена рятувати життя дитини та своє життя за кордоном. «Чим я можу бути корисна зараз?» — саме таке питання задавала я собі сама, коли була в Україні: готувати їжу для воїнів, йти в тероборону, волонтерити… Коли мені запропонували надавати психологічну допомогу людям з інвалідністю, — я зрозуміла, що саме на своєму місці, на цьому полі діяльності, я принесу максимальну користь Україні в ці непрості часи. Я обираю в роботі ті шляхи співпраці, які зручні для клієнта(-ки), в яких я можу допомогти, приділити достатньо уваги, підібрати ті методи, в яких ефективність взаємодії буде максимальною. Навіть перебуваючи за кордоном. Найбільша складність в роботі з цією категорією клієнтів(-ок), в тому, що люди з інвалідністю і до війни часто були психологічно травмовані (низькі статки, соціальна ізоляція, некоректна поведінка оточуючих), а після повномасштабного вторгнення, додалась маса інших проблем. Психологічна допомога для людей з інвалідністю – це колосальна користь для них, можливість не залишатись наодинці зі своїми проблемами та негараздами, розуміння, що вихід з ситуації, навіть вкрай важкої, є. Я знаю про випадки, коли люди з інвалідністю в окупації скоювали самогубство саме через безвихідну, на їхнє переконання, ситуацію — і відсутність фахової допомоги у момент відчаю.  Разом з тим, — я захоплююсь тими людьми, з якими мені довелось спілкуватись у межах лінії психологічної та правової допомоги ГО «Вектор прав людини»: я надихаюсь їхньою силою і жагою до життя, здатністю в надскладних умовах зберігати оптимізм».

До розповіді колег(-жанок) приєднується Тетяна Геращенко. Практична психологиня, членкиня Асоціації психотерапевтів та психоаналітиків України з 2017 року. Навчається в проєктах Сучасної школи психотерапії: Секція психоаналітичної психотерапії пар і сім’ї з 2020 року. Секція групааналізу з 2017 року: 
  • Бути в команді лінії психологічної та правової допомоги ГО «Вектор прав людини» — це допомагати вразливій категорії громадян, яким важко отримати допомогу в силу різних причин, — головна з яких – проблеми зі здоров’ям. Часто трапляється, що люди з інвалідністю залишаються зі своїми проблемами сам на сам та обмежені стінами помешкання, в якому проживають. Їм важливо бути почутими, щоб хтось (в нашому випадку – кваліфікований фахівець/фахівчиня) побув поруч, навіть якщо ці двоє людей перебувають одне від одного за тисячі кілометрів. У нашій роботі важливо вміти побачити та відчути труднощі життя людей з інвалідністю чи їхніх близьких. Для прикладу, батьки  дітей з інвалідністю також часто обмежені в спілкуванні, є проблеми в особистому житті, вони стикаються з нав’язливою цікавістю з боку сторонніх людей, недосконалістю інклюзивної освіти… Психологічно з цим важко справлятись. Люди з інвалідністю та члени їхніх сімей часто знаходяться в хронічному стресі, їм потрібна психологічна допомога, особливо, якщо вони раніше не могли її собі дозволити через неспроможність оплатити послуги психолога(-гині). Хочу, аби про проєкт дізналось якомога більше людей – і ми готові працювати та допомагати, аби приносити користь своїм співвгромадянам(-кам)».

Роздумами про проєкт і як неформальний підхід до роботи допоможе змінити проблемну ситуацію в країні – пояснює практичний психолог та оператор лінії психологічної та правової допомоги ГО «Вектор прав людини» Валерій Рибак:
  • Я працюю оператором та психологом лінії психологічної та правової допомоги ГО «Вектор прав людини». Мій напрямок роботи як психолога – це робота з людьми похилого віку зокрема з інвалідністю. Особливість роботи з ними у тому, що і у мирному часі в них вистачало проблем та негараздів, а зараз – і поготів. Якщо обговорювати питання надання допомоги літнім людям, то часто їм потрібно не стільки психологічна допомога, як комплексне вирішення їхніх проблем із залученням оператора, психолога та юриста лінії допомоги. Люди з інвалідністю похилого віку часто мають скрутне соціальне становище, соціальну ізоляцію, формальне ставлення працівників(-ць) соціальних служб – і повне нерозуміння, де і звідки чекати допомогу. Як приклад, одинока жінка з інвалідністю в столиці з перших днів залишилась самотньою на сходовому майданчику в своєму під’їзді. ЇЇ шляхи зв’язку з зовнішнім світом – це стаціонарний телефон і соціальний працівник з формальним ставленням до роботи:  який готовий принести їсти, приготувати/зробити прибирання, але абсолютно не бажає спілкуватись чи вникати в інші її проблеми. Це типові історії. Їх багато в нашій країні, в багатьох пенсіонерів немає навіть холодильника, аби зберігати куплені соціальним працівником продукти, ледве вистачає на їжу і абсолютно не вистачає на речі, які нам здаються буденними і звичними. Такі історії змушують вирішувати питання комплексно, вивчати ретельно ситуацію, досліджувати шляхи вирішення проблем, ділитись інформацією та контактами з клієнтом(-кою), обговорювати і пропрацьовувати проблему. Отримувати зворотній зв'язок з людиною чи вдалось владнати дискомфортні обставини в її житті. Більше того, така робота – змушує глибше задумуватись над ситуацією із соціальним забезпеченням людей похилого віку та людей з інвалідністю в Україні, над можливістю змінити плачевну ситуацію як тут і зараз з конкретною людиною, так і напрацювати конкретні пропозиції для системних змін в нашій державі.
 
! Нагадуємо, що психологічну та правову допомогу можуть отримати люди з інвалідністю, близькі родичі та опікуни, які знаходяться в Україні та закордоном,  люди, які отримали травми, військовослужбовці(-виці), літні люди та ті, хто постраждав і страждає від війни росії проти України.
Яку допомогу можна отримати?
 
• Індивідуальні психологічні онлайнові консультації;
• приєднатись до психотерапевтичних онлайнових груп підтримки, де люди зі схожими проблемами діляться своїм досвідом та зі спеціалістами(-ками) знаходять шляхи їх подолання;
• консультації з правових питань.
З яких питань можна завернутись?
 
Юридичні запити:
-майнові права людей з інвалідністю,
-юридичні особливості догляду та встановлення опіки щодо людей з інвалідністю,
-трудові права людей з інвалідністю,
-встановлення та продовження інвалідності,
-порядок оскарження рішень МСЕК,
-питання проходження ВЛК,
-питання щодо висновків про придатність до військової служби,
та інші.
Запити приймаються операторам та юристка надає письмові відповіді.
 
Психологічні:
-збереження психічного здоров'я,
-нормалізація психоемоційного стану в умовах війни,
-допомога у разі підвищеної тривожності, страхів, довготривалих наслідків психологічних травм, депресії,
-збереження стосунків,
-підтримка дітей,
-робота з почуттям провини,
-підтримка після втрати близьких,
-підтримка людей, які вимушені були покинути рідні домівки через війну,
та інші.
Запити приймаються операторам, після чого з Вами зв’яжеться психолог(-гиня). Консультування здійснюється онлайн з відео/без відео у месенджерах, Zoom, телефоном. Кількість консультацій обговорюється з психологом(-гинею). Можливі індивідуальні консультації або у часть у групових підтримуючих зустрічах.

Як звернутись за допомогою?
 
• Заповнити онлайн-форму: https://bit.ly/36ZxDPd після чого з вами зв’яжеться оператор у обраний вами спосіб;
• зателефонувати (дзвінки по Україні) за ном.тел.: +38050 224-72-36;
• зателефонувати або написати в Viber, Telegram, WhatsApp: +38050 224-72-36.
 
Лінія допомоги працює з 10:00 до 19:00 з понеділка по суботу.
 
Діяльність здійснюється в межах проєкту «Психологічна та правова допомога задля реагування та пом’якшення наслідків війни в Україні», що отримує підтримку від Форуму громадянського суспільства Східного партнерства для членів і фінансується Європейським Союзом у рамках підтримки громадянського суспільства в регіоні. У рамках своєї системи регрантів Форум громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС Східного партнерства) підтримує проєкти своїх членів, які сприяють досягненню місії та цілей Форуму. Гранти доступні для ОГС із країн Східного партнерства та ЄС. Ключові сфери підтримки – демократія та права людини, економічна інтеграція, навколишнє середовище та енергетика, контакти між людьми, соціальна та трудова політика.
 

Коментарі ()