7 років тому відбуласть перша трансляція судового засідання наживо до YouTube

6 липня 2015 року, рівно 7 років тому відбуласть перша трансляція судового засідання технічними засобами судівнаживо до YouTube — каналу «Судова влада України»


 
Святошинський районний суд м. Києва транслював засідання у справі про «Вбивства 39 людей 20.02.2014 під час Євромайдану». Передумовами таких нововведень стало те, що на судові слухання не могли потрапити не тільки активісти, ЗМІ, спостерігачі в достатній кількості, але й самі учасники судового процесу, адже їх загальна кількість у цій справі станом на 2015 рік перевищувала 220 осіб.  У квітні 2015 року була проведеназустріч з головою Ради суддів України, правозахисниками, адвокатами для вирішення цієї проблеми. Валерією Рибак, на той час координаторкою групи громадського спостереження «ОЗОН» Центру Громадянських Свобод, було запропоновано організувати трансляцію засідання у сусідні приміщення суду, щоб більше людей могли спостерігати за повним ходом судового процесу в реальному часі.
 

Вперше відеокамери, встановлені в судах використовувались для трансляції судового засідання в YouTube для необмеженої кількості людей!

Посилання на трансляцію: youtu.be/u8bunhx6V4c

 
Наразі YouTube канал «Судова влада України» налічує більше 6 тис. підписників. Перша трансляція на каналі набра 820 переглядів, проте згодом більше людей почали стежити за перебігом подій, так, наприклад, засідання від 28.11.2016 у справі про «Вбивства людей 20.02.2014 під час Євромайдану» (youtu.be/py24i4dzXOM), має 145 455 переглядів.Спочатку тільки суди м. Київ транслювали судові процеси, але завдяки значним зусиллям ГО “Вектор прав людини” у співпраці з Радою суддів України у впровадженні навчальних програм для пресслужб судів, де судовим трансляціям як механізму захист права на відкриті слухання приділялась значна увага, підготовці посібників, публікацій, різноманітних матеріалів, проведенню адвокаційних дій, значному запиту від ЗМІ, громадських організацій та загалом української громади судові трансляції поширились на всі регіони України. Станом на 1 квітня 2019 року трансляції судових засідань технічними засобами судів здійснювалося у 210 судових справах у 23 областях України у 102 судах і їх кількість постійно зростає! Таким чином, загальна кількість переглядів відео на каналі, на сьогодняшній день становить 1 700 069 переглядів. 
 
Трансляції судових засідань до мережі Інтернет — потужний механізм забезпечення гласності та громадського контролю за забезпеченням права на справедливий суд.Він не тільки дає можливість громадянам спостерігати за тим як здійснюється судочинство та збільшує довіру суспільства до судової влади, але й дозволяє зберігати записи судових засідань у відкритому доступі. Наразі YouTube — канал «Судова влада України» вже став публічним архівом записів суспільно важливих та резонансних слухань. Будь-які журналісти, активісти або вільні слухачі мають можливість ознайомитись із перебігом засідань, а правознавці, викладачі та студенти — використовувати матеріал під час навчання чи вдосконалення власних навичок. Можна сміливо сказати, що таким чином ми не просто творимо свою історію, а й зберігаємо інформацію у первозданному вигляді для наступних поколінь. Однією з важливих функцій механізму трансляцій судових засідань технічними засобами судів є також запобігання перекручування фактів та поширення фейкової інформації.



ЗМІ, громадські організації, учасники судових процесів можуть звертатись до суду з проханням забезпечити трансляцію.

Приклад заяви можна знайти за посиланням — bit.ly/3OklzYK

 

Корисні посилання: 


Громадські організації закликають забезпечити гласність судових процесів, пов’язаних із війною Росії проти України, за допомогою судових трансляцій! — https://bit.ly/3nHHXjn
Трансляції судових засідань технічними засобами судів (інфографіка) - bit.ly/3yUgIJ3
Навчаємо через практику: досвід використання судових трансляцій у викладанні права — bit.ly/3amGiwM
Опитування про трансляції та коментування судових засідань -bit.ly/3nH55yx
Використання судових трансляцій під час навчання права: методичні рекомендації — bit.ly/3bHMqzO
Транслювання судових засідань технічними засобами судів та їх коментування у рамках проекту «Суд людською мовою» як ефективні механізми захисту права на справедливий суд — bit.ly/3OOOvIP
Трансляції та коментування відкритих судових засідань в Україні — bit.ly/3ycm9Bm

Коментарі ()