Початок проєкту «Роль правозахисників(-ць) у євроінтеграційних процесах»

Громадська організація «Вектор прав людини» (Україна) у партнерстві з  ГО «Світ толерантності» (Сакартвело) розпочинає проєкт «Роль правозахисників(-ць) у євроінтеграційних процесах», який об’єднує в собі діяльність громадських організацій двох країн Сакартвело та України.
 
Питання європейської інтеграції є ключовим як для України, так і для Сакартвело, більше того, це як головний вектор розвитку відображено в Конституціях України та Сакартвело. Роль правозахисних організацій у процесі європейської інтеграції також є важливою на різних рівнях: вони беруть активну участь у законотворчих процесах, проводять просвітницьку діяльність, консультують різні державні інституції з питань громади, посилюють або навіть беруть на себе функції держави з підтримки вразливих груп, сприяють та підтримують громадянську участь груп меншин тощо, що, безперечно, позитивно впливає на суспільство, роблячи його більш стійким.
 
Антиправові наративи становлять загрозу як для правозахисників(-ць) зокрема, оскільки роблять їх більш уразливими, так і для суспільства в цілому. Нині, на тлі військових дій в Україні, триває процес реформ, необхідних для вступу до Європейського Союзу. З одного боку, українське суспільство потребує кращого розуміння цього процесу для забезпечення підтримки та громадського контролю, з іншого боку, інформаційні та фізичні атаки російської федерації здійснюються на правозахисників, починаючи з здобуття Україною незалежності, адже вступ до ЄС не в інтересах росії. Наприклад, відомий український правозахисник, журналіст Максим Буткевич, який почав службу в ЗСУ після 24 лютого 2022 року, влітку 2022 року потрапив у російський полон і цього року так званий суд «ЛНР» засудив його до 13 років позбавлення волі. Весь цей час російська пропаганда активно поширювала дезінформацію про правозахисника.
 
Протягом останніх кількох років, на полях повномасштабного військового вторгнення росії в Україну, процеси євроінтеграції України, Молдови та Сакартвело прискорилися. Серед цих трьох країн лише Сакартвело не отримала статусу кандидата, однак у своєму зверненні до Європарламенту Комісія ЄС представила 12 рекомендацій.
 
Найбільша загроза для громадянського суспільства в Сакартвело виникла на початку 2023 року, коли парламент спробував ухвалити закон про агентів(-ок) іноземного впливу, який послабив би громадянське суспільство та спричинив негативну стигматизацію правозахисників(-ць), активістів(-ок), журналістів(-ок) та інших працівників(-ць) в цивільному секторі. У зв’язку з безпрецедентною консолідацією населення та мітингам біля парламенту 7 і 8 березня законопроект було відкликано. Проте наклепницька кампанія проти громадянського суспільства різко посилилася.
 
Активності проєкту розраховані на українську та грузинську освітню та наукову спільноту, а також молодь.
 
Метою проєкту є підвищення рівня довіри до правозахисників(-ць) та громадських організацій, а також показати важливість їх ролі у європейській інтеграції через навчання лідерів(-ок) громад методам адвокації та проведення кампаній. У цьому проєкті ми плануємо провести онлайн-школу для лідерів(-ок) місцевих громад, де запрошені експерти(-ки) та команда проєкту поділяться теоретичними знаннями про роботу правозахисників(-ць) та їх внесок у європейську інтеграцію, а також практичними навичками з адвокації та проведення кампаній, щоб поширювати знання далі у своїх спільнотах. Після онлайн-школи учасники(-ці) проведуть власні заходи по поширенню та застосуванню отриманих знань та навичок адвокації прав людини та комунікації ролі правозахисників у процесі євроінтеграції у своїх громадах (школах, університетах, центрах меншин тощо) за допомогою наставників(-ць) школи. У Сакартвело команда проєкту також відвідає офлайн-заходи, організовані випускниками(-цями) школи. Теоретичні частини кожного тренінгу в рамках онлайн-школи будуть перекладені та субтитровані для охоплення більш широкої аудиторії.
 
Проведення паралелей та порівняння між громадянськими суспільствами України та Сакартвело на шляху інтеграції до ЄС та підкреслення важливості їхньої роботи стане гарним сигналом для громадськості, яка загалом не обізнана з роботою НУО та їхнім внеском у добробут громадян. Проєкт також забезпечить створення унікального простору для обміну досвідом між лідерами(-ками) громад Сакартвело та України, оскільки правозахисні спільноти Сакартвело та України завжди підтримували одне одного, і ми розглядаємо це як важливий аспект солідарності, до якої ми прагнемо посилити за допомогою нашого проєкту.
 
Слідкуйте за нашими сторінками у соцмережах та сайтом, де ми публікуватимемо анонси навчальних програм та інших заходів проєкту.
 
Ми вдячні партнерам за підтримку у реалізації проєкту та подальшій співпраці.
 
Проєкт є спільною роботою ГО «Світ толерантності»  і ГО «Вектор прав людини» за підтримки Європейського Союзу та Human Rights House Foundation

Коментарі ()

  1. Таболіна Людмила Вікторівна 15 липеь 2023, 15:06
    Висловлюю вам свою підтримку! Буду рада долучитися до проєктів!