Що варто знати журналісту під час висвітлення справ, пов’язаних зі збройним конфліктом в Україні?

Медіа відіграють важливу роль у висвітленні судових справ, пов’язаних зі збройним конфліктом в Україні, адже вони є основним джерелом інформації для населення України. Це суттєво впливає на формування думки населення, щодо судової гілки влади та інших дежавних органів.
 
Під час вебінару спікерки розібрали практичні кейси з прикладами помилок, що трапляються під час висвітлення справ, пов’язаних зі збройним конфліктом в Україні, та надали поради і рекомендації, як їх уникати.
 
Захід зацікавив як представників(-ць) медіа, так і судів, правників та громадських об’єднань Учасники спільно розглянули важливі питання комунікації з суспільством, судових справ, пов'язаних зі збройним конфліктом в Україні.
 
Запис вебінару можна знайти за посиланням: https://youtu.be/8J6EhasPwTs. У відео можна знайти практичні поради як зацікавити аудиторією складною судовою тематикою, словник юридичних термінв, що знадобиться при висвітленні судових процесів, зокрема, пов'язаних із збройним конфліктом в Україні.
 
Відкрила західВалерія Рибак, директорка ГО «Вектор прав людини»: «Запит суспільства на забезпечення права на правду високий. Більшість громадян та громадянок (77,0 %) цікавляться інформацією про збройний конфлікт на сході України, що з’ясовано в межах дослідження, проведеного ГО «Вектор прав людини» та партнерами в межах проєкту «Моніторинг впливу висвітлення судових рішень у справах, пов’язаних зі збройним конфліктом на сході України, на ставлення громадськості до судової гілки влади». Набільше інформації, щодо судових справ, пов’язаних зі збройним конфліктом в Українігромадяни отримують з медіа. Найчастіше респонденти отримували чули про певні судові справи за останній рік з національних теоеканалів (41,8%), з інтернет видань (26,7%), Фейсбук (12,5%) та Ютуб (11,6%).». 
 
Жанна Безп’ятчук — журналістка української служби ВВС, пояснила що варто знати журналісту, що працює та не працює на практиці, як правильно передавати інформацію аудиторії та які є нюанси під час висвітлення справ, пов’язаних зі збройним конфліктом в Україні. Пані Жанна зазначила: «Перший і очевидний виклик, якій існує, це те, що такі справи є складними та багатоетапними. Це тривалі процеси, які складаються з кількох етапів та мають спиратися на величезну доказову базу, до того ж всюди фігурує юридична термінологія. І все це іноді потрібно звести в рамках невеликої статті, так щоб це було зрозуміло і цікаво. Тобто розповісти так, щоб в це могли вникнути не лише юристи, а й широка аудиторія. Щоб українці могли захистити своє право знати правду.». Також спікерка наочно розібрала, що журналісту важливо знати про різні етапи розгляду справ для висвітлення в новинах. Щодо ролі медіа пані Жанна зауважила: «Чому є проблема з довірою до судів? Тому що для нефахівців та широкої аудиторії може здаватися, що суд не став на бік жертв або недостатньо покарав винних, і це розхитує довіру до суду. Журналістам важливо зрозуміти, цю таку нашу міссію — правильно і доступно описувати аудиторії, хто і за що відповідає.» 
 
Віталія Лебідь — адвокатка, юристка Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини, розповіла про юридичні аспетки висвітлення судових справ, розібрала помилки під час використання юридичної термінології, та проаналізувала ті, що зустрічала на влісному досвіді. Пані Віталія надала декілько порад, та прокоментувала: «Вживання правильної термінології під час висвітлення судових справ сприятиме уникненню випадків викривлення інформації, вживання мови ворожнечі та сприятиме підвищенню правової культури суспільства.». Також спікерка зазначила: «Коли неповно та однобоко подається інформація, це може викривлювати дійсність та спричиняти неправильне сприйняття читачами справи. Дуже важливо висвітлювати позицію всіх сторін, щоб дотримуватись балансу думок.»
 
 
Захід модерувавНазарій Боярський, член правління ГО «Вектор прав людини».
 
Слідкуйте за анонсами наступних подій проєкту, та будемо вдячні за поширення інформації! 
 
Захід відбувся в межах проєкту «Моніторинг впливу висвітлення судових рішень у справах, пов’язаних зі збройним конфліктом на сході України, на ставлення громадськості до судової гілки влади», що реалізується у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки уряду Королівства Нідерландів.
 
 

Коментарі ()