Судові справи з маркером «війна». Відбулась презентація звіту «Комунікація судовою владою справ, пов’язаних з війною: 10 питань-відповідей»

Судові справи з маркером «війна». Відбулась презентація звіту «Комунікація судовою владою справ, пов’язаних з війною: 10 питань-відповідей»
 
ГО «Вектор прав людини» презентувала звіт «Комунікація судовою владою справ, пов’язаних з війною: 10 питань-відповідей»14 жовтня в онлайновому форматі.
 
Запрошуємо ознайомитись зі звітом: https://hrvector.org/zviti/22-10-01-sw та переглянути відеозапис презентації: https://www.facebook.com/trialinsimplewords/videos/450355876968071
 
У межах заходу були презентовані і обговорені результати досліджень щодо висвітлення судових справ, пов’язаних з війною РФ проти України, проведених Вектор прав людини у співпраці з Радою суддів України, Прес-служба Ради суддів України та в партнерстві з Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні (FES-Ukraine).
 
Спікерами та спікерками заходу стали:
 
  • Богдан Моніч, Голова Ради суддів України, суддя Сьомого апеляційного адміністративного суду.
  • Валентина Пастухова, головна спеціалістка Пересслужби Ради суддів України.
  • Valeriia Rybak, директорка ГО «Вектор прав людини», співавторка звіту «Комунікація судовою владою справ, пов’язаних з війною: 10 питань-відповідей».
  • Назарій Боярський, правозахисник, член правління ГО «Вектор прав людини», співавтор звіту «Комунікація судовою владою справ, пов’язаних з війною: 10 питань-відповідей».
  • Vitalia Lebid, адвокатка Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини.
  • Ольга Решетилова, співзасновниця Медійної ініціативи за права людини.
 
Послухати спікерів(-ок), задати питання, які хвилюють, та  долучитись до обговорення мали змогу представники та представниці комунікаційних команд судів або пресслужб судів, інших державних органів, а також громадського сектору, медіа та представники(-ці) правничої спільноти з усієї України.
 
Дослідження, яке провела ГО «Вектор прав людини», засвідчило надзвичайно високий градус зацікавленості у висвітленні таких справ і серед суддів та працівників апаратів судів. Можливо, це пов’язано з тим, що вони, як і кожен українець, відчули на собі жахи війни в контексті вчинення воєнних злочинів, злочинів проти людяності, злочинів пов’язаних з руйнацією інфраструктурних об’єктів. Адже зараз в Україні не здійснюють правосуддя 95 апеляційних та місцевих судів, 85 судів є пошкодженими або повністю зруйнованими, десятки судів знаходяться на тимчасово непідконтрольній українській владі території. Разом з тим, у період з 24 лютого по 10 жовтня поточного року судами вже ухвалено та надіслано до ЄДРСР понад 2 мільйони 965 тисяч справ, а частка справ у цих рішеннях з маркером «війна» стає все більшою. Наше завдання разом з представниками громадянського суспільства, медійниками, правоохоронцями, міжнародними партнерами донести інформацію про такі злочини, які сьогодні скоюються на території України до світової спільноти,зауважив у вступній промові Богдан Моніч, Голова Ради суддів України, суддя Сьомого апеляційного адміністративного суду та висловив надію на подальшу співпрацю з ГО «Вектор прав людини».
 
Звіт «Комунікація судовою владою справ, пов’язаних з війною: 10 питань-відповідей», схвалений рішенням Ради суддів України № 33 від 06 жовтня 2022 року. «Напрацьовані за результатами дослідження рекомендації повинні стати інструментарієм на додаток до наявних у розпорядженні прессекретарів та суддів-спікерів засобів. Його можна і слід застосовувати для того, щоб донести світу інформацію про воєнні злочини та запобігти їх вчиненню.» — зазначається у рішенні.
 
Цей звіт дуже ґрунтовний, він про те, що ми маємо висвітлювати справи з маркером «війна». У наших планах перезапустити усі технічні процеси, посилити пресслужби в апеляційних судах в регіонах, спільно з партнерами організувати навчання для прессекретарів та спеціалістів, які відповідають за зв’язки з громадськістю, хочемо визначитись з принципами висвітлення справ, пов’язаних з війною. У планах – стандартизувати висвітлення такої категорії справ, аби вона мала вигляд завершеної історії та виділити ці справи, аби їх було простіше шукати та мати загальну картину по всіх судах України. Ще одне важливе завдання -  посилити роботу прес-служби органів суддівського самоврядування, аби організувати та виконати усі завдання, які стоять перед нами. Нам є над чим працювати, є що обговорювати та до чого прагнути, оскільки судова влада, просто зобов’язана вписати свою сторінку в історію цієї війни законними та справедливими рішеннями, — окреслила цілі та завдання на найближчий час головна спеціалістка Пересслужби Ради суддів України Валентина Пастухова.
 
Валерія Рибак та Назарій Боярський презентували звіт та обговорили результати досліджень щодо висвітлення судових справ, пов’язаних з війною РФ проти України, проведених Вектор прав людини у співпраці з Радою суддів України, Прес-служба Ради суддів України та в партнерстві з Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні (FES-Ukraine) та подякували за надійне партнерство та злагодженість дій усіх дотичних до звіту учасників.
 
  • Боротьба за нашу Перемогу у цій війні відбувається на всіх рівнях. Встановлення справедливості вже відбувається в судах і буде ще тривати багато років після завершення війни. Нам усім необхідно багато сил та наполегливості. Ця війна –демонстрація того, наскільки ми сильні в єдності, наскільки є людяними та зокрема як ми готові зростати професійно. Спільна робота судової гілки влади, правозахисників(-ць), првників(-ць), медіа у висвітленні справ, пов’язаних з війною дуже важлива, адже саме завдяки злагодженим діям кожного(-ї) українці(-ки) та світова спільнота можуть відстежувати цей складний процес судочинства і встановлення історичної правди, що, сподіваюсь, дозволить попередити такі страшні події у майбутньому. Тож, дякую нашим постійним партнерам як серед громадських організацій, так і судової влади за роки співпраці. І у нас ще попереду багато роботи, — зазначила Валерія Рибак, директорка ГО «Вектор прав людини», співавторка звіту.
 
Ольга Решетилова, співзасновниця Медійної ініціативи за права людини, координаторка напрямку «Війна і правосуддя», зауважила, що їхня організація займається моніторингом та висвітленням судових справ, пов’язаних з війною, з 2016 року:
  • Якщо рік тому на подібних заходах могли бути дискусії, стосовно того, чи варто приділяти особливу увагу таким справам, то зараз стало очевидним, що все, над чим ми працювали досі з партнерами (доступ медіа до слухання справ, забезпечення онлайнових судових трансляцій, можливість слухати справи, які становлять суспільний резонанс, в більших залах) було дуже потрібним, актуальним і в Україні є суди, які можуть правильно реагувати на посилений запит. На українські суди та правосуддя зараз покладена історична місія щодо встановлення подій, які зараз відбуваються в Україні, зокрема воєнних злочинів. Головне, щоб суди розуміли покладену на них високу місію та відповідали їй, адже у різних судів і суддів – різні рівні комунікації і готовність до неї. Не бійтеся коментувати складні процеси, роз’яснення ваших позицій, пояснення суспільству, чому прийнято те чи інше рішення, адже суспільство потребує такого пояснення,звернулась до комунікаційників(-ць) українського правосуддя.
 
Віталія Лебідь, адвокатка Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини у своєму виступі також звернула увагу на важливість комунікації з правничої точки зору:
Важливо говорити, що окрім основоположної функції – здійснення правосуддя – суди мають виконувати комунікативну функцію і займати проактивну позицію у цьому питанні для того, щоб формувати ключові повідомлення та доносити їх до суспільства.
В контексті цього питання важливо мати навички, інструменти та  засоби, як правильно комунікувати з суспільством, тому б я радила українським судам звернути увагу на рекомендації цього звіту, як просто коментувати по ключових рішеннях у справах, пов’язаних з війною.
Віталія Лебідь наголосила, що фаховість у висвітленні справ, пов’язаних з війною, дуже важлива, адже у написанні такої складної тематики, часто самі представники(-ці) медіа, через брак відповідних знань, допускаються помилок у публікаціях.
 
Член правління «Вектор прав людини» та співавтор звіту Назарій Боярський у заключному слові акцентував увагу, що хоча звіт має назву «Комунікація судовою владою справ, пов’язаних з війною: 10 питань-відповідей», насправді цих питань значно більше:
— Звіт називається «Комунікація судовою владою справ, пов'язаних з війною: 10 питань-відповідей». Але будьмо відвертими: питань набагато більше і не на всі питання ми зараз маємо відповіді. Тож бажаю усім нам сил, аби шукати відповіді на ці питання, бути відвертими один з одним про складнощі, які виникають в судовій владі, в медіа, правозахисній та в адвокатській спільнотах. Усі ми перебуваємо у цьому складному процесі і маємо вийти з нього достойно, з Перемогою!
 

Коментарі ()