Публічне обговорення «Судові трансляції як спосіб протидії фейкам»

Громадська організація «Вектор прав людини» у партнерстві із громадською організацією «Адвокатська дорадча група» та Національною спілкою журналістів України  провели публічну дискусію «Судові трансляції як спосіб протидії фейкам».

Коли ми моніторили судові засідання ще у 2015, деякі судді забороняли робити фіксацію навіть аудіо, яка була і так дозволена. З того часу в нас з'явилася можливість транслювати судові засідання. Фактично, судова влада пішла на зустріч громадськості і саме в цьому діалозі зародився цей механізм, - зауважила директорка ГО «Вектор прав людини» Валерія Рибак.
Правозахисники_ці та адвокати_ки родин Героїв Небесної Сотні 29 квітня 2015 року провели зустріч з Головою Ради суддів України для обговорення проблем, що виникали під час відправлення правосуддя у судових процесах, пов’язаних з подіями Революції Гідності.
Перша справа, яка транслювалася онлайн технічними засобами суду, стосувалася подій Революції Гідності. 3 червня 2015 року засідання у Святошинському районному суді Києва транслювали онлайн до сусідньої залисуду та Апеляційного суду Львівської області. Це дозволило забезпечити право на відкриті слухання кожній людині, яка була присутня там. Вже 6 липня 2015 року перша трансляціязасідання технічними засобами суду онлайн відбулася на Ютубі.  З того часу не тільки відвідувачі судових засідань змогли стежити за суспільно важливими судовими процесами в реальному часі, а й взагалі необмежене коло людей.
Святошинський суд не має такого залу, де можна вмістити таку кількість слухачів та ЗМІ. На те засідання, яке стало першим трансльованим, прийшла велика кількість людей. Нам було запропоновано відвести спеціальну залу для трансляції для представників ЗМІ. Ми забезпечили спокійний розгляд справи, і представники ЗМІ могли спостерігати за проведенням судового засідання у сусідній залі, - розповіла про досвід проведення перших трансляцій Оксана Морозовська, керівниця апарату Святошинського районного суду міста Києва.
Сказати, що трансляції засідань є важливо, це нічого не сказати. Це дійсно прорив у судовій системі, коли всі все бачать, воно зберігається на Ютуб-каналі, можна у будь-який час подивитися, - зауважила під час виступу Катерина Роганькова, прес-секретарка Святошинського районного суду Києва. 
Наразі засідання онлайн транслюються на Ютуб-канал «Судова влада України»та на відповідний портал (court.gov.ua/affairs/online/). Записи ВСІХ трансльованих засідань зберігаються на цих ресурсах та доступні КОЖНОМУ.
Судові трансляції є одним з інструментів захисту всіх, хто присутній в залі судового засідання. Ми бачили зміни, які відбуваються і в підготовці сторін до процесу, і в організації судових засідань, — розповіла під час зустрічі Ольга Какауліна, речниця Ради суддів України.

Транслювання засідань онлайн технічними засобами судів — це дієвий інструмент протидії фейкам та маніпуляціям. Все, що відбувалося під час слухання, можна переглянути онлайн або у записі та пересвідчитися, чи відповідає певна інформація з приводу поведінки судді, подій під час слухання тощо дійсності.
Перевага транслювання судових засідань технічними засобами судів у тому, що можна перевірити якісь моменти, чи дійсно вони відбулися під час засідання, на відміну від ситуації, коли трансляцію і запис робив хтось інший. Оскільки в останньому випадку немає гарантії, що це відео зроблене від початку і до кінця засідання, - зауважила Валерія Рибак,  директорка ГО «Вектор прав людини».

Трансляції судових засідань можна використовувати і для навчання студентів_ок — як правників_ць, так і журналістів_ок. Цього року ГО «Вектор прав людини» у співпраці з Міністерством освіти і науки України опублікували збірку прикладів занять правничих дисциплін із використанням судових трансляцій «Навчаємо через практику: досвід використання судових трансляцій у викладанні права».
У своїй діяльності я використовую трансляції не лише як додатковий захід для позааудитроної роботи, а як і засіб, за допомогою якого можна працювати в аудиторії та водночас опанувувати теоретичні аспекти через практичний досвід. Тобто студенти спочатку можуть продивитися засідання, а потім ситуації, які вони побачили, розібрати на занятті, - розповіла про досвід використання трансляцій у викладацькій діяльності Інна Лехкодух, старша викладачка кафедри господарського права Донецького національного університету імені Василя Стуса.
Я назву три очевидні переваги трансляцій для журналістів: по-перше, це можливість перебувати і стежити за перебігом засідання не будучи в самій залі, якщо, наприклад, не вистачає місця або якщо журналіст перебуває в іншому регіоні. По-друге, це оперативність — можна передавати в режимі онлайн, не чекаючи кінця засідання. На відміну від того, коли я, наприклад, стояла з диктофоном, писала засідання і не могла передати редакції, що щось відбулось. По-третє, трансляції можна передивитися на Ютубі, повернутися до потрібної цитати, яка була озвучена під час засідання, якщо мені це знадобиться пізніше, - зауважила під час обговорення Ліна Кущ, перша секретарка Національної спілки журналістів України. 

Як нас знайти:
Телеграм — https://t.me/HumanRightsVector  
Інстаграм — https://www.instagram.com/humanrightsvector  
«Вектор прав людини» на ФБ — https://www.facebook.com/hrvector.org/  
Проект «Суд людською мовою» — https://www.facebook.com/trialinsimplewords  
Ютуб — https://www.youtube.com/channel/UCqjeimokzHuf4-v6TmfXZ5w  

Коментарі ()