Відбулась презентація посібника «Суд взаємодіє!»

«Цей посібник стане бестселером для кожного прессекретаря» — поділилась враженнями одна із учасниць презентації посібника «Суд взаємодіє!», що відбулась 6 вересня, онлайн.
 
Дійсно, це посібник, що об’єднав важливий досвід українських судів щодо налагодження діалогу суду та громади, який тепер можна поширити на усі суди у цікавій та зручній формі. Посібник містить методичні рекомендації щодо організації та проведення комунікаційних і просвітницьких заходів, головною метою яких є налагодження діалогу суду та громади. У виданні також висвітлено приклади таких ініціатив, які втілили українські суди.
 
Видання посібника підтримано Радою суддів України, пресслужбою органів суддівського самоврядування, Вищою радою правосуддя та Національною школою суддів України.
 
Валерія Рибак, директорка ГО «Вектор прав людини», авторка посібника відкрила захід інформацією про марафон «Суд взаємодіє!», в межах якого представники(-ці) комунікаційних команд судів описували втілені ними комунікаційні та просвітницькі ініціативи, що лягли в основу посібника. Марафон організовано та проведено у 2020 році ГО «Вектор прав людини» у партнерстві з Представництвом Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні в межах проєкту «Суд людською мовою». «В межах Марафону ми отримали 50 прикладів, які репрезентують досвід 33 судів із різних куточків України. Ініціативи були описані прессекретарями(-ками), керівниками(-цями) апарату суду, заступниками(-цями) керівника(-ці) апарату суду, головами відділів, головними спеціалістами(-ками), помічниками(-цями) голови суду, помічниками(-цями) суддів, суддями, суддями-спікерами(-ками).» — повідомила пані Валерія.
 
«165 сторінок чистого задоволення.» — яскраво описала посібник Олена Давліканова, кандидатка економічних наук, координаторка проєктів Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта, авторка посібника. Пані Олена наголосила на важливості співпраці Фонду, ГО «Вектор прав людини» та судових органів і установ, а також її продовженні, відповідаючи на запити судової системи та суспільства: «Дякую усім нашим партнерам за таку плідну співпрацю! Разом з громадською організацією «Вектор прав людини» ми вже більше п’яти років займаємось тим, що допомагаємо судам у розвитку їх комунікаційної діяльності. Ми сподіваємось, що учасники сьогоднішнього заходу і загалом представники(-ці) комунікаційних команд судів надішлють нам інформацію про те, що саме необхідно надалі, наприклад тренінги, інші спеціальні публікації, методичні матеріали. Ми відкриті до ваших пропозицій, будемо раді співпрацювати ближче.».
 
Олександр Сасевич, голова Комітету Ради суддів України питань співпраці з ЗМІ, державними та недержавними органами та організаціями, подякував організаторам, поділився з учасниками(-цями) поглядом представників(-ць) органів судової влади та установ на подальший розвиток комунікаційної та просвітницької діяльності судів і запевнив, що це один з пріоритетів судової влади та Ради суддів України в тому числі: «Дякую громадській організації «Вектор прав людини», адже з моменту підписання Меморандуму про співпрацю між Радою суддів України та Вектором прав людини ми, не помилюсь, якщо скажу, що, дійсно, плідно співпрацюємо. … Громадська організація «Вектор прав людини» додає нам можливостей порадою, узагальненням кращих практик, як нам працювати в тій чи іншій ситуації. … Те, що слово «комунікація» буде у представників судової влади на устах, це я вам обіцяю.» Пан Олександр також зазначив, що посібник сприятиме підтриманню інституційної пам’яті комунікаційної діяльності у судах: «Дійсно робота проведена значна і посібник «Суд взаємодіє!», я вважаю, є дуже важливим для представників, представниць комунікаційних команд судів. На жаль, ми констатуємо, що за опитуванням Ради суддів України комунікаційних команд судів про те, хто залишився з суддів-спікерів на місцях і вже практично половина суддів-спікерів вже ними не є в силу різних обставин… А інституційна пам’ять – дуже важлива саме в комунікаційній діяльності. Тобто цей процес має бути безперервний, враховувати попередню діяльність, кращі практики, тому цей посібник такий важливий та актуальний для нас усіх.».
 
Оксана Шамрай, начальниця відділу науково-методичного забезпечення діяльності судів та органів суддівського врядування Національної школи суддів України, кандидатка юридичних наук, керівниця груп по розробці тренінгів з комунікації розповіла про роботу Національної школи суддів України в напрямку підготовки фахівців з комунікації: «Ми всі розуміємо, що довіра суспільства до судової влади залежить не тільки від якості винесених рішень, але й від того, як судді, представники апарату судів комунікують із людьми, зважаючи на це велика роль приділяється освітньому процесові в Національній школі суддів України саме за комунікаційною тематикою. За декілька років роботи Школи в цьому напрямку вже розроблено 8 навчальних курсів, вони спрямовані на різні цільові аудиторії: базовий курс для кандидата на посаду судді, очний та дистанційний курс для суддів-спікерів, курс по кримінально правовому захисту професійної діяльності журналістів, з 2016 року на постійній основі працює дистанційний курс для прессекретарів. Останній надихнув нас на створення такого очного базового курсу. На сьогодні залишаються проблемами те, що багато прессекретарів суміщають цю посаду з іншою і у судах не має окремої штатної одиниці у штатному розписі, також низька оплата праці, що ускладнює їх постійну підготовку. Позаминулого тижня відбувся одноденний тренінг для тренерів «Комунікація як засіб підвищення рівня довіри до системи правосуддя», та на днях — «Новина як ефективний засіб комунікації». Ці тренінги покликані підготувати сучасних, високоефективних фахівців з комунікації для судової влади.».
 
Назарій Боярський, правозахисник, член правління ГО «Вектор прав людини», член тренерського пулу Молодіжного департаменту Ради Європи нагадав про попередню діяльність ГО «Вектор прав людини», Представництва Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні,  Ради суддів України, пресслужби органів суддівського самоврядування по підготовці прессекретарів, суддів спікерів та загалом розвитку комунікаційної діяльності судів, продемонструвавши ролик «Комунікаційна діяльність судів: хто, як та для чого?», ( https://youtu.be/WcYtYexI__I). А також  представив  загальну структуру посібника «Суд взаємодіє!» та його розділ, що присвячений просвітницьким ініціативам: «Ви маєте можливість ознайомитись із 16 видами різних активностей, що можуть проводити суди  і побачити, прочитати 25 конкретних прикладів від судів яким чином вони їх реалізовували. … Фішкою видання стало те, що після детального методичного опису ініціатив, міститься теорія у графічному зображенні у форматі скрайбінгу.». Пані Валерія Рибак в свою чергу представила частину посібника, що присвячений комунікаційним ініціативам.
 
На заході учасники та учасниці мали змогу обмінятись досвідом і першими ініціативи, що вони впроваджували представили Наталя Осадчук, помічниця голови Херсонського окружного адміністративного суду (відповідальна особа за зв’язки з громадськістю та ЗМІ) — відеопроєкт #Доступно_про_суд, та Оксана Андрієчко, прессекретарка Гребінківського районного суду Полтавської області — . Комунікаційниці поділились своїми враженнями від презентації посібника і його змісту. «Шановні, я просто в захваті! Це стільки роботи, це титанічна робота. Думаю, це розуміє кожний прессекретар. Дуже вдячна, що цей посібник підготовлено. Коли я прийшла на роботу два роки тому, це те, чого мені не вистачало. Нам не потрібно вигадувати велосипед, він вже є, їде, є хлопці і дівчата які вже чудово працюють. Я впевнена, що цей посібник стане бестселером для кожного прессекретаря.» — поділилась Наталя Осадчук.«Це той посібник, якого дуже не вистачало нам, тим, хто вже декілька років працює прессекретарями, а також, думаю, буде дуже корисно тим, хто прийшов нещодавно у команди пресслуж судів. Вже не можу дочекатися, коли буде можливість полистати посібник, впевнена, що багато з нього візьму для своєї роботи. А також сподіваюсь, що досвід нашого суду буде корисний іншим судам і хтось його також використає.» — зазначила Оксана Андрієчко.
 
Дивіться повне відео заходу за посиланням: https://youtu.be/FNtbA4Ocfz4

Коментарі ()