Успішно відбулася конференція «Допомога допомагаючим: виклики у роботі та підтримці власного робочого стану спеціалістів(-ок), які надають психологічну і юридичну допомогу»

910 учасників та учасниць з усіх областей України та закордону відвідали конференцію «Допомога допомагаючим: виклики у роботі та підтримці власного робочого стану спеціалістів(-ок), які надають психологічну і юридичну допомогу», яка відбулася 3 квітня 2024 року.
 
Турбота про психологічне здоров’я під час тривалої війни росії проти України має особливе значення для підтримки загалом суспільства і зменшення негативного впливу колективної травми, так і для подолання наслідків війни на індивідуальному рівні. Робота Програми «Допомога допомагаючим» спрямована на методичну та психологічну підтримку спеціалістів(-ок) допомагаючих професій психосоціального, психологічного та юридичного напрямів. Про заходи Програми за посиланням https://hrvector.org/podiyi/23-12-14-14.12.23
 
Конференція присвячена підведенню підсумків проєкту «Допомога домомагаючим», об’єднанню зусиль перед новими викликами та пошуку ефективних рішень. Враховуючи високий запит спеціалістів(-ок) на участь у заході та отримання інформації про питання, які висвітлювались, ми організували конференцію на двох онлайнових платформах (Zoom та YouTube) з максимальним включенням учасників(-ць) у процес обміну досвідом.
 
Учасники(-ці) представляли державний та громадський сектор: психологи(-гині), психотерапевти(-ки), представники(-ці) медичної спільноти, адвокати(-ки), юристи(-ки), медіатори(-ки), представники(-ці) онлайнових ліній допомоги та інших допомагаючих проєктів/програм, соціальні працівники(-ці), представники(-ці) українських та закордонних громадських організацій, органів державної влади, місцевого самоврядування, донорських організацій. Більшість учасників(-ць) представляли саме державний сектор.
 
                           
 
Під час заходу учасники та учасниці активно брали участь опитуваннях, запропонованих модераторкою Валерією Рибак, директоркою ГО «Вектор прав людини», та спікерами(-ками) конференції. Опитування були спрямовані на виявлення та аналіз викликів, які постають перед спеціалістами(-ками).
 
                       
 
Відкрила захід Валерія Рибак та представила результати проєкту «Допомога допомагаючим»  протягом 2023 – 2024 р.р., імплементованого ГО «Вектор прав людини».
 
Перша частина конференції була присвячена спеціалістам(-кам), які надають психологічну допомогу, де поговорили про виклики у роботі та підтримці власного робочого стану. Теми виступів:
 
✔«Невизначеність як об’єктивний фактор стресу і можливості формування стресостійкості», Ірина Ратцке-Рибак, психоаналітикиня, супервізорка, Голова Секції психоаналітичної психотерапії пар та сім’ї АППУ, делегатка ЕFРР, повна членкиня GASI.
 
✔«Система допомоги українцям в сфері ментального здоровʼя у Німеччині», Олександр Молдавський, психіатр, психотерапевт, доктор медичних наук (Гейдельберзький університет), магістр біостатистики, член Українського лікарського товариства в Німеччині, Центральний інститут психічного здоров'я м. Мангейм, Німецький центр психічного здоров'я (DZPG).
 
✔«Розбудова послуг з психічного здоров'я в громадах України», Наталя Підкалюк, лікарка-психіатриня, тренерка з Травмафокусу (інститут нейропсихотерапії, Австрія), голова ГО «IPSI».
 
Під час другої частини заходу обговорили виклики у роботі та підтримці власного робочого стану спеціалістів(-ок), які надають юридичну допомогу. Темами правничого напряму конференції стали:
 
✔«Досвід підтримки команди ГО «Юридична сотня», Юлія Морій, директорка ГО «Юридична сотня».
 
✔«Підтримка фахівців(-чинь), які надають правничі послуги. Досвід системи безоплатної правничої допомоги», Наталія Марчук, заступниця директора Координаційного центру з надання правничої допомоги.
 
✔«Підтримка фахівців(-чинь) допомагаючих професій у контексті підходу орієнтованого на потерпілих», Лілія Олійник, адвокатка, медіаторка, фасилітаторка діалогів, тренерка.
 
Результати опитування та відгуки учасників(-ць) ще раз підкреслили необхідність провердення заходів для підвищення резильєнтності власної та  клієнтів(-ок) в умовах пролонгованого стресу. Системні підвищення кваліфікації і психологічна підтримка спеціалістів(-ок) допомагаючих професій – це можливість забезпечити якісну допомогу населенню, яке цього потребує.
 
        
 
Запис конференції можна подивитись на YouTube ГО «Вектор прав людини» за активними посиланнями:
✔українською https://www.youtube.com/watch?v=pi5jD7oHrK0&t=880s  
✔англійською https://youtu.be/Y47saT9Vqyo 
 
Щиро вдячні спікерам та спікеркам за змістовні виступи, учасникам та учасницям за активну участь ????????
 
Детальніше про спікерів та спікерок заходу:
 
Валерія Рибак (Україна), директорка ГО «Вектор прав людини», українська правозахисниця.
Пані Валерія має досвід роботи як в державних установах, так громадських організаціях, авторка та розробниця механізму трансляцій судових засідань технічними засобами судів, експертка з судового моніторингу, авторка досліджень, публікацій та посібників щодо комунікаційної діяльності судової влади, дотримання права на справедливий суд в Україні, розвитку психологічної допомоги потерпілим від подій війни та подолання наслідків війни росії проти України (https://hrvector.org/valeriya-ribak, перелік постійно оновлюється).

Працює над захистом прав людини у громадському секторі з 2008 року. З 2010 по 2012 роки працювала аналітикинею ДУ «Урядовий контактний центр». З 2012 по 2016 роки розвивала та координувала групу громадського спостереження «ОЗОН», що здійснює моніторинг судових процесів та мирних зібрань. Група громадського спостереження «ОЗОН» діє в межах громадської організації «Центр Громадянських Свобод», що отримала Нобелівську премію миру у 2022 році за важливу роботу із захисту прав людини.

У 2015 році пані Рибак здійснювала професійну підготовку підрозділів патрулювання МВС м. Києва за темою «Партнерство поліції і суспільства».

Валерія Рибак є однією із засновниць ГО «Вектор прав людини» та її директоркою з 2016 року.
 
Ірина Ратцке-Рибак (Україна-Німеччина), психологиня, супервізорка, тренінг-аналітикиня, групова аналітикиня.
Пані Ірина має понад 20-річний досвід терапевтки та тренінг-аналітикині індивідуальної та групової терапії 10 з них в обласній клінічній лікарні з різними психо-соматичними розладами.

Членкиня президії ГО «Асоціації психологів та психотерапевтів України» (ГО АППУ), голова Секції психоаналітичної психотерапії пар та сім’ї (Україна). Делегатка Європейської федерації психоаналітиків(-кинь) та психотерапевтів(-ок) (EFPP) від ГО АППУ в Секції психотерапії пар і сімей. Дійсна повна членкиня Групаналітичної міжнародної спільноти (GASI). Запрошений викладач в Evangelisches Bildungswerk Regensburg. (Німеччина). Сертифікована майстер-тренерка із психічного здоров’я, спеціалізація в галузі психотерапії травми та лікуванні ПТСР, Community Stress Prevention Center מרכז משאבים  (Ізраїль). Засновниця Хмельницької Школи Психотерапії (Україна).
 
Приватна практика і засновниця керівниця Творчої лабораторії розвитку Людини «Lebenskompetenzen», Regensburg (Німеччина).
 
Здійснює групову психологічну та психосоціальну підтримку жінкам та дітям, які є вимушеними переселенцями(-ками) з України в Німеччині в EBW (Євангелістська академія).
 
Олександр Молдавський (Німеччина), психіатр, психотерапевт, доктор медичних наук (Гейдельберзький університет).
Пан Олександр магістр біостатистики, член Українського лікарського товариства в Німеччині, Центральний інститут психічного здоров'я м. Мангейм, Німецький центр психічного здоров'я (DZPG).
 
Наталя Підкалюк (Україна), лікарка-психіатриня, тренерка з Травмафокусу (інститут нейропсихотерапії, Австрія).
Пані Наталя учасниця навчальних проєктів з групового психоаналізу (АППУ), клінічного гіпнозу (АППУ), реконсолідації травматичних спогадів (RTM), програми кризового лідерства (Center for Humanitarian leadership).
 
Наталя Підкалюк має стаж роботи за фахом 20 років, з них 12 працювала у психіатричній лікарні, потім в центрі  медико-психологічної реабілітації стресових розладів, з грудня 2021 року здійснює приватну практику та є головою громадської організації.
 
Пані Наталя є головою громадської організації «IPSI». З початку повномасштабної війни ГО «IPSI» надає послуги з психосоціальної підтримки людям, які постраждали від війни, у вигляді індивідуальних консультацій та групових занять. На базі ГО «IPSI» з серпня 2022 року функціонує ветеранський простір «Плюс Плюс», як партнерський простір Veteran Hub, де надаються послуги з психологічної, соціальної та юридичної підтримки для ветеранів та їх родин. Також проводить тренінги для людей допомагаючих професій із профілактики професійного вигорання, займається організацією освітніх заходів для психологів(-гинь).
 
Юлія Морій (Україна), директорка ГО «Юридична сотня».
Організація була заснована в 2014 році як об’єднання юристів, які допомагають військовим та ветеранам. Місією команди є захист прав людини в контексті військової служби та створення правових механізмів реінтеграції ветеранів. ГО «Юридична сотня» надає безоплатну правову допомогу, інформує та роз’яснює права і гарантії військових та ветеранів, робить юридичну аналітику у сфері ветеранських справ та адвокатує системні зміни.
 
Пані Юлія також брала участь в розробці Плану відновлення України як аналітик робочої групи з захисту прав ветеранів від Офісу Реформ Кабінету Міністрів України в 2022 році. У 2019-2021 виступала національним експертом представництва НАТО в Україні з питань захисту прав ветеранів та брала участь в проєктах інституційного розвитку Міністерства у справах ветеранів України. До цього Юлія також була одним з ключових експертів Проектного офісу, який розробляв та адвокатував утворення Мінветеранів.
 
Крім цього, Юлія Морій була співавтором мінімум 10 законопроектів з посилення правового а соціального захисту військових та ветеранів, більшість яких вже набули чинності, ініціатором та координатором кількох проєктів з інституційного розвитку ветеранських організацій, вдосконалення їхньої діяльності та послуг.
 
Наталія Марчук (Україна), заступниця директора Координаційного центру з надання правової допомоги.

Пані Наталія працює у системі надання безоплатної правової допомоги з моменту її створення (2011 року), брала участь у розбудові інституційної складової системи, розробленні усієї нормативноправової бази, яка регулює дану сферу, налагодженні взаємодії з основними партнерами (правоохоронними та судовими органами, громадськими організаціями). Наразі, одним із напрямів, який координує спікерка, є розвиток та посилення спроможності Єдиного контактного номера телефону системи безоплатної правової допомоги 0800 213 103 та розбудова сервісної складової надання правничих послуг.
 
Лілія Олійник (Україна), адвокатка, медіаторка, фасилітаторка діалогів, тренерка.
Пані Лілія є учасницею ініціатив ГО «ЮрФем» щодо надання допомоги постраждалим від сексуального насильства та всіх видів гендерної дискримінації, проєктів ГО «Вектор прав людини» щодо психологічної та правової допомоги й підтримки. Має досвід роботи з конфліктами у місцях надання допомоги внутрішньо переміщеним особам. Є авторкою наукових публікацій та посібників щодо дотримання прав дитини, впливу війни на права ВПО, практики Європейського суду з прав людини (Україна).
 
Для довідки. Проєкт «Допомога допомагаючим» реалізовується ГО «Вектор прав людини» за фінансової допомоги Європейського Союзу в межах Програми «Стійкість». Програми «Стійкість» — це 30-місячний проєкт, який фінансується Європейським Союзом і виконується ERIM (Equal Rights & Independent Media) у партнерстві з Black Sea Trust, Фондом Східної Європи, Фондом Домів Прав Людини та Будинком Прав Людини в Тбілісі. Проєкт спрямований на посилення стійкості та ефективності постраждалих від війни ОГС та учасників(-ць) громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включаючи незалежні ЗМІ та правозахисників(-ць).

Коментарі ()

  1. Марія Фетісова 17 квітень 2024, 10:46
    Дякую за можливість участі в «Допомога допомагаючим: виклики у роботі та підтримці власного робочого стану спеціалістів(-ок), які надають психологічну і юридичну допомогу». Інформація корисна, доречна, доцільна мені як психологу за фахом, особливо її частина щодо психологічної допомоги.
    З повагою, Марія Фетісова