"У пошуках солідарності": проєкт, котрий об’єднує три країни у боротьбі за незалежність, демократію та основоположні права людини

Сьогодні у публікації говоримо про те, що таке солідарність та міжнародна солідарність, чому вони так важливі, як об’єднання громадських організацій з трьох країн допоможе демократії та станом прав людини не лише зараз, а й в майбутньому та про те, як спільні проблеми і схожі історії тимчасової окупації частини цих держав,  сприятимуть такому об’єднанню.
 
В загальному розумінні, солідарність – це єдність (групи або класу), яка породжує єдність інтересів, цілей, стандартів і взаєморозуміння або ж ґрунтується на них. Коли ми говоримо про міжнародну солідарність, то маємо на увазі єдність у значно ширшому розумінні, між різними країнами чи окремими їх представниками/цями, що заснована на спорідненості, спільних цінностях, внутрішній об’єктивній «зв’язаності» тих, хто об’єднався. Коли країни солідарні між собою, — вони мають надійного союзника та партнера у захисті спільних інтересів.
 
Україна, Молдова, Грузія – це три країни зі схожими елементами історії та боротьби за незалежність, спільним ворогом і спільними прагненнями до незалежності та деокупації, захоплених рф територій. Саме цим країнам  з тисячолітнім минулим, вдалось вийти з радянського минулого, однак не вдалось позбутись зазіхань на свої території з боку рф, сценарії захоплень територій залишаються дуже схожими, є чимало спільних проблем та прагнення до побудови незалежного демократичного суспільства. Саме завдяки численним «спільно», прагнення до підтримки та захисту прав людини,-  і виникла ідея об’єднання громадянського суспільства цих держав у проєкті «У пошуках солідарності».
З червня 2022 року члени трьох  громадських організацій: «Вектор прав людини» (Україна), «Світ толерантності» (Грузія), «Promo-LEX» (Молдова) за підтримки Фундації Будинків прав людини та фінансової підтримки Європейського союзу об’єдналися в межах проєкту «У пошуках солідарності».

Директорка ГО «Вектор прав людини» Валерія Рибак розповідає про ідею створення та перші кроки діяльності цього проєкту:
Поточний проєкт «У пошуках солідарності» є продовженням і розвитком попередньої діяльності. Минулого року був втілений у життя україно-грузинський проєкт «У пошуках прав людини», який включав у себе ряд вебінарів про права людини в Україні та Грузії, цікавий конкурс (своєрідний симбіоз історії, права і навіть культурного туризму), який дозволив створити інтерактивну мапу, де учасники мали змогу позначити визначні для захисту прав людини місця, провести паралелі між двома країнами чи їхніми регіонами або ж навпаки — знайти свої особливості.
Цього року ми продовжили співпрацю з грузинською громадською організацією «Світ толерантності» та  об’єднали зусилля з правозахисною громадською організацією з Молдови «Promo-LEX» – і ми продовжуємо успішно втілювати правопросвітницьку місію. Тема солідарності – особливо актуальна зараз: підтримка інших країн дуже важлива – від цього залежить розвиток прав людини, захист цілісності країни, курс, яким рухатиметься держава найближчі роки.
Метою такого проєкту є поширення знань про історію міжнародної солідарності, імміграції та окуповані території, історію та сучасний стан справ людини на окупованих територіях України, Молдови, Грузії, а також підвищення соціальної підтримки та захисту прав людини у цих країнах.
Проєкт покликаний заохочувати до діалогу між молоддю, правозахисниками/цями, біженцями/біженками Грузії, Молдови, України, залученню молоді до захисту прав людини та життя місцевих громад. Очікується, що результати «У пошуках солідарності» — можна буде побачити не лише зараз, а й в довгостроковій перспективі, враховуючи одну з основних цілей проєкту – прищеплення цінностей прав людини молодому поколінню цих країн.
 
