Відбулася публічна дискусія «Чим можуть бути корисними одне одному прес-служби судів та правозахисники?»


 
10 грудня відбулася публічна дискусія між представниками комунікаційної команди Шевченківського районного суду м.Києва та правозахисниками, в рамках щорічної Національної правозахисної НеКонференції. ГО «Вектор прав людини» виступили ініціатором обговорення теми: «Чим можуть бути корисними одне одному прес-служби судів та правозахисники?».
У дискусії взяли участь Ірина Фролова (суддя-спікерка Шевченківського районного суду м.Києва), Ольга Півень (прес-секретар Шевченківського районного суду м.Києва) та Валерія Рибак (директорка ГО «Вектор прав людини»). Модерувала дискусію журналістка та блогерка Тетяна Микитенко.
Ірина Фролава та Ольга півень поділилися практичним досвідом діяльності суду в налагодженні комунікації між судом та громадськістю.
Учасники обговорили найбільш актуальні питання, які наявні в комунікації між прес-службами судів, медіа та правозахисниками.
Як відзначила Ольга Півень, робота прес-секретаря є дуже важливою для суду. Багато напружених ситуацій можна уникнути шляхом діалогу з журналістами та активістами. Надана своєчасно інформація зменшує напругу та сприяє мирному врегулюванню напружених моментів.
«На сьогодні вкрай важливо підготувати пропозиції щодо нормативного регулювання роботи прес-служб судів, чим ми й займаємося. Сьогодні ведеться активна робота — ми збираємо позиції представників судів, журналістів та правозахисників із метою з’ясувати, як саме вони бачать ефективну комунікацію прес-служб судів. Ми хочемо щоби це були єдині та систематизовані рекомендації, які б врахували позиції всіх учасників діалогу», — сказала правозахисниця Валерія Рибак.
Зі свого боку,суддя-спікерка Ірина Фролова зауважила: «Що спільного між судом та громадськими організаціями? Ми виконуємо спільну функцію. Суди захищається права і свободи громадян, громадські організації — також. Суди роблятьце по формі дуже консервативно, але громадські організації наповнюють цю форму змістом. І якщо ця форма суду буде наповнена правильним змістом, ми досягнемо того порозуміння, яке має відбуватися в демократичному суспільстві».
Результати обговорення будуть враховані під час розробки пропозицій щодо нормативного регулювання роботи прес-служб судів.
З повним текстом висновків і пропозицій учасників заходу можна ознайомитися нижче.

 
Головні висновки учасників заходу:
Комунікація – є важливим напрямком роботи суду, що допомагає як підвищенню рівня довіри, так і забезпеченню права на справедливий суд в цілому.
Комунікація та співпраця судів з громадськими організаціями і правозахисниками допомагає представникам комунікаційної команди суду, окремим суддям та колективу суду загалом зрозуміти:
- важливість забезпечення принципу гласності у роботі судів, їх відкритості;
— чому потрібна займатись комунікаційною складовою в роботі суду;
— запит від громадськості та як на нього відповідати.
Громадським організаціям і правозахисникам важлива комунікація та співпраця з судами для:
— розуміння того як функціонує суд, яку та в який спосіб можна отримати інформацію від суду;
— отримування інформації про суспільно важливі та резонансні судові справи;
— розробки та впровадження нових механізмів виправлення недоліків у функціонуванні судів та захисту права на справедливий суд.
Для налагодження якісної комунікації в першу чергу потрібна людяність.
Комунікаційна діяльність багатьма представниками судів сприймається як дуже новий напрямок роботи суду та вони ще готуються до включення у неї в повному обсязі. Проте на даному етапі вже є багато динамічних, прогресивних суддів та інших представників судів, які готові до змін та впроваджують їх.
Негативно на якість роботи в комунікаційному напрямку впливає:
— велика завантаженість суддів-спікерів та працівників судів;
— відсутність закріплення на законодавчому рівні посад прес-секретаря і суддів-спікерів з розмежуванням повноважень.
Належне правове регулювання діяльності прес-служб, судді-спікера, прес-секретарів потрібне для уніфікації поточної практики їх діяльності та для сталого розвитку цих інститутів.
Учасниками заходу були висловлені наступні пропозиції:
Підготувати Типове положення про діяльність прес-служб судів апеляційного рівня, що також може стати основою для розробки Типових положень судів першої ланки.
Закріпити на законодавчому рівні посади прес-секретаря і судді-спікера з розмежуванням повноважень, визначити порядок їх обрання, хто має відповідати за комунікації в суді та наслідки неякісного виконання цих обов’язків.
Розробка та проведення системного та систематичного навчання для прес-секретарів, судів-спікерів та інших членів комунікаційної команди суду із залученням громадських організацій, представників медіа із використання медійних інструментів у роботі суду, налагодження ефективної комунікації між судом та громадою, з «перекладу» юридичної мови на загальновживану.
Розробити єдину комунікаційну стратегію для державних органів і суду зокрема для єдності практики.
Розширювати роботу в різних інтернет комунікаційних майданчиках, зокрема Google Maps.
Проводити постійні заходи по обміну кращими практиками у роботі з медіа та громадськістю між судами. 
Створення єдиної комунікаційної платформи для представників комунікаційних команд судів, органів судової влади і прокуратури, Служби безпеки України, органів досудового розслідування для визначення функцій одне одного, якісного всестороннього подання інформації.
 
Дякуємо за партнерську підтримку та за організацію майданчику під час НеКонференції Центру Громадянських Свобод, Правохахисному Порядку Денному, Центру політико-правових реформ, Посольству Королівства Нідерландів.

Коментарі ()