Чому висвітлення судових процесів, пов’язаних із збройним конфліктом в Україні, є важливим сьогодні?

 
Реагуючи на запит суспільства про забезпечення права на правду ГО «Вектор прав людини» спільно з Департаментом нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора провели вебінар «Як висвітлювати здобутки органів прокуратури та досудового розслідування у справах щодо збройного конфлікту в Україні?». Захід відбувся  14 лютого онлайн. 
 
Спікери та спікерки вебінару допомогли учасникам(-цям) розібратися з питаннями: чому висвітлення судових процесів, пов’язаних із збройним конфліктом в Україні, є важливим сьогодні, як регулюється у національному та міжнародному законодавстві, як це сприятиме перехідному правосуддю та якою може бути взаємодія між державними органами у висвітленні цих справ. 
 
Захід відвідали 80 представників та представниць органів прокуратури, правоохоронних органів судової гілки влади, державних установ, громадських об’єднань та медіа.
 
Запис вебінару можна знайти за посиланням: 
 
Захід модерувавНазарій Боярський, член правління ГО «Вектор прав людини», який окреслив завдання вебінару: «В липні 2021 року Генеральна прокурорка України повідомила, що упродовж 2014‒2020 рр. на території України зареєстровано майже 30 тисяч кримінальних правопорушень, вчинених в умовах збройного конфлікту та пов’язаних зі збройною агресією Росії проти України. Усі ці справи потребують комунікації із суспільством, яке бажає знати про роль правоохоронних органів у подоланні наслідків збройного конфлікту. Цей вебінар покликаний допомогти органам прокуратури та досудового розслідування висвітлювати свою діяльність.». 
 
Відкрила західВалерія Рибак, директорка ГО «Вектор прав людини»: «Запит суспільства на забезпечення права на правду високий. Більшість громадян та громадянок (77,0 %) цікавляться інформацією про збройний конфлікт на сході України, що з’ясовано в межах дослідження, проведеного ГО «Вектор прав людини» та партнерами в межах проєкту «Моніторинг впливу висвітлення судових рішень у справах, пов’язаних зі збройним конфліктом на сході України, на ставлення громадськості до судової гілки влади». Разом з тим  найбільше опитані громадяни  довіряють інформації про це від громадських об’єднань (48,3%) та міжнародних організацій (46,2%), а інші інститути та організації отримали негативне сальдо довіри. Це демонструє необхідність посилення голосу державних органів у цьому комунікаційному процесі,  великий об’єм роботи, що є ще попереду. Об’єднання зусиль державного та громадського секторів значно посилить комунікаційний процес та сприятиме належному висвітленню судових справ, пов’язаних зі збройним конфліктом на сході України.». 
 
Олег Мартиненко, аналітик Експертної ради Центру громадянських свобод, доктор юридичних наук, професор, кримінолог, ініціатор запровадження механізмів перехідного правосуддя в Україні, пояснив нюанси висвітлення інформації щодо справ пов’язаних зі збройним конфліктом в України, зазначивши: «Органи прокуратури, слідчі, усі правоохоронні органи і судова влада мають розповідати максимально дотичну правду всьому суспільству про те, що розслідується, що знаходиться у фокусі кримінального переслідування і що має бути доведено до судової влади, як до кінцевої інстанції, яка має встановити хто винен, а хто ні.». 
Пан Мартинеко розглянув з учасниками(-цями) де межа між таємницею слідства і прозорістю судової системи, що судам, правоохоронним та безпековим органам можна писати в прес-релізах щодо справ, пов’язаних із збройним конфліктом в Україні, а чого не варто, представивши матеріали посібника, «Настільний путівник висвітлення справ, пов’язаних із збройним конфліктом в Україні», автором якого він є. Посібник містить інформацію про особливості комунікації справ, пов'язаних з збройним конфліктом, макети прес-релізів та розбори конкретних складних кейсів висвітлення судових справ, інформацію про законодавче регулювання, тож буде корисним як представникам(-цям) державних органів, так і медіа, громадським об'єднанням. 
 
Зера Козлиєва, заступниця начальника Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора, зауважила, що законодавство зобов’язує органи прокуратури та досудового розслідування комунікувати та інформувати населення про результати своєї роботи та розглянула з учасниками(-цями) положення Кримінального процесуального кодексу України, закону України «Про прокуратуру», наказ Офісу Генерального прокурора від 11 листопада 2020 року «Про організацію інформування суспільства щодо діяльності органів прокуратури». Так, наприклад, згаданий галузевий наказ передбачає, що функція комунікації може виконуватись не тільки пресслужбами, а й самими прокурорами: «Якщо дуже довгий час у всіх органах прокуратури на всіх рівнях була посада прессекретаря і у інших прокурорів практично ніколи не було ситуацій, коли їм доводилось висвітлювати інформацію, … то сьогодні, враховуючи велику кількість резонансних справ, високий запит суспільства, високий рівень привернення уваги до діяльності прокуратури, наш галузевий наказ прописує, що безпосередньо прокурори у провадженні також мають надавати коментарі, висвітлювати інформацію, яка стосується його безпосереднього напрямку діяльності або його кримінального провадження.».  Пані Зера розглянула види комунікації, а саме внутрішню, зовнішню, міжвідомчу, міжнародну, та пояснила, чому кожен із них дуже важливий. Так, наприклад, дуже важливою є співпраця державних органів у питаннях комунікації для забезпечення довіри громадян до державних органів та інституцій: «Якщо на стадії досудового розслідування якась процесуальна дія, чи якесь затримання, висвітлюється не синхронізовано, не системно і не спільно, це може бути негативним для авторитету прокуратури, органів державної влади та держави загалом. Адже громадяни не зможуть сприймати цю роботу, як роботу сильних державних інституцій, які змогли організувати взаємодію і складають частину сильного державного апарату.».
 
Важливим аспектом комунікації справ, пов’язаних із збройним конфліктом в Україні, є те, що це є одним із елементів забезпечення перехідного правосуддя нагадала пані Зера: «Якщо ми говоримо про встановлення права на правду, як елементу перехідного правосуддя то, безумовно, висвітлення судових процесів і інформації стосовно розслідування є обов’язком держави стосовно населення, яке має право отримувати інформацію про хід збройного конфлікту, про події, що відбувались, про факти, які мали місце бути. І що як не судові справи, кримінальні провадження, інформація в яких проходить високий рівень перевірки, верифікації дійсності цієї інформації, можуть допомогти надати суспільству належну інформацію про збройний конфлікт в Україні.».
 
Захід відбувся в межах проєкту «Моніторинг впливу висвітлення судових рішень у справах, пов’язаних зі збройним конфліктом на сході України, на ставлення громадськості до судової гілки влади», що реалізується у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки уряду Королівства Нідерландів.
 
Слідкуйте за анонсами наступних подій проєкту, та будемо вдячні за поширення інформації! 
 

Коментарі ()