Координаторка програми Асоціації «Promo-LEX» Ольга Маноле пояснює особливості правозахисного напрямку роботи у Молдові:
— Цього року «Promo-LEX» долучився до проєкту «У пошуках солідарності», — тепер ми спільно з Вектор прав людини» (Україна), «Світ толерантності» (Грузія) проводимо різноманітні правозахисні вебінари на теми, які особливо актуальні зараз. Раніше ми часто проводили офлайнові тренінги, семінари, зустрічі. Зараз для нас в новинку – долучатись до онлайнових зустрічей, проте ми бачимо, що такий формат співпраці дуже зручний та актуальний у наш час. Молдова – невелика країна: тут не так багато молоді, а молоді, яка була б громадсько активною – ще менше. У нашій країні порушень прав людини стає все більше, тоді як зацікавленості та розголосу з боку громадянського суспільства до цієї теми стає все менше. Люди стали в деякій мірі недбало відноситись до своїх прав та прав інших людей. Ми ж намагаємося змінити цю ситуацію та привернути увагу не лише молоді, а й старшого покоління до цієї проблеми. На заходи, аби підвищити ефективність, запрошуємо особисто, аби залучити якомога ширшу аудиторію.
Враховуючи, що розвиток прав людини в цих країнах відбувається приблизно з однаковим темпоритмом та швидкістю, добре, коли громадянське суспільство України, Молдови, Грузії, знаходить спільні вектори руху та розвиватиме захист прав людини, проводитиме спільні освітні заходи, задля зміцнення демократії та незалежності держав, виховання  свідомої молоді з чітким усвідомленням прав, свобод та обов’язків людини.
Сучасне сьогодення, його виклики та ризики, довели, що на теперішній час – онлайнові зустрічі, вебінари та тренінги для трьох країн, не лише стають зручними, а й є абсолютно ефективними та дієвими для залучення широкої аудиторії.
 
За час діяльності проєкту, вже проведено серію онлайнових заходів з підвищення обізнаності щодо ситуації з правами людини в Україні, Молдові та Грузії. Запрошуємо ознайомитись із записами вебінарів:
 
