Судові трансляції - інструмент для відкритості та доступності суду

22 серпня відбувся вебінар «Судові трансляції: як має діяти суд?», участь у якому взяв кожний третій суд України.
За даними ГО «Вектор прав людини», станом на 26 серпня судові трансляції відбулися по 258 справах, а самі трансляції були застосовані у 118 судах України.
У травні 2019 року ГО «Вектор прав людини» оголосила, що вперше судові онлайн-трансляції були проведені у судах по всій Україні. 


Трансляції судових засідань здійснюються технічними засобами судів. Суд самостійно за допомогою відеокамер, що розміщені у залах судових засідань, транслює судові засідання на YouTube-портал «Судова влада України».
Як повідомив Олександр Франчук, заступник начальника відділу адміністрування та технічної підтримки дата-центрів ДП «Інформаційні судові системи»: «За весь час існування на Youtube-канал «Судова влада України» опубліковано 1815 трансляцій засідань. Загалом за останній рік канал отримав 171 тис переглядів. А з 2015 року ця цифра склала майже мільйон — 934 585 переглядів».
Youtube-канал «Судова влада України» створений у 2015 році. 40% глядачів каналу віком від 25 до 34 років. На другому місці за активністю переглядів — 23% аудиторії — люди віком 35-44 років.
Трансляції судових засідань дивляться не лише в Україні. Відео на каналі «Судова влада України» переглядають мешканці Росії, Сполучених Штатів, Німеччини, Білорусі, Польщі, Італії, Нідерландів та Великої Британії.

«Судові трансляції — дуже вигідні для суду. Ми проводимо їх, коли є великий інтерес з боку громадськості. В нас зали не такі великі, а присутність великої кількості людей створює тиск. Щодо резонансних справ, ми попереджаємо людей, які хочуть потрапити у залу, що є посилання на Судовій владі і ми транслюємо на екран в холі будівлі» — розповіла під час вебінару Ольга Шкіль, головний спеціаліст відділу по забезпеченню роботи керівника апарату Шостого апеляційного адміністративного суду.
Перевага судових трансляцій у тому, що засідання може переглянути одночасно велика кількість людей, незалежно від того, де вони знаходяться. Трансляцію можна переглянути навіть після її завершення — на Youtube-каналі «Судова влада Україні».

ГО «Вектор прав людини» зібрали для вас ключові тези, які дадуть відповіді на ключові запитання щодо організації судової трансляції.


Звертатися щодо проведення трансляції можуть як сторони судового процесу, так і журналісти, громадські діячі та інші зацікавлені особи.
Ви можете ознайомитись з прикладом типового клопотання про судові трансляції за посиланням: http://hrvector.org/podiyi/18-04-23-klopotannya
Що варто знати суду:
  1. Як організувати трансляцію?
  • Написати листа до ДП «Інформаційні судові системи» на електронну адресу inbox@ics.gov.ua
  • Заявка має містити: номер справи, інформацію про справу, хто сторони у справі, суть позову, дату та час засідання, ПІБ головуючого судді, контакти відповідального за технічне забезпечення трансляції
  • Заявку потрібно надсилати до ІСС не пізніше, ніж за три робочих дні до засідання
  • На порталі «Судова влада України» автоматично з'являється оголошення із посиланням на майбутню трансляцію
  • Важливо! Секретар перед початком засідання та трансляції має нагадати, щоб учасники говорили у мікрофони
  1. Проводити трансляції засідань можуть всі суди.
«З 2012 року ВСІ суди облаштовані системою відеоконференцзв'язку. Щодо маленьких судів — то щонайменше одна зала суду може проводити трансляцію,» — повідомив під час вебінару Олександр Франчук, заступник начальника відділу адміністрування та технічної підтримки дата-центрів ДП «Інформаційні судові системи».
Переглянути повну версію вебінару можна на нашому Youtube-каналі за посиланням youtu.be/l23fVhREDmk 
Більше корисної інформації на нашому сайті hrvector.org та на сторінці у Фейсбуці www.facebook.com/hrvector.org
Вебінар «Судові трансляції: як має діяти суд?» проводиться в межах проекту «Відкритість судів для ЗМІ та громадськості як запорука верховенства права» ГО «Вектор прав людини» за підтримки програми МАТРА (Посольство Королівства Нідерландів в Україні).

Коментарі ()