«На окупованих територіях фактично порушені всі фундаментальні права людини.», - Марія Томак

26 липня було проведено вебінар «Тимчасово окуповані території України: стан прав людини». Цей вебінар є частиною серії онлайнових заходів, присвячених історії міжнародної солідарності, правам людини, міграції та окупації, з особливою увагою до таких тем в Україні, Грузії та Молдові.
 
Спікеркою вебінару стала Марія Томак, керівниця Служби Кримської платформи в структурі Представництва Президента України в Криму, у минулому — правозахисниця та журналістка, співзасновниця та співкоординаторка Медійної ініціативи за права людини. З березня 2014 року була учасницею численних місій з моніторингу порушень прав людини в Криму та в Донецькій та Луганській областях, а  також документування випадків викрадень та тортур цивільних осіб.
 
Учасники вебінару мали змогу не лише почути від спікерки заходу екскурс в історію тимчасово окупованих територій України та Криму, отримати інформацію про порушення прав у сфері людини на тимчасово окупованих та новоокупованих територіях України, в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь, а й обговорити можливі солідарні дії для захисту прав людини на цих територіях.
 
  • Терор, вбивства, залякування, тортури, використання «живого щита», жорстоке поводження з військовополоненими, політичний тиск, примусове переміщення людей до росії, використання голоду або загроза голодом – це неповний перелік масових порушень прав людини як інструменту ведення війни. Фактично, якщо говорити про фундаментальні права людини, то усі вони були порушені на тимчасово окупованих, новоокупованих  територіях України та у Криму, — зазначила Марія Томак. 
 
Учасники вебінару прийшли до спільної думки, що попри спільне та відмінне на зазначених  територіях, варто, перш за все, зрозуміти, хто є порушником прав людини, документувати порушення, звертатись до спеціалістів для захисту прав людини, бо такі злочини мають бути покарані. Якщо правозахисники України, Грузії, Молдови об’єднають свої зусилля, то це допоможе ефективніше протистояти агресії з боку російської федерації. 
 
Марія Томак висловила щиру подяку усім учасникам/цям  вебінару – правозахисникам/цям, представникам/цям ЗМІ, історикам/иням, представникам/цям української діаспори з усіх країн-учасниць та особливо подякувала тим, хто зміг приєднатися до заходу з окупованих територій України.  
 
Учасники та учасниці мали змогу як задати питання, так і поділитись прикладами порушень прав людини на непідконтрольних уряду України територіях з власного досвіду чи зафіксованих громадськими організаціями, що представляють. Зокрема важливою інформацією також поділився Євген Юхимович Захаров, директор Харківської правозахисної групи. 
 
Модерував  вебінар  Назарій Боярський, член правління ГО «Вектор прав людини» (Україна), член тренерського пулу Молодіжного департаменту Ради Європи, незалежний експерт Мережі з громадянської освіти у Східній Європі (EENCE).
 
Повний запис вебінару доступний за посиланням: https://youtu.be/vgbfZXHpy8M  
 
Вебінар проведено ГО «Вектор прав людини» (Україна) у партнерстві з ГО «Світ толерантності» (Грузія) та ГО «Promo-LEX» (Молдова) в межах проєкту «У пошуках солідарності» за підтримки Фундації Будинків прав людини та фінансової підтримки Європейського Союзу.

Коментарі ()