— вебінар «Права людини в Україні: динаміка розвитку та сучасні виклики» (Україна)-
https://youtu.be/d3NcMsU85bQ ;
Ми обговорили:
  • Історію розвитку правозахисних інституцій в Україні
  • Стан прав людини в Україні
  • Виклики у сфері прав людини спричинені військовою агресією Росії проти України
  • Кращі практики правозахисту в Україні
Спікерка вебінару – Олександра Матвійчук, правозахисниця, яка працює над питанням прав людини в Україні та регіоні ОБСЄ. На даний час очолює ГО Центр Громадянських Свобод, а також координує роботу громадської ініціативи Євромайдан SOS. У 2016 році отримала Democracy Defender Award «за винятковий внесок у просування демократії та захисту прав людини» від місій країн-членів ОБСЄ.
Модератор вебінару — Назарій Боярський, член правління ГО Вектор прав людини (Україна), член тренерського пулу Youth Department — Council of Europe, незалежний експерт Мережі з громадянської освіти у Східній Європі (EENCE — Eastern European Network for Citizenship Education).
-вебінар  «Тимчасово окуповані території України: стан прав людини» (Україна)-
https://youtu.be/vgbfZXHpy8M ;
Ми обговорили:
  • Історію тимчасової окупації Криму та інших територій України
  • Ситуацію у сфері прав людини на тимчасово окупованих територіях
  • Можливі солідарні дії для утвердження прав людини на тимчасово окупованих територіях
Спікерка вебінару – Марія Томак, керівниця Служби Кримської платформи в структурі Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим, у минулому — правозахисниця та журналістка, співзасновниця та співкоординаторка Медійна ініціатива за права людини. З березня 2014 року була учасницею численних місій з моніторингу порушень прав людини в Криму та в Донецькій та Луганській областях, а також документування випадків викрадень та тортур цивільних осіб.
Модератор вебінару — Назарій Боярський, член правління ГО Вектор прав людини (Україна), член тренерського пулу Youth Department — Council of Europe, незалежний експерт Мережі з громадянської освіти у Східній Європі (EENCE — Eastern European Network for Citizenship Education).
Ми обговорили:
  • Коли та чому виникло міжнародне право щодо біженців/ок?
  • Які міжнародні стандарти захисту біженців/ок та шукачів/ок притулку?
  • Яким є правовий статус осіб, які покидають країну свого громадянства або постійного проживання через небезпеки, пов’язані зі збройним конфліктом?
  • Які є виклики для українців/ок, які шукають притулку за кордоном?
  • З якими проблемами зіштовхуються біженці/ки та шукачі/ки притулку в Україні?
  • Яка роль міжнародних організацій у підтримці вимушених мігрантів/ок?
Спікерки вебінару:
Ольга Поєдинок, кандидатка юридичних наук, адвокатка, доцентка кафедри міжнародного права Інститут міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка. Очолює ГО «Студія сучасного права» та Громадську раду при Державна міграційна служба України, входить до складу Колегії Державної міграційної служби України.
Лідія Кузьменко, радниця з питань захисту UNHCR Ukraine — Aгентство ООН у справах біженців в Україні. Має 13 річний досвід роботи в міжнародних організаціях, зокрема в сфері захисту прав людини. Кандидатка юридичних наук.
Модератор вебінару — Назарій Боярський, член правління ГО Вектор прав людини (Україна), член тренерського пулу " Youth Department — Council of Europe, незалежний експерт Мережі з громадянської освіти у Східній Європі (EENCE — Eastern European Network for Citizenship Education).
  • вебінар «Історія розвитку міжнародного права відносно біженців та сучасний правовий стан біженців в Грузї» (Грузія) — https://youtu.be/64agaZlzGCs
Цей вебінар дає можливість слухачу дізнатися про міжнародні документи та домовленості, які захищають та гарантують права біженців та внутрішньо переміщених осіб. Особлива увага приділяється Конвенції про права біженців, яка була прийнята 1951 року Генеральною асамблеєю ООН. У другій частині вебінару спікер описує ситуацію з правами біженців в Грузії, місцеві закони та судову практику.
  • вебінар «Історія розвитку та сучасний стан прав людини в Грузії» (Грузія) — https://youtu.be/ryk14iACbIo
Вебінар торкається розвитку прав людини та демократії в Грузії з кінця 19 до початку 21 століття та коротко торкається біографії видатних діячів Грузії, які внесли великий вклад в розвиток грузинського цивільного суспільства і незалежної державності. Друга частина вебінару присвячується звільненню Грузії від СРСР, відновленню незалежності та розвитку інститутів захисту прав людини.
  • вебінар "Історія окупації: стан прав людини на тимчасово окупованих територіях Грузії" (Грузія) — https://youtu.be/tMHnLybGazc 
Вебінар торкається питань окупації на території Грузії, трагічної історії сучасної Грузії. Описані події, що передували окупації Абхазії та Цхінвалі (Півд. Осетії) Росією. У другій частині вебінару спікер розповідає про стан правозахисників та правозахисних організацій після окупації та сучасне положення. Також, спікер торкається теми порушень прав людини в окупованих територіях.
  • вебінар «Історія та сучасний стан міжнародного права щодо біженців у Молдові» (Молдова) — https://youtu.be/xHy8UAxlfLM
У контексті російської військової агресії проти України під час вебінару ми обговорили становище біженців з України, їхні права та проблеми, з якими вони стикаються в Республіці Молдова. Ми також розглянули громадянські ініціативи та дії уряду щодо надання допомоги біженцям та прояв солідарності молдавського суспільства до біженців з Україною.
  • вебінар «Історія та сучасне становище окупованих та спірних територій. Стан прав людини на окупованих територіях» (Молдова) — https://youtu.be/XEsoCeDv9Cw
Під час вебінару ми обговорили історію та сучасну ситуацію в Придністровському регіоні Республіки Молдова, а також ситуацію на окупованих територіях України та Грузії. Ми також розглянули основні проблеми з правами людини у придністровському регіоні, провівши паралель з аналогічними проблемами та ситуаціями, з якими зіткнулися окуповані території України та Грузії.
  • вебінар «Історія та сучасний стан прав людини в Республіці Молдова» (Молдова)  - https://youtu.be/-3n8iLoXGLk
Під час вебінару ми обговорили історію та еволюцію прав людини в Республіці Молдова та поточну ситуацію в цій галузі. Ми розглянули основні проблеми з правами людини в Республіці Молдова, як держава втручається в їх вирішення, і внесок громадянського суспільства в захист і просування прав людини.
 
Очікується, що проєкт також сприятиме залученню молоді до захисту прав людини та життя місцевих громад. Правозахисниці(-ки) зауважують, що вже оголошений конкурс (https://fb.me/e/4DfjNhscv), який покликаний досліджувати історію розвитку прав людини, солідарних дій, як локально (в місцевості, де проживає людина), так і в цілому в трьох  країнах-організаторках конкурсу. Такі конкурси дозволяють залучати громадсько активних людей, більше вивчати як минуле, так і сучасний стан правозахисних інституцій, територій окупованих рф, історію біженців/ок, прикладів спільних солідарних дій країн, постраждалих від війн, кращі практики правозахисту, виклики, спричинені війною росії проти України, Грузії та Молдови.

Директорка ГО «Світ толерантності» Олександра Зурян порівнює особливості діяльності проекту минулоріч та у цьому році:
 - Вже відбувається новий конкурс в межах проєкту «У пошуках солідарності»: він дещо відрізняється від минулого року. Якщо у 2021 році, ми  просили учасників знайти цікаві місця на карті, пов’язані з правами людини, то цього року ми вирішили не зводити все до вузького формату, а розширити коло тем та формат проектів. Це можуть бути есе, дослідницькі статті, інтерактивні маршрути, колажі, фото про права людини, інформація про  міжнародні підтримуючими зв’язками між країнами-учасниками. До речі, саме зараз актуальною є тема біженців, прихистку людей з окупованих рф територій, тема війни, військової агресії – все це є співзвучним в історіях Грузії, України та Молдови. Для Грузії, з її розхитаною опозицією, поляризацією суспільства, було дуже важливо об’єднатись навколо підтримки України, людей, які тікали до нас в країну окупованих територій та провести паралелі з історією своєї країни.

Назарій Боярський, член Правління ГО «Вектор прав людини», координатор проєкту «У пошуках солідарності» в Україні.
— Одного разу студент запитав американську вчену- антропологиню Маргарет Мід: «Що було найбільш ранньою ознакою цивілізації?» Він чекав, що вона назве глиняний посуд, точильний камінь або, можливо, зброю. Маргарет Мід ненадовго задумалася, а потім сказала: «Стегнова кістка, що зрослася». Справа в тому, що ця кістка зростається приблизно за шість місяців спокою. Отже, люди, що в давнину переважно кочували, мали змінити свій спосіб життя, зупинитись і чекати. Солідарність і в сучасному світі в контексті війн часто змушує нас до зміни звичного способу життя. Чи готові люди віддавати свої речі, тим,  у кого війна їх забрала? Чи може певне місто пригасити освітлення, щоб зменшити споживання енергії? Чи може певна країна відмовитись від закупівель продукції у держави-агресорки? Я вірю, що так, але для цього нам потрібно усвідомити, що солідарність – це не лише цінність, а й певною мірою навик, який потрібно розвивати. Саме на те це і направлений наш проєкт «У пошуках солідарності» — віднайти місце солідарності у собі.
Проєкт «У пошуках солідарності» покликаний заохочувати до діалогу між грузинською, молдовською та українською молоддю та правозахисниками/цями, біженцями/ками з України до цих країн, а також місцевими українськими громадами: відеозаписи подій перекладаються  англійською мовою з місцевих мов, також відбудеться один спільний захід англійською мовою, який буде перекладено всіма трьома місцевими мовами цільових країн.
 
Проєкт «У пошуках солідарності» реалізується ГО «Вектор прав людини» (Україна) у партнерстві з ГО «Світ толерантності» (Грузія) та ГО «Promo-LEX» (Молдова) за підтримки Фундації Будинків прав людини та фінансової підтримки Європейського Союзу.
 

Коментарі ()