Назарій Боярський: Як нас судитимуть після виборів?

Назарій Боярський, правозахисник,
член правління ГО «Вектор прав людини»


21 липня українці позачергово оберуть новий склад Верховної Ради. Таким чином в цьому році буде сформована друга державна інституція, що обирається прямим волевиявленням громадян. На відміну від президента, чиї повноваження значно обмежені, парламент в змозі вирішувати найрізноманітніші питання. Одне з них – функціонування судової системи. Тож експерти та експертки громадської організації «Вектор прав людини» вирішили проаналізувати що ж обіцяють нам політичні партії, які, згідно з соціологічними дослідженнями, найвірогідніше ввійдуть до парламенту.


Зараз є різні прогнози скільки місць отримає яка партія. Проте п’ятірка політичних сил, що долає виборчий бар’єр поки що незмінна. Це — «Слуга народу», «Опозиційна платформа – За життя», партія «Голос», "Європейська Солідарність" та «Батьківщина». 


Передвиборча програма1 «Слуги народу» складається із 16 розділів. Один із них – «Справедливий, незалежний і доступний суд». У вступній частині програми зазначено «Україна потребує кардинальних змін… Але стара політична система, система корупції, брехні та свавілля, не хоче й не здатна змінитися. Необхідна консолідація всіх гілок влади». Тож не дивно, що першою обіцянкою партії в цій сфері є перезавантаження Вищої ради правосуддя і Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Також пропонується:


 • можливість громадського контролю за судовою системою;
 • запровадження доброчесності і професіоналізму як головних критеріїв відбору суддів;
 • зменшення розміру судового збору;
 • запуск повноцінних інститутів мирових суддів і суду присяжних.

На офіційному сайті «Опозиційної платформи – За життя» відсутня передвиборча програма як окремий документ. У розділі2 «Що ми пропонуємо» міститься чотири блоки питань, жоден з яких прямо не згадує пропозиції щодо судової системи. Проте пропонується запровадження нової Конституції України із суттєвими змінами функціонування інституту парламенту та президента. Тож можемо лише здогадуватись які сюрпризи чекатимуть на українське правосуддя у наслідок цього.


Розмірковуючи про Україну майбутнього, політична програма3 партії «Голос» стверджує: «… суддя силою не лише закону, а й морального авторитету триматиме фундамент рівності для всіх». Партія зазначає, що «українцям потрібні судді, яких поважають за професійність, чесність і принциповість, а не впливовість і заможність. Ми перезавантажимо судову систему – нарешті по-справжньому, а не косметично». У програмі є окремий підрозділ «Правосуддя, яке захищає». У ньому пропонується зокрема таке:


 • за допомогою міжнародних експертів обрати до ключових органів ― Вищої кваліфікаційної комісії суддів і Вищої ради правосуддя ― порядних і компетентних суддів та громадських фахівців із бездоганною репутацією;
 • усі кандидати на посаду судді повинні пройти перевірку на доброчесність і тест на IQ;
 • зміна системи освіти юристів, «яка зараз навчає “вирішувати питання”, а не стояти на сторожі справедливості»;
 • створення дієвого механізму виконання судових рішень шляхом запровадження повноцінного інституту приватних виконавців паралельно із державною виконавчою службою;
 • створення повноцінних умов функціонування суду присяжних для окремих категорій справ;
 • запровадження електронного документообігу в судах;
 • закріплення призначення суддів Конституційного Суду виключно через прозорі процедури  з жорсткішими професійними вимогами.

Також партія «Голос» у своїй політичній програмі обіцяє добитись, щоб «вироки Антикорупційного суду по топ-корупціонерах запрацювали якнайшвидше і щоб він залишався незалежним від будь-якого впливу й тиску».


Серед завдань "Європейської солідарності" програма партії4 згадує —  «… створити умови для їх  [прав людини] вільної реалізації та гарантувати їх [прав людини] дотримання незалежною і чесною судовою системою…». Програма дій партії передбачає:


 • завершення судової реформи відповідно до міжнародних стандартів, які визначають питання призначення суддів на адміністративні посади, утворення самих судів, оптимізації складу судів та їхньої діяльності;
 • призначення суддів на всіх рівнях судової системи незалежною від політичного впливу Вищою Радою правосуддя, яка складається із фахівців з бездоганною репутацією та працює з якнайширшим залученням громадськості, зокрема із Громадською радою доброчесності;
 • переатестація суддів та їх відбір на конкурсній основі;
 • невідворотність покарання судді за винесення неправосудних рішень. «Судді, які винесли неправомірне рішення, повинні жорстко каратися, в тому числі персональним відшкодуванням завданих збитків»;
 • кількість виконання рішень судів як основний критерій оцінки діяльності виконавчих служб.

Передвиборча програма5 політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» мовчить про зміни в судовій системі. Втім, про повноваження парламенту, уряду чи президента також. Єдине, що обіцяє партія щодо судочинства, ― «для зменшення адміністративного тиску буде скасовано … держмито та судовий збір».


Верховна Рада має велику вагу в питаннях законотворчості, тож може суттєво змінити судову систему після виборів. Сподіваємось, у кращий бік. Адже незалежне й справедливе правосуддя, говорячи юридичною мовою, ― запорука правової держави. Говорячи людською мовою, ― запорука нашого з вами добробуту. Це гарантія, що винні понесуть покарання, а невинні будуть виправдані.


Обирати варто не лише опираючись на особисті якості кандидатів та кандидаток, а виходячи з аналізу політичних програм партій.


Все в наших руках.


 


1sluganarodu.ua/program


 2opposition.com.ua/ua/pershochergovi-kroki-opozicjjnogo-bloku-po-vikhodu-z-krizi-vidnoviti-mir-i-pidnyati-ekonomiku/


3 https://goloszmin.org/program


4 eurosolidarity.org/wp-content/uploads/2019/06/es_program.pdf


ba.org.ua/programm/


 

Коментарі ()