Підсумки проекту «Відкритість судів для громадськості та медіа»


Понад півроку команда ГО «Вектор прав людини» працювала задля укріплення принципів гласності та відкритості судів, шляхом розробки єдиного документу, який би регулював порядкок утворення, структуру та організацію роботи прес-служб апеляційного суду. ГО «Вектор прав людини» підвела підсумки проекту «Відкритість судів для громадськості та медіа».
Головним досягненням у проекті команди ГО «Вектор прав людини» є розробка проекту Типового положення про Прес-службу апеляційного суду, Типової посадової інструкції прес-секретаря апеляційного суду та пропозицій змін до Типової посадової інструкції головного спеціаліста із забезпечення зв’язків з засобами масової інформації (прес-секретаря). Це результат багаторічної роботи — десятків зустрічей із представниками судової влади, комунікаційних команд судів та всіма, хто зацікавлений у розвитку прес-служб.
За час проекту був проведений глибокий аналіз існуючої нормативно-правової бази щодо функціонування прес-служб судів. За результатами підготовлено публікацію «Нормативно-правова база, що регулює діяльність прес-служб судів в Україні». Документ систематизує законодавство, що відображає право на відкриті слухання в Україні та регулює взаємодію зі ЗМІ та громадою.
Для досягнення ефективної комунікації між судом та громадськістю, важливою є думка кожної зі сторін. Аби разом досягти спільної мети — бути почутими, кожна зі сторін обов’язково мають співпрацювати та постійно вести переговори.
З цією метою ГО «Вектор прав людини» провела онлайн-опитування 153 співробітників (-ця) прес-служб у судах щодо практики та проблем їх діяльності, а також особисто поспілкувалися із головами судів апеляційної інстанції щодо їх бачення розвитку прес-служб. За результатами онлайн-опитування підготовлено публікацію «Прес-служби судів: погляд зсередини. Результати всеукраїнського опитування співробітників та співробітниць комунікаційних команд судів України» авторства Назарія Боярського та за редакцією Валерії Рибак.
Окремою командою ГО «Вектор прав людини» було організовано тренінг-моделювання «Перспективи розвитку прес-служб судів в Україні». У заході взяли участь члени комунікаційних команд судів апеляційної ланки. Під час заходу учасники висловили свої ідеї та бачення щодо нормативного регулювання роботи прес-служб судів апеляційної інстанції. Ці ідеї були покладені в основу при підготовці вищезгаданих рекомендацій.
Реалізація проекту відбувалася у форматі «відкритого діалогу». Для налагодження співпраці та досягнення спільного вектора на відкритість та гласність судів було проведено установчі зустрічі ГО «Вектор прав людини» із Радою суддів України, Вищою радою правосуддя, Національною школою суддів України, під час яких проінформовано їх представників про проект, цілі та планування співпраці.
Також були організовані відкриті майданчики, де журналісти, правозахисники, правники та самі представники (-ці) судів могли висловити свою думку — публічна дискусія в рамках НеКонференції «Чим можуть бути корисними одне одному прес-служби судів та правозахисники?» та круглий стіл «Відкриті, доступні, зрозумілі суди: як цього досягти?».
Під час заключного круглого столу «Прес-служби судів: час змін» у м. Києві із залученням представників судової влади та органів суддівського самоврядування, медіа, громадськості презентували та обговорили проекти Типового положення про Прес-службу апеляційного суду, Типової посадової інструкції прес-секретаря апеляційного суду та пропозицій змін до Типової посадової інструкції головного спеціаліста із забезпечення зв’язків із засобами масової інформації (прес-секретаря).
З текстом Проектів документів можна ознайомитися за посиланнями:
1. Проект типового положення про прес-службу апеляційного суду;
2. Проект типової посадової інструкції головного спеціаліста зі забезпечення зв’язків із засобами масової інформації та/або прес-секретаря апеляційного суду
 
Результати:
— підготовлено публікацію «Нормативно-правова база, що регулює діяльність прес-служб судів в Україні»;
— підготовлено публікацію «Прес-служби судів: погляд зсередини. Результати всеукраїнського опитування співробітників та співробітниць комунікаційних команд судів України»;
— проведено онлайн-опитування 153 співробітники (-ці) прес-служб у судах щодо практики та проблем їх діяльності;
— проведено тренінг-моделювання «Перспективи розвитку прес-служб судів в Україні»
— проведено публічну дискусію «Чим можуть бути корисними одне одному прес-служби судів та правозахисники?»;
— проведені очні детальні інтерв’ю з головами судів апеляційної інстанції щодо їх бачення розвитку прес-служб судів;
— проведено круглий стіл «Відкриті, доступні, зрозумілі суди: як цього досягти?»;
— проведено круглий стіл «Прес-служби судів: час змін».  
Проект «Відкритість судів для громадськості та медіа» ГО «Вектор прав людини» реалізовувався в межах проекту Центру політико-правових реформ «Посилення ролі громадянського суспільства у забезпеченні демократичних реформ і якості державної влади» за підтримки Європейського Союзу.

Коментарі ()