Валерія Рибак представила висновки звіту про результати моніторингу судових процесів в Україні «Стандарти правосуддя, дружнього до дитини, та їх втілення в Україні (некримінальний аспект)»

Під час семінару для учасників та учасниць творчої групи проєкту «Добрі практики юристів для правосуддя в інтересах дитини в Україні», що відбувся 2-3 жовтня 2020 року, Валерія Рибак, директорка ГО «Вектор прав людини», представила висновки звіту про результати моніторингу судових процесів в Україні «Стандарти правосуддя, дружнього до дитини, та їх втілення в Україні (некримінальний аспект)».
Семінар об’єднав суддів, прокурорів, адвокатів, правозахисників з різних областей. Під час заходу обговорювались спільні виклики, що постають перед представниками(-цями) різних професійних сфер у судових процесах за участі дітей або тих, що зачіпають їх інтереси. Захід відбувся в межах проєкту «Добрі практики юристів для правосуддя в інтересах дитини в Україні», що  реалізується Гельсінським Фондом з Прав Людини (Варшава, Польща) та громадською організацією MART у партнерстві з Освітнім домом прав людини – Чернігів за підтримки Фонду домів прав людини (Осло, Норвегія) та програми «Зміни в регіоні RITA» (Польща).

Валерія Рибак, одна з авторок звіту «Стандарти правосуддя, дружнього до дитини, та їх втілення в Україні (некримінальний аспект)», представила результати пілотного дослідження стану дотримання судами і органами опіки та піклування стандартів правосуддя, дружнього до дитини, у справах некримінального характеру, яке було реалізоване у 2019 році. Висновки цього дослідження засновані на результатах інтерв’ювання суддів, присяжних, працівників органів опіки та піклування, адвокатів, моніторингу 109 судових засідань та засідань дорадчих органів опіки та піклування та аналізу 50 судових рішень у справах некримінального характеру, пов’язаних з правами або інтересами дитини. Дослідження спрямоване на виявлення ключових проблем у забезпеченні процедурних прав дитини (права на інформацію, права на висловлення своєї думки, права клопотати про призначення спеціального представника), а також проблем у реалізації позитивних обов’язків держави щодо дитини (створення комфортних умов перебування дитини під час здійснення правосуддя, обов’язок органу діяти швидко, можливість органу самостійно вживати заходи для захисту дитини, прийняття рішень у найкращих інтересах дитини) під час вирішення справ, які стосуються її інтересів. З цією метою була розроблена методологія, що була апробована в межах цього пілотного дослідження. Дослідження проведене на запит Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Координатором проектів ОБСЄ в Україні у співпраці з громадськими організаціями «Центр політико-правових реформ» та «Вектор прав людини».
Із звітом за результатами дослідження можна ознайомитись за посиланням: http://hrvector.org/zviti/20-05-31-children-report

Висновки та рекомендації, що представлені пані Рибак також надихнули учасників(-ць) творчої групи проєкту «Добрі практики юристів для правосуддя в інтересах дитини в Україні» розробити власні «добрі практики», що можна уже застосовувати для захисту прав дітей під час здійснення судочинства. Вони були представлені під час конференції «Правосуддя в інтересах дитини» — добрі практики від добрих юристів 28 січня 2021 року. Під час конференції серед учасників також поширено звіт «Стандарти правосуддя, дружнього до дитини, та їх втілення в Україні (некримінальний аспект)». Відео конференції у відкритому доступі можна переглянути на YouTube каналі громадської організації «MART» за посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=W5szWvilNVA&t=6051s

Коментарі ()