Понад 100 мільйонів людей змушені покинути рідні домівки через збройні конфлікти чи інші обставини: відбувся вебінар «Історія та сучасний стан міжнародного права щодо біженців»

19 серпня відбувся вебінар  «Історія та сучасний стан міжнародного права щодо біженців», організований ГО «Вектор прав людини» (Україна) у партнерстві з  ГО «Світ толерантності» (Грузія) та ГО «Promo-LEX» (Молдова) в межах проєкту «У пошуках солідарності» за підтримки фундації Будинків прав людини та фінансової підтримки Європейського Союзу. 
 
Цей вебінар став одним із серії онлайнових заходів, присвячених історії міжнародної солідарності, правам людини, міграції та окупації, з особливою увагою до таких тем в Україні, Грузії та Молдові.

 


Спікерками заходу стали: 


Ольга Поєдинок, кандидатка юридичних наук, адвокатка, доцентка кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Шевченка. Очолює ГО «Студія сучасного права» та Громадську раду при Державній міграційній службі України, входить до складу Колегії Державної міграційної служби України.
 
Лідія Кузьменко, радниця з питань захисту Агентства ООН у справах біженців. Має 13 річний досвід роботи в міжнародних організаціях, зокрема в сфері захисту прав людини. Кандидатка юридичних наук.
 
-  Я працюю в Агенстві ООН у справах біженців. Це означає, що я щодня спілкуюсь з людьми, які були змушені покинути свої домівки внаслідок різноманітних обставин і, в першу чергу, не тому, що вони самостійно ухвалили це рішення – жити в іншій країні. Моя робота – це людські історії, сповнені емоцій, — розпочала свій виступ Лідія Кузьменко.
 
Спікерка зауважила, що якщо переглянути усю історію війн, то всі вони спричиняли масовий рух населення в іншу місцевість: люди залишали звичні місця проживання та переїжджали у інші країни. Наразі понад 100 мільйонів людей у світі змушені покинути свої домівки або через збройний конфлікт, або у зв’язку з іншими ситуаціями.
 
Лідія Кузьменко зробила екскурс в минуле та розповіла про те, чому та коли виникло міжнародне право щодо біженців/ок та пояснила сучасний стан міжнародного права з цього питання.
 
  • Зараз люди мають право вибору. Їм розповідають можливі ризики, особливості проживання в тій чи іншій країні, пояснюють,  що їхня доля – в їхніх руках, а рівень їхньої інтеграції в іншій країні, рівень щастя – залежать лише від них,- наголосила пані Лідія.
 
Наступна спікерка, Ольга Поєдинок наголосила, що біженець та особа, яка потребує тимчасового захисту – це різні терміни, які варто розмежовувати, коли говорити про людей, які покинули межі своєї країни через небезпеку, пов’язану зі збройним конфліктом чи іншими обставинами.
 
  • Коли ми визначаємо, чи є людина біженцем/біженкою чи ні, то потрібне детальне дослідження кожної конкретної ситуації. Під час такого дослідження береться до уваги два фактори: перший – ситуація в країні походження/проживання та другий – ситуація кожної особи, яка хоче бути визнана біженцем/біжеенкою, — розповіла спікерка.

 


В цілому, спікерки заходу розглянули ряд важливих питань, серед яких:


 
  • Коли та чому виникло міжнародне право щодо біженців/ок?
  • Які міжнародні стандарти захисту біженців/ок та шукачів/ок притулку?
  • Яким є правовий статус осіб, які покидають країну свого громадянства або постійного проживання через небезпеки, пов’язані зі збройним конфліктом?
  • Які є виклики для українців/ок, які шукають притулку за кордоном?
  • З якими проблемами зіштовхуються біженці/ки та шукачі/ки притулку в Україні?
  • Яка роль міжнародних організацій у підтримці вимушених мігрантів/ок?
 
Учасниками/цями вебінар стали 77 представників/ць громадських організацій та ініціатив, працівники/ці музеїв та інших закладів культури, історики/ні, ЗМІ, шукачі притулку з України та представники/ці української діаспори, а також усі, хто цікавиться темою. Вони мали змогу ставити запитання, спілкуватись зі спікерами та модератором  заходу, отримати електронний (цифровий) сертифікат про участь у вебінар,  взяти участь у дослідницькому конкурсі на пошук прикладів солідарності у своїх місцевих громадах та  приєднатися до міжнародної комунікаційної платформи для учасників/ць проекту.
 
Наостанок модератор заходу Назарій Боярський, член правління ГО «Вектор прав людини», член тренерського пулу Молодіжного департаменту Ради Європи, незалежного експерта Мережі з громадянської освіти у Східній Європі (EENCE), акцентував, що люди будь-яких професій та будь-якої сфери діяльності можуть робити добрі речі, підтримувати солідарне відношення до людей, які знаходяться в небезпеці, адже міжнародна солідарність – надзвичайно важлива.
 
Переглянути запис цього та інших вебінарів в межах проєкту «В пошуках солідарності» можна тут: https://www.youtube.com/playlist?list=PLFkJwhgWDciwrfJj4JTxTFTlJODV_bOSZ 
 
Захід було проведено ГО «Вектор прав людини» (Україна) у партнерстві з ГО «Світ толерантності» (Грузія) та ГО «Promo-LEX» (Молдова) в межах проєкту «У пошуках солідарності» за підтримки Фундації Будинків прав людини та фінансової підтримки Європейського Союзу.
 

Коментарі